Spekülasyonların Sonu !!! Mark Cavendish ve Bernhard Eisel Team SKY ile Anlaştı

11/10/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Aylardır değişik versiyonlarda speküle edilen Mark Cavendish transferi bugün Team SKY’ın geç saatlerde yaptığı basın duyurusu ile netlik kazandı. Mark Cavendish 2012 sezonunda Team SKY adına yarışacak. Elbette son 2 haftaya kadar tüm tahmin okları SKY takımını gösteriyordu ve tüm spekülatif haberler de SKY yönünde ilerliyordu. Ancak 2 hafta önce yeni bir spekülatif haber ile 2011 Dünya Şampiyonu Mark Cavendish’in Omega Pharma-QuickStep takımına katılacağı gündeme getirildi. Bu kadar gizli tutulan transfer gelişmelerinin ve araya alınan başka takım spekülasyonunun sebepleri ise UCI’nin yeni takımlara PROTUR lisansı verme olasılığını artırmak, Mark Cavendish fiyatını mı arttırıyor? sorularına yerini bırakmaya başlamıştı. Nihayet bugün İngiltere’den gelen bildiri ile bu sorular ve spekülasyonlara son nokta konmuş oldu.

 

 

HTC-Highroad takımının sezon sonunda kapılarını kapatacağı açıklamasından sonra takımın sahip olduğu muazzam isimler marketinde en gözde isim kuşkusuz Mark Cavendish idi. Danimarka Copanhagen’da yapılan Dünya Şampiyonasında Yol Yarışının en büyük favorilerinden Mark Cavendish beklenen performansını Copenhagen’da da sergilemiş, Dünya Şampiyonluğuyla Gökkuşağı mayoyu taşıma hakkını kazanmıştı. Son yıllarda artarak çoğalan başarıları, meşi benzeri olmayan sprinter gücü ve düz etapların kaçınılmaz galibi gözüyle bakılır olmuştu. 2011 Dünya Şampiyonasında “Dünyanın en iyisi olduğunu bu anlamda ünvanını da alarak belgeledi”.Man adalı sprinter (Lakabı:Manx Füzesi)2011 Fransa Bisiklet Turunda çok etaplı başarılarına ek olarak bu yıl revize puan klasmanı kuralları sonrası nihayet hak ettiği yeşil mayoyu da kazanarak Champs-Élysées finişi galibiyetini yine kimseye bırakmayarak turu tamamlamıştı. Team SKY’ın ve Cavendish’i destekleyen takım arkadaşlarının ısrarla Cavendish’i çağırmaları ve her ortamda bu isteklerini basında dile getirmeleri sebebiyle takımın Cavendish’i geçen yıldan bu yana ne denli istediğini biliyoruz. Hatta bu yıl Olimpiyatların Londra’da yapılacak olması sebebiyle İngilizler’in SKY takımında görmek istediği Cavendish, HTC kapanmasaydı dahi ısrarlara daha fazla direnemeyecek ve bu yıl SKY’a geçecekti.

 

 

Mark Cavendish’in gücüne güç katan, kuşkusuz onun domestiklerinin en az kendisi kadar güçlü olmasından kaynaklanıyordu. HTC treni kurulup son adam Mark Renshaw, Cavendish’i sprint finişi için 250 metre kala bıraktığında Mark Cavendish’e etap galibiyetleri gümüş tepside geliyordu. HTC’nin kapanma haberi sonrası elbette gözler bu kilit isimlerin nereye gideceğine de çevrildi. Mark Renshaw’ın GreenEDGE’in ısrarlı görüşmelerine rağmen Rabobank ile anlaşması sadece GreenEDGE’i değil en çok Mark Cavendish’i yıktı. En sağlam domestiğinin başka takımla anlaşma kararına içerleyen, duygusallığı ile tanıdığımız Cavendish Renshaw transferi için; ” Benden ayrılarak başka takıma gitmesini anlayamıyorum. Bu eve geldiğinizde sevgilinizin sizi terk ettiğini öğrenmek gibi bir duygu” demişti.

 

 

Mark Cavendish’in diğer güçlü domestiği, Bernhard Eisel, Cavendish’in domestiği olarak yanında kalma kararı aldı ve Cavendish ile birlikte SKY’a transfer olduğu açıklaması bugün beraber açıklandı. Esfane HTC treninden geri kalan 2 isim SKY için sprinte kalkacak. Öte yandan SKY takımının pist bisikleti kökenli kadrosu 2 yıldır pro yarışlarda hızla tecrübe kazanıp HTC treni benzeri treni oluşturabilecek isimlere ve tecrübeye sahip olmuş oldu. Bernard Eisel ve SKY’ın tecrübeyle geliştirilmiş treni önümüzdeki sezon düz etapların hakimiyetini bırakmayacak gibi görünüyor. Zira SKY treni bu yıl Dünya Şampiyonasında bu başarıyı sergilemeyi başardı. Önümüzdeki sezon kariyerindeki 12.yıl ile Mark Cavendish için çalışacak olan güçlü domestik Bernhard Eisel ise Cavendish’i ve tarzını yıllardır en iyi tanıyan sporculardan biri. Eisel, “HTC’de geçirdiğim mükemmel yılların ardından takımın kapanma kararını duydum. Ben de kariyerim için olabilirliği en yüksek iyi bir takım seçme aşamasına girdim. Team SKY listenin en üstündeki takımdı benim için. Cavendish ile kalma kararı aldım. Cavendish için çalışacağım ve birlikte daha nice yıllar liderliğe yarışacağız.”dedi.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın