SKY Takımında Yeni Kolombiyalı Sergio Luis Henao Montoya

24/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Team SKY’ın yeni transferlerinden Kolombiyalı Sergio Luis Henao Montoya yenisezonda SKY forması ile yarışacak. Beklenmeyen transfer haberi SKY’ın neden23 yaşındaki Kolomiyalı ile ilgilendiği ve kadrosuna kattığı merak edilirkenülkemize uzak kıtalarda gerçekleşen yarışlar ve Sergio Henao’nunderecelerini Türk bisiklet severlere de kısaca anlatıp Sergio’yu tanıtmaktayarar olduğunu düşündük. Zira yeni sezon startını alır almaz SKY forması ileekranlara gerecek genç Kolombiya’lı profesyonel yol bisikleti takipçilerinişaşırtabilir.

2007 yılında Colombia es Passion takımı ile profesyonel bisiklet hayatınaadım atan Sergio Henao henüz ilk yılında UCI America Tour ListesindeVenezuela’da, 2.2 kategorisinde düzenlenen Clasico Ciclisto BanfoandesTuru’nda genel sıralama liderliğini alarak Kolombiya’ya yeni bir bisikletyıldızının doğduğunu gösterdi. Aynı yıl Kolombiya U23 Ulusal Zamana KarşıYarışı’nda bronz madalya aldı. Henüz profesyonel kariyerinin başında eldeettiği dereceler ile gelecek vaat eden Henao için Kolombiya takımlarıkapılarını açtı. 2008-2009 yıllarında takımı isim değiştirse de Colombia esPassion takımında devam etmeyi tercih eden Sergio Henao 2008’de KolombiyaTuru genel sıralama liderliğini kazandı. 2009 yılında Grand Prix du Portugalve 2.2 kategori Avrupa turlarından Cinturón Ciclista a Mallorca genelsıralama liderliğini aldı. 2011 sezonunda Gobernación de Antioquia takımınatransfer olan Henao bu sezon Amerika’da profesyonel bisiklet hayatında hızlıilerleme kaydettiğini göstererek kendini kanıtlamaya başladı.

Güney Amerika Yol Yarışı Oyunları’nda bronz madalya alan Hanao Utah Turu’ndadikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Utah Turu’nun Prolog etabında en iyidereceyi çıkartan Sergio Hanao genel sıralama liderliği aldı, 1. etapta 2.oldu ve 5. etabın galibiyetini alarak Utah Turu’nu genel sıralamada 2.’likletamamladı. Henüz 23 yaşında olan genç sporcunun hızlı çıkışı ve Utahperformansı ona profesyonel yarışların yolunu açan Team SKY takımı ilesözleşme masasını getirdi.

 

SKY takımı Henao’nun dereceleri ve yükselişine bakarak ona Kolombiya’nınkahramanı gözüyle bakıyor. SKY takımında olan Rigoberto Uran’ın yurttaşıSergio Henao’dan takım oldukça ümitli. Dün gerçekleşen USAPro Challenge 1. etabında finişe doğru yaşanan Yıldızlarmücadelesinde Cadel Evans, Andy Schleck, Frank Schleck ve Levi Leipheimerçekişmesinde Levi Leipheimer etabın galibiyetini almıştı. 2. olan isim iseFrank yada Andy Schleck değil, Sergio Luis Henao idi.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=ek1URaJxGi8:550:0]

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın