SKY Takımı’nda -Doping Sözleşmesi Şartı- Geldi

18/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bugün, SKY Takımı adına Chris Haynes’in gönderdiği basın açıklaması, bisikletin geçtiğimiz haftada şekillenen doping olayları ile yeni bir sayfa açtığının göstergesi niteliğindeydi. Chris Haynes’in basın açıklamasında; Temiz bir takım olduklarını göstermek ve bisiklette mücadelenin temiz kalarak da mümkün olabildiğini içeren açıklamaları barındırıyordu. Bu sezon, gücünü ve profesyonelliğini başarılarıyla, adından sıkça söz ettiren takım, geçmişin gölgelerinden etkilendiklerini belirterek temiz mücadeleyi sözleşmeye dökmeye karar vermiş.

 

SKY takımının, kadrosundaki sporcularına, destek personeline ve takım yönetimine imzalatacağı sözleşmede; Geçmişte ya da şu anda doping yapmadıklarının beyanını barındırıyor. Sözleşmeyi imzalayanlar geçmişte ve şu anda doping yapmadıklarının kesin beyanını vermiş olacaklar. İmzalamayanlar ise kim olursa olsun takımdan gönderilecek. SKY takımı, dopinge karşı tepsini kesin bir tavırla gösterirken, sözleşmenin sporcular ve takım bünyesindeki her ismi ve yetkiliyi barındırması, olası sözleşmeyi imzalamayacak isimlerin olup olmayacağı konusu da büyük merak uyandırdı. Zira takımın sportif direktörü Sean Yeats, 1992-1996 yıllarında Motorola takımında Lance Armstrong ile yarışmıştı. Armstrong’un 2005 yılında 7.kez kazandığı Fransa Bisiklet Turunda ise Yates, Armstrong’un takımı Discovery Channel’ın Sportif Direktörüydü.

 

Bu yıl, Fransa Bisiklet Turunu Bradley Wiggins ile kazanan takım SKY’ın bu galibiyette çalışan etkili isimlerden Michael Rogers, Levi Leipheimer’ın yeminli ifadesinde doping temini, kullandırmaya teşvik suçundan ömüz boyu uzaklarştırma alan Dr. Michele Ferrari’nin müşterisi olduğu geçmişti. Michael Rogers ise doping kullandığını yalanlamıştı. Rogers’ın bugünkü gelişme neticesinde, söz konusu geçmiş ve şu anda doping kullanmadığına dair sözleşmeyi imzalaması ya da imzalamaktan kaçınıp takımdan çıkması, ironik gelişmelere sahne olabilir.

 

SKY’ın yöneticisi David Brailsford’un kararı ile gündeme gelen sözleşme talebinin ise takımdaki kaç ismi riske atacağını şuan için söylemek zor. Şimdiye kadar ismi dopingde anılmamış, sürpriz isimler çıkar mı? Takımdan kaç kişi ayrılacak. Temiz takım oluşumundan sonra takım bünyesindeki isimler kimler olacak? gibi, çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıyayız. Bisiklet dünyasının aniden aldığı (!) temizlik kararında, elde avuçta hangi isimler kalır. Şimdiye kadar bir dereceye kadar onay verilen doping maddelerinde yanlışlıkla sınırı aşanlar ceza almışken… Doping maddelerini temkinli alıp sınırda değerler veren ve ceza almayan bir çok isimi etkileyen gelişmeler devam ediyor. Sporcular için kesinlikle temiz ilerlemenin önemli olduğunu düşünsem de, sözleşmeyi imzalaması şart koşulan takımın destek elemanları ve yöneticilerinin imzalamadan takımdan çıkması halinde; bisikletin yönetim tecrübesi güçlü, ancak geçmişte cahil gençlik dönemlerinde olası yapmış olabilecekleri hatanın bedelini şimdi ödemek zorunda kalmaları da geçmişin gölgesini taşıyan tecrübeliler için kötü gelişme olarak nitelendiriyorum. Takım kararı önümüzdeki hafta işlemeye başlayacak ve herkes ile tek tek görüşülerek sözleşmeyi imzalaması istenecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın