SKY Takımı Tour of Beijing’e Chris Froome Liderliğinde Katılıyor

30/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bu yıl ik kez düzenlenen Tour of Beijing UCI tarafından UCI World Tour statüsüne alınarak ödüllendirilmişti.  Önümüzdeki hafta başlayacak Beijing heyecanında sezonun son çok etaplı World Tour’u olması ile Profesyonel takımların daha çok ilgisini çekti. SKY takımının özlem duyduğu Bradley Wiggins harici başka genel sıralama iddialısı ismin keşfi Vuelta’da hemde kendi takımı içerisinde bir isimle yapılmıştı. Chris Froome’un Vuelta performansı sonrası Tour of Beijing için takım lideri seçimi de SKY için yeni keşif liderle belirlendi.Tabii Vuelta sonrası performansıyla SKY’ı büyüleyen Froome’un 1 senelik sözleşmesinin sona ermesi sebebiyle SKY takımı seözleşmeyi yeniledi. 16 Eylül’de yeni 3 yıllık sözleşme imzayan SKY, Froome’u bünyesinde tutmaya devam edecek.

 

Naorobi/Kenya doğumlu 26 yaşındaki Chris Froome Asya Kıtasında 5-9 Ekim tarihlerinde yapılacak Tour of Beijing’in takım lideri olarak bugün açıklandı. 2011 la Vuelta’yı 2.sırada tamamlayıp bisiklet camiasının dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmıştı. Froome’un gerek tırmanışlarda gerekse düz etaplarda 21 etaplı Vuelta’da sergilediği istikrarlı performans ve hatta genel sıralamada SKY takım lideri Bradley Wiggins’in önünde tamamlaması 26 yaşındaki sporcu için muazzam bir sonuçtu. SKY istikrarlı performansını denemek ve Bradley Wiggins üzerindeki yorgunluğu alabilecek yeni isim Chris Foorme’u Tour of Beijing’in takım kaptanı olarak yeni bir değerlendirmeye almış oldu.

 

Froome, “Sezonun sonunda gerçekleşecek Çin’deki ilk ve sert bir yarış oldukça heyecan katacak görünüyor”dedi. “Güçlü rakiplerimizin takım kadrolarını dikkate alarak bu yarış için güçlü bir takım kadrosu seçtik. SKY takımının 2 sezondan sonra kendine güveni yerine geldi. Vuelta ve Copenhagen’daki Dünya Şampiyonasında bunu gösterdik. Şimdi önümüzdeki hafta Pekin’de bu performansı yine sergileyeceğiz”dedi.

 

2011 Britanya Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu Alex Dowsett ‘de SKY’ın Beijing takım kadrosunda bulunuyor. Beijing parkur profilleri dikkate alındığında Alex Dowsett’in de genel sıralamaya oynayabileceği düşünülüyor. SKY 2.yılında takım lideri yanı sıra 2. bir ismin genel sıralama adaylığını sürdürebileceği bir kadroyu hazırlamaya başlamış görünüyor. Alex Dowsett “Gelecek ay Beijing’de yarışmak için gerçekten sabırsızlanıyorum” diyerek bu takım stratejisinin sporcu üzerindeki özgüvenin artmasını sağladığını gösteriyor. “Açılışın bireysel zamana karşı etabıyla olması benim için büyük bir şans. Ve parkuru bana uygun görünüyor. Düz, Oldukça kısa ve gerçekten çok hızlı bir etap olacak. Kendimi iyi ve formda hissediyorum. Bu yıl SKY takımı başarılı bir performans sergiledi. Beijing’de de alınacak bir kazanım takım için muhteşem olur.” dedi.

 

 

2009-2010 Almanya Ulusal Yol Şampiyonu Christian Knees‘de SKY’ın Beijing kadrosunda açıklandı. 30 yaşındaki her tip yarışabilen Knees Takımın karma yapısında lider için sağlam bir etki yaratabilecek bir sporcu. 2011 Britanya Ulusan Zamana Karşı yarışında gümüş madalyayı alan Stephen Cummings‘de Beijing’de start alacak. Pist bisikleti kökenli, Stephen Cummings 2005 yılında takım takipte Dünya Şampiyonluğunu tatmıştı. Beijing’in genel olarak düz parkurları için takım kadrosu Stephen Cummings ile istikrarlı dengesini sürdürüyor. 1997-2001 Britanya Yol Şampiyonu Jeremy Hunt‘da Beijing’in ilk yılında SKY kadrosunda start alacak isimlerden. Ayrıca SKY Takımında bulunan ve domestik denince akla ilk gelecek isimlerden Michael Barry‘de unutulmamış. Beijing Olimpiyatlarında Beijing tecrübesi edinen Michael Barry, bu yıl kıtalararası yarışlarda etkin tecrübe bilgini takımla paylaşacak ve Chris Froome’a domestiklik yapacak. Son olarak 2004 İtalya Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu Dario Cioni ve henüz gelişmekte olan sprinter Davide Appollonio‘da SKY takımını tamamlıyor.

 

 

SKY’ın Beijing Takım kadrosuna bakıldığında Beijing’in düz parkurlarına uygun bir takım kadrosu ile sprint ağırlıklı ve tecrübeli bir kadro ile yarışacağını söyleyebilirim. Takım güçlü. Chris Froome zoru başararak 26 yaşında olmasına rağmen bu sezon özellikle Vuelta performansı ile göz dolduruyor. Açıkçası Froome’u bu sezon bir yarışta da izlemek, sezonun son yarışında aynı performansı sergileyebilecek mi? sorusuyla değerlendirmek heyecanlı olacak. SKY’ın sportif direktörü Marcus Ljungqvist’de takım seçiminde Beijing Genel Sıralama iddialarını doğruladı. Beijing’de birinciliğe yarışacak olan takım SKY’ın Profesyonel Yol yarışlarındaki kısa tarihinde ilk kez bu tarz, değişik bir kadro ile liderlik hedeflediklerini görüyoruz.

 

 

Marcus Ljungqvist, “Beijing’de yarışacağımız için mutluyuz. Beijing karakteristiğine uygun, güçlü bir takım seçtik. Alex Dowsett ve sprinter Davide Appollonio etap kazanma odaklı yarışacaklar. Ayrıca genel olarak Beijing kadrosu tecrübeli isimlerden oluşuyor.  Beijing için takım stratejisi olarak bireysel zamana karşı ve genel sıralama için hedef belirledik.” dedi.

 


 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın