Simon Gerrans Amstel Gold Race İçin Hazır

13/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Yarın yapılacak olan Amstel Gold Race için heyecan giderek artıyor. Orica GreenEdge’ in en güçlü silahlarından Simon Gerrans, 2 yıl önceki Amstel Gold Race’ te, podyumda yer almıştı. Bu seneki Volta a Catalunya ve Vuelta a Pais Vasco’ da da bu seneki formunu ve takımının ona olan desteğini göstererek, etaplar kazandı. Artık 32 yaşında olan başarılı bisikletçi, bu yıl kendini daha üst seviyelere taşımak istiyor. Gerrans, bu yıl hedeflerini 3 Arden Klasikleri’ nden en az birinde zafere ulaşmak olarak belirlemişti.

 

8 günde yapılacak olan Ardennes Classics, Hollanda’ da yapılacak olan ve Amstel Gold Race, ve Belçika’ da yapılacak olan Liege – Bastogne – Liege ile Fleche Wallone tek günlük yarışlarından oluşuyor. Bugüne kada Arden Klasikleri’ nde aynı yıl içerisinde üçleme yapma başarısını yalnızca 2004 yılında Davide Rebellin ve 2011 yılında Philippe Gilbert gösterdi. Farklı yıllarda 3 yarışta da zafere ulaşan isimler ise Danialo di Luca, Michele Bartoli, Eddy Merckx ve Bernard Hinault.

 

 

Amstel’ de yarışacak olan bisikletçilere baktığımızda, oldukça güçlü ve etkileyici bir pelotonla karşılıyoruz. Bu bakımdan baktığımızda Simon Gerrans’ ın işi hiç de kolay değil. Paris – Roubiax gibi klasiklerde daha çok sprinterlerin üstünlüğü olduğu bilinen bir gerçek. Ancak iş Arden Klasikleri’ ne geldiğinde işin içine gerçek tırmanışçı dediğimiz bisikletçiler dahi girebiliyor. Buna en güzel örneği daha önce Andy Schleck’ in kazandığı Liege’ yi ve Cadel Evans’ ın Fleche Wallone’ de elde ettiği zaferi örnek olarak gösterebiliriz.

 

 

Yarış ile ilgili düşüncelerini paylaşan Gerrans, “Bu sene Amstel’ in son kısmı değiştirildi. Cauberg’ deki bitiş özelikle çok daha farklı oldu. Bitiş bu sene son tırmanışın 1200 m ilerisine taşındı. Geçtiğimiz yılın Dünya Yol şampiyonası’ nın bitişi ile aynı bitiş gerçekleştirilecek. Ancak Dünya Şampyonası’ nın parkuru daha az yokuşluydu. Bu yüzden bu yarışın bitişinin nasıl olacağını bilmek zor ve bu bitiş yarışın gidişatını değiştirecektir.

 

Tam bir yıpratma yarışı olacak. Daha hızlı, daha zor ve herkes yeni zorluklarla karşılaşacak. Ana grubun önünde daha fazla seçenek olacak. Daha güçlü bisikletçilerin için grubu bırakabilmek için daha çok fırsat olacak.

 

Amstel’ de yarışacağımız takım, Pais Vasco’ da yarışacak olan takımın aynısı. iki etap birinciliği elde ettik ve genel klasmanda Pieter Weening’ in 6.’ lığı için yardımcı olduk. Gerçekten iyi takım çalışması ile elde edilen başarılı sonuçlardı ve bize gösterdi ki bu takım yüksek seviyede de başarılı olabiliyor. Geçtiğimiz yıl farklı bisikletçiler ile buradaydık ve çoğu ilk kez Ardenler’ de yarıştı. Ancak bu seneki takımımız daha tecrübeli ve herkes daha yüksek seviyede neler yapabileceğimizin farkında.”

 

Bu yarış için süper motive oldum. Geçmişte Amstel Gold’ da başarıya ulaştım ve tekrar başarıya ulaşabileceğimi biliyorum. Hedefim oraya çıkmak ve kazanmak ve bunu yapabilecek bir takıma sahibiz.” dedi.

 

Orica GreenEdge’ in bu yıl Amstel Gold Race’ te yarışacak olan kadrosu şöyle;

Christian Meier
Daryl Impey
Michael Albasini
Michael Matthews
Pieter Weening
Simon Clarke
Simon Gerrans
Wesley Sulzberger 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın