Simon Gerrans, 2014 Avusturalya Yol Şampiyonu

13/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Avusturalya’da Pazar günü gerçekleşen Elit erkekler yol yarışında Simon Gerrans yarışı domine eden isim olarak, Cadel Evans ( BMC ) ve Richie Porte ( Sky ) önünde parkuru tamamladı ve 2014 Avusturalya Yol Şampiyonu oldu. 2012 Avusturalya yol Şampiyonu olan Gerrans, geçtiğimiz yıl takım arkadaşı Luke Durbridge’ye üncanını kaptırmıştı. Bu yıl ünvanını geri alan Gerrans’ın takımı Orica-GreenEdge, art arda 3 yıl ulusal şampiyonluk mayosunu takımda tutmayı başadı. 7 Ocak Salı günü koşulan 45 kilometrelik Avusturalya Bireysel Zamana Karşı Şampiyonasında da ulusal şampiyonluk mayosunu Michael Hepburn ile alan ve podyumu takım renkleri ile kapatan Orica GreenEdge, Avusturalya’nın süper takımı olma özelliğini bu yıl da koruyor.

 

2014AvusturalyaGerrans

 

Buninyong’un 10,2 kilometrelik parkurunda atılan 18 turda gerçekleşen 183.6 kilometrelik yol yarışında Orica GreenEdge 10 sporcusu ile yarışı rahat ve kontrol altında tutarak izledi. Starttan hemen sonra, şampiyonluk ünvanını korumak üzere ilk atağı yapan  Luke Durbridge ile Simon Clarke ve Mitch Docker’ın da dahil olduğu  17 kişilik kaçış grubu oluştu. Orica-GreenEdge Sportif Direktörü Matt Wilson,

Clarke, Durbridge ve Docker’ın kaçış grubunda olma sebebi, bugün için doğru adamların kaçışta olmasını planlamış olmamızdan kaynaklıydı. Ancak yarışta kaçış grubu oldukça güçlüydü. Öne adam koymamızın bizim başarımızı yeterince garanti etmediğini hissettik. Clarkey, kaçış grubundaki en iyilerden biriydi  ama grupta çok fazla güçlü sprinter vardı. Kazanmak için kaçış grubundan Durbridge ve Clarke’ın son 2 yada 3 tur kala solo performansla önde olmaları gerekiyordu. Bunu biliyorduk, önde kalamayınca grubu geri çekip yakalamaya karar verdik. “Ne kadar verirsen o kadar alırsın.” Bu takımda şansı olan herkes şansını dener. Bunu geçen yıl Durbo’da gördük. Simon Gerrans çok daha güven verdi.

ORICA-GreenEDGE takımı son 4 tur kala ana grubun önüne gelerek kaçış grubunun yakalanması için çalıştı. Gerrans, final için ana grubun içinde güvende tutuldu. Son 2 tur kala, start alan 139 sporcudan sadece 32’si ön tarafta kaldı. Ön grupta sadece 2 adam, Gerrans ve Meyer sprint için avantajını korudu.

 

Son turda finalde gerçekleşecek sprint finişi mücadelesinde 4 iddialı isim kaldı. 2012 Şampiyonu Simon Gerrans, 2011 Tour De France galibi Cadel Evans (BMC), 2013 Paris-Nice galibi Richie Porte (Team Sky) ve Cameron Meyer (ORICA-GreenEDGE) son metrelerin taktik savaşlarındaki sporculardı. Simon Gerrans’ın bir kaç kilometre kala yaptığı hamle ile elde ettiği avantaj, 2014 Avusturalya Yol Şampiyonluğu ünvanını de beraberinde getirdi. BMC’nin süper yıldızı, 2011 Fransa Bisiklet Turu galibi Cadel Evans ikinci, geçtiğimiz sezonun hızla parlayan ismi Richie Portes(SKY) ise 3.’lükle günü tamamladı. Simon Gerrans Şampiyonluğu için;

 Bu formayı kazanmak büyük bir onur. Bana, sezon boyunca Avrupa’da taşıyabilmeyi ifade ediyor. 2012 benim için iyi bir başlangıçtı. Bu yıl da benzer hedeflerle gidip Avrupa’da büyük galibiyetler kazanmayı hedefliyorum.

 

Gerrans2014

 

Orica GreenEDGE Sportif Direktörü White, 33 yaşındaki sporcusu Gerrans’ı ve performansını yorumladı. White;

Simon gerçekten kaliteli bir sporcu. Son iki yılda bizim için büyük görevler aldı ve hepsini de başarıyla tamamladı. Şampiyona bizim için büyük bir hedefti. Şimdi ise sıradaki büyük hedefimize, Tour Down Under’a odaklanacağız.

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın