Sep Vanmarcke’nin Paris-Roubaix Finişinde 1000 Yeni Sprinti

08/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Henüz 24 yaşındaki Sep Vanmarcke’nin dünkü başarısı muhakkak ki saymakla bitmez. Başlı başına başarı, Fabian Cancellara’nın uzmanı olduğu taş döşeli yollarda Cancellara’nın koparma çalışmalarında tutunmayı başarması ve Roubaix Velodromuna Cancellara ile girmesiydi. Sep Vanmarcke’yi geçtiğimiz sezon Omloop Het Nieuwsbald zaferi ile klasik severler hatırlayacaktır. Genç sporcunun çıkış yaptığı Omloop zaferinde finişe 20 kilometre kala yaptığı atak ve hatırlanan Tom Boonen’in geçemediği Sep Vanmarcke sprinti ile gelen 2012 Omloop Het Nieuwsblad zaferiydi. 23 yaşındaki Belçikalı Belçika klasiklerinin açılış yarışında, Boonen’den galibiyeti almış, büyük sükse yaratmıştı.

 

Bir kez daha Sep Vanmarcke’nin süper gücünü bu kez Garmin formasıyla değil Blanco formasıyla izledik. Ancak bu kez seçtiği galibiyet hedefi Paris – Roubaix ve rakibi de Fabian Cancellara idi. Vanmarcke, zoru başardı. Cancellara’nın taş döşeli sektörlerde silkeleyemediği genç sporcu, izleyenlere unutulamaz bir finiş zevki yaşattı. Ancak yarış sonrası Belçikalı için iç hesaplaşmaya dönmüş görünüyor. Finiş çizgisinden sonra adeta ağlamamak için kendini zor tutan bir ifade ile son anda kaybettiği zaferin şoku yüzüne yansımış, bastırılmış acı dolu ifadeler tablosu gibi yüklüydü.

 

 

Finişe 35 kilometre kala, 4 kişilik lider grubun arkasında dörderli iki takip grubu vardı. Sep Vanmarcke ise lider grubu içerisinde Stijn Vandenberg(OPQ), Damien Gaudin(Europcar) ve Sebastian Langeveld(BMC) ile ilerliyordu. Aslında yarış kurgusunu oldukça başarılı uyguladığını bir çok aşamada göreceğiz. Taş döşemeli yolların kenarlarındaki toprak ve nisbeten daha düz bölümlerinden giderken ilerleyen, kritik bölümlerde Cancellara’yı önüne aldı. Dolayısıyla seyirciye çarpma riskini azami seviyede tuttu. Bu çözümü ona, Vandenbergh örneğindeki, Stybar örneğinde ki gibi seyirciye çarpıp yarışı riske etmekten uzak tuttu. 31 kilometre kala önde ki 4 kişilik lider grubu yakalayan diğer 4 kişilik kaçış takip grubu ile Cancellara 8 kişilik kaçış grubuna hemen cevap vermiş, ana gruptan atağını başlatmıştı. Bu da bir çoklarımızın Cancellara’nın neden finişe 35 kilometre kala takım aracının yanında sohbet ettiğini kısmen açıklıyor. 4 kişilik kaçış grubu sayısı veya zaman farkı artarsa Cancellara için strateji bu aşamada belliydi.

 

Cancellara atağını yapıp öndeki 8 kişiyi yakalamak üzere yaklaşmaktayken, Vanmarcke ve Vandenbergh kaçış grubundan atak yaptı. Yapılabilecek en doğru hamle içerisinde kalarak Vanmarcke yine doğru olanı, zamanında yapmış oldu. Cancallara gibi bir isimle başbaşa kalmak dahi Sep Vanmarcke’nin ne kadar iyi olduğunun da başlı başına göstergesidir. Nitekim, bu enfes finiş zevkine giden tüm rekabette Vanmarcke kendini ispatladı ve bu yarıştan sonra kariyerinde büyük bir onur taşıyor olacak. Vanmarcke’nin hatası neydi? Nerede hata yapmıştı?

 

 

2 sporcu Velodroma girdiğinde birinden biri kazanan olacak. Biri akşam kutlamalar ve kariyerinde muhteşem bir galibiet taşıyacak. Diğeri ise nerede hata yaptığını düşünecekti. Bakalım Sep Vanmarcke yarış sonrası düşüncelerini nasıl paylaşmış. “Kısa süren gecede, yarışı tekrar izlediğimde kafamda 1000 yeni sprint vardı. Ancak hala dünkü Paris-Roubaix’i kaybetmiş durumdayım. Bunu değiştiremem.” Sep Vanmarcke’nin tek hatası Cancellara’nın önünde olmasıydı. Cancellara sadece bir kez rakibine baktı ve hızlandı. Onun haricinde ilk tur adeta Cancellara’nın taktik arayışı ve sakinliğiyle geçmişti. Vanmarcke ise önde olduğundan, arkasından Cancellara’nın ne zaman atak yapacağına konsantre olmakla geçti. Finişi nasıl alırım taktiğini aramak ile değil. Oysa Sep Vanmarcke, Cancellara odaklı olmasaydı ve kendine güvendiği anda finişe asılsaydı galibiyet belki Vanmarcke’nin olabilirdi.

 

 

 

 

Sonuçta önümüzde ki dönemde iki değerlendirme noktası olacak. Sep Vanmarcke, kendisini ve yarışı affedemeyip yargılarken kendini mi harcayacak? Yoksa, Cancellara gibi isimle başbaşa kalmanın ve izleyiciye bu güç gösterini sunan ender isimlerden biri olarak önümüzdeki seneler klasiklerde büyük başarılar ve Paris – Roubaix galibiyetleri ile mi kendini gösterecek. İşte şuan yorumlarına bakılırsa Sep Vanmarcke bu ince çizgi üzerinde yürüyür, henüz yarışın sıcaklığında fazla acımasızca kendine yükleniyor. ” İnsanların destek mesajları ve güzel mesajları ile ikinciliğe pozitif bakmaya başladım.” yorumunu paylaştı. Hemen ardından ise, “Basit yarıştım. Şansım kötüydü. Aslında sprintte dahi hiç hata yapmadım. Sadece Cancellara biraz daha güçlüydü.” yorumunu paylaştı. Ve sonrasında da destekleyenlere ve takımına teşekkür mesajını paylaştı.

 

 

Hiç kolay olmayan bu ikincilik, finiş anını belki de defalarca yaşayacak, yargılamaları Paris-Roubaix galibiyetini bir gün alsa bile devam edebilecek derecede kabul edilebilir süreci hayatı boyunca taşıyacak. Ancak Sep Vanmarcke’nin 2012 Omloop Het Nieuwsblad’da Tom Boonen’den galibiyeti kopardığı o müthiş zafer gibi bir galibiyet kazandığının henüz farkında değil sanırım. Bu sezon Tirreno – Adriatico’da yarış öncesi ısınma turunda düşerek düzünü yere çarpan ve diz bursalarında zedelenme olduğu için yarışı bırakmak zorunda kalan Sep Vanmarcke, hala geçmeyen diz sakatlığına rağmen bu performansı çıkartabildi. Pazar günü elde ettiği galibiyet birincilik kürsüsünde sonlanmayan, ancak Cancellara gibi bir sporcu ile finişe gelmenin, yaşattığı coşkunun, verdiği savaşta ki gücünün, yeteneğinin etkisi Velodromda tek başına kazanılmış bir galibiyetten daha büyük ve önemli olduğunu anlaması gerekecek. 24 yaşındaki Belçikalının pozitif yönlerini ele alacağı dönemde yarıştaki bu ikincilik ve adının yarattığı etkiyi kariyerinin yakın döneminde kendini göstereceği de muhakkak. Yargılama sürecinde pozitif etkileri bulamaz ve kendisini acımasızca yargılamayı her şekilde sürdürür ise Sep Vanmarcke sadece bu ikincilikle tarihe gömülebilir. Cancellara’nın, Flecha’nın, Boonen’in dediği gibi bu sadece performans ile ilgili bir durum değil. Mental güç zayıfladığında klasiklerde yarışılamaz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın