Sean Yates’den Rüya Takım SKY Değerlendirmesi

26/07/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Team Sky’ın, Fransa Bisiklet Turundaki baskın gücünü ve rüya takımın işleyişindeki hızlı çıkışa, aksaksız ve büyük başarılara ulaşma yolunda yaşananlara değinmekte fayda var. Dış etkilere kepenk indirip, kendi içinde sükuneti koruma başarısı, rüya takımın seçimi ile ortaya çıkan, tarihi zafere doğru ilerleyişin gücü nereden kaynaklanıyor. Team Sky sporcu menajeri Sean Yates’in yorumları ve onun yarışı dışarıdan nasıl izlediği ve sarı mayo için Paris’e ulaşan her sporcunun nasıl taktik yaptığını sizlerle paylaşacağız. Sarı mayoyu giyen tarihteki 4 İngilizden biri olarak; Yates, geriye dönüp baktıklarında şuan çok iyi bir yerde olduklarını, Team Sky için geçen 3 haftanın tarihe geçicek bir 3 hafta olduğunu söylüyor.
İngiliz bisikleti tarihinde ilk kez uzun ve prestijli bir tarihi olan bir turda kürsü gördü, ama Bradley Wiggins’in hedefine ulaşmasında Avusturyalı, Norveçli, Belaruslu, Alman, 2 Avustralyalı ve 2 İngiliz arkadaşınında yardımı vardı.

 

Bu gerçek bir takım çalışması oldu, olayın perde arkasında birden fazla milletten çalışan vardı.
Yarış gününden sonra Yates ekibin nasıl bir araya geldiğini ve her bisikletçinin bu unutulmaz turdaki rolünü anlattı.

 

RÜYA TAKIM

 

Sean Yates ”Bir ekip oluşturduğumuz zaman, olası her rol için birini seçmek zorundayız ve sadece dokuz adam seçmek, hiç kolay bir karar değildi.” diye itiraf etti.

 

 

BRADLEY WIGGINS

 

Bradley; takım lideri oldu ve o bizi her seviyede kurtardı. Daha fazla ne söyleyebilirim. Zaten herşeyi o söyledi. Bu performans sıkı bir çalışmanın doruk noktası oldu. Sadece Bradley değil tüm takım için, inanç son altı ay içinde büyüdü.
Bradley de son altı içinde çok glişmeye devam etti. Bu çok şaşırtıcı ama henüz onun en iyisini görmedik. Dahasını takip edeceğiz.

 

 

EDVALD BOASSON HAGEN

 

Eddy suikastçi gibi oldu. Onun rolü geçen seneki G’ye benzer oldu. Eğer bir şeyin yapılmasına ihtiyacınız varsa Eddye sorun! Pirenelerin 2. gününde Col de Mende’ye gittik- 9 km %10 eğim- Rolland ve Valverde gibi adamlar kaçış başlattılar. Ben dedim ki ” Eddy bizim molaya ihtiyacımız var, yukarıdaki hareketleri nötralize eder misin”. O ön tarafa gitti ve sadece sürdü, aradaki mesafeyi tuttu ve geri çekti. Bizi zirveye ulaştırdı. O sadece bütün tırmanış boyunca ritmini dışarı vurdu. Eddy ne yapması gerektiğini biliyor ve o çalışılabilecek, rüya gibi bir adam.
Ayrıca, Cavendish ile sprintte de rol aldı. 

18. etapta koptu, oysa etabı kazana bilirdi. Hepimiz onu  seviyoruz. O olağanüstü biri. Çok kişi onun takım lideri olabileceğini söylüyor, ama biz Eddy’i domestiği olarak kullandık. Biz bu takımı kurduk veTakımı kurduğumuzda, o bu takımın bir parçası için seçildi. Bu sorumluluğu aldığını biliyor. Daha sonra şansı olabileceğini biliyor. Ama bu turda herşey sadece Bradley içindi.

 

 

Mark Cavendish

 

Amaç Sarı mayoydu ve bizim takımda, son yıllarda Mark’ın etrafında kurulduğu takımlardan farklı koşullar vardı. Cav 3 galibiyet aldı ve eğer bi parça kötü şansı olmasaydı daha fazlada alabilirdi. 4. etapta bir kaza geçirdi bu durum olmasaydı eminim ki o etabın kazananı olurdu. İmkanları kısıtlı olmasına rağmen Dünyanın en hızlısı olduğunu ve hala Champs-Elysees’de geçilmediğini gösterdi. Cavendish, dağ etaplarında sulukları almak için geri geliyordu ve her yere yardım ulaştırıyordu. Gökkuşağı mayonun bunu yaptığını her zaman göremezsiniz. Onun kazandığı etaplar adeta pasta üzerine krema oluyordu. Özellikle Paris’de gerçek bir rüya senaryosu vardı. Sarı mayoyu kazanmak için ne yapmak zorundaysak o da bunun her zaman bir parçası oldu.

 

 

BERNHARD EİSEL

 

Bernie, tur takımı için geldi ve o harikaydı. Yolda iyi bir lider ve gerçekten güvenilir bir adam. Kitaptaki bütün kurnazlıkları biliyor, böyle birinin olması bizim içn harika birşey. Kariyerimde bir çok yarış geçirdim ama son zamanlarda ben hep arabanın içinde bulundum. Onlara çok karışmayız. Bernie bütün sporcuları bilir, nasıl hissettiklerini ve onların planlarının neler olduğunu. Onun çok büyük liderlik becerileri var. Bernie’nin bu muhteşem özelliklerine sahip olmak, takım arabasında kalan beni desteklemesi açısından çok iyi oldu. Karşılıklı referanslarımız ne yapmamız gerektiği hakkında karar verirmemizi sağlıyor. Daha fazla bilgi gelince sizde daha iyi sonuçlar çıkarıyorsunuz. Özellikle; ilk hafta o harikaydı ve Mick’den büyük bir yük aldı.
Bütün bisikletçiler ona saygı gösterir. Cavendish ile ilgilenmesi gerektiğini bilir. Dağlarda onu alır, taşır. Ama Cav’dan daha fazlasıda vardır, bu yarıştan önce bu durumun farkında değildi. Biz bu takıma onu alarak kesinlikle çok doğru bir karar verdik. Bu gerçekten büyük bir zevkti ve Bradley’de onun gibi birine sahip olmamıza sevindi. Bernie, yarıştan önce ne konuştuysak yapmaya sadece ona odaklanır. Ona sorduğumda; bana “ona söylenen herşeyi yapacağını” söyledi, ben de onun sözüne güvendim.

 

 

CHRİS FROOME

 

Froomey genel klasman için yedekti. Hepimiz turda onun iyi göründüğünü düşünüyorduk ve Dauphine’de bu formu iyi koruduğunu görüyordum. Bu sezon iniş ve çıkışlar yaşamıştı. Ama onun geri geleceğini Şubat’ta Algarve’de hissetmiştim, o turda geri gelecekti. Mükemmel bir, ikincilik aldı. Bu yıla kadar hiç bir İngiliz bunu yapamamıştı. Fromme’nin günleri gelecek. Biz silahımıza sadık kaldık. O podyumdaki yerinden emin olmak için dağlarda Evans ve Nibali’ye zaman vermek istemedi. Ama biz aynı zamanda sarı mayoyu korumayı düşünmek zorundaydık. O bu performansını Vuelta’da göstermeliydi. Bu yüzden bize tam olarak yapabileceğinin ne olduğunu gösterdi. Tüm kafa yapısı bunu anlatıyor. Açıkçası belli fiziksel özelliklere sahip olmalısınız, ama Froomey turda Mart ayına göre 8 kilo daha zayıftı. Onun bulunduğu durum hakkında bir çok şey söylüyorlar. Onun üzerinde bunlar var ve o dahada iyi olacak.

 

 

Christian Knees

 

3 hafta boyunca muhteşemdi. Bradley’e yardım etti, onu kilometrelerce rüzgardan uzak tuttu. Brad’in önemli anlar için yaptığı enerji tasarrufu için o yüzlerce kilometre rüzgarda kaldı. Bu ekibe dahil olması gerçekten önemliydi. Biz Kosta’yı kaybettikten sonra; bu vesileyle Christian daha çok yükseldi. O bir makina! Güç kulesi! Eğer o kötü gününde olsaydı, başımız derde girerdi ama öyle olmadı. Bir hafta boyunca rüzgara karşı çok sert sürüşler gerçekleştirdi ve dağlara geldiğimizde yorgun olabilirdi ama yorulmadı hatta gücüne güç kattı. Biz Bradley’e turu kazanmak için her türlü şansı vermek zorundaydık ve Christian, Bradley’in her parça enerjisini korumak için çalıştı. Rolünü biliyor ve bir çok yarışı kazanamadığı için mutsuz değil. Çünkü o bizimle olduğu için mutlu. Kesinlikle iyi bir iş çıkardı ve kazanan takımın bir parçası olmak için herşeyi yaptı. O geçen yıl talihsiz Pegasus projesine gitti. Geşimeler sonrası ise, kariyeri bitecek diye korktu. Ama artık yeniden dirildi. Şimdi tur kazanan bir ekibin üyesi oldu.

 

Richie Porte

 

Richie, dağlarda gerçekten kendine geldi. Ben ona başından beri; dağlarda binmek için buradasın ve etap finişlerinde strese girmene gerek yok şu anda gereken kurşun gibi çıkışlar yapman dedim. Rhahat modda gidersen eğer; sen zaman kaybedersen, siz zaman kaybedersiniz dedim. Richie, daha sonraları takım için çok büyük yardımları olacak. O bu tur takımının parçası olmaktan çok mutlu ve ilerde yarışlar kazanacak. Ondan daha gelecek. Kariyerinde güçlendikçe güçlenecek.

 

 

Michael Rogers

 

Mick yolda tam bir kaptan oldu. O düz profilleri ve yüksek dağları başarabilen, her iki role sahip tek adam. Son aylarda bu formu yakaladı ve Tur onun için paha biçilmez bir deneyim oldu. Takımın dağ etaplarında birlik olup sakin kaldığı zamanlarda, Bradley’i korudu. Dağ etaplarında panik yapmadan, takım olarak birlikte geliştik ve birlikte kalıp 420-450 watt sürdük. Biz dağ etaplarında bu birlikteliğe sahip olursak, kimsenin hiç bir yere gidemeyeceğini biliyoruz. Dauphine’de bir dönüm noktası vardı ve Joux-Plane tepesinde 4 adama sahiptik. Bu 4 adam oraya Pantani’nin 1996’daki derecesinden sadece bir kaç saniye daha yavaş tırmandı. Tenerife’deki antrenmanlarda çektiğimiz acılar sonucunu orada gösterdi. Ben oraya gittiğimde oranın aynı antrenmanda yaptıkları gibi olduğunu gördüm. Bunun iyi birşey olduğunu biliyordum. Mick de bu takımın tamamlayıcı bir parçası oldu. Son 2 km Sky treninde ne yapıcağını, nasıl bir görev alacağını çok iyi biliyordu.

 

 

Kanstantsin Siutsou

 

Kosta kaza yaptıktan sonra herkes onu kaybettiğimiz için üzüldü. O olsa herşey daha kolay olurdu ama biz 9 sporcu ilede devam edebilirdik çünkü bunun üstesinden gelebilecek bir takımdık. Onun rolü orta sertlikteki dağlarda önde sürmekti, herkes biraz daha hızlanarak onun boşluğunu doldurdu. Herkes yarışın son kilometresine kadar rolünü başarıyla oynadı.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın