Saxo Bank WorldTour Lisansı İptal Edilmedi

05/04/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Saxo Bank Takımı’nın 2012 sezonu Pro Takım Lisansı Alberto Contador’un takımdan ayrılması ve bunun sebebi olarak Pro Tour Lisansı için gerekli baraj puanının yetersizliği ile “lisansı geri alınacak mı?”sorusu bütün Profesyonel Tur takipçilerinin aklında soru işareti bırakmıştı.

 

2010 Fransa Turu sonrasında doping iddaaları açığa çıkan Alberto Contador, Brian Riise’in Saxo Bank Takım taktiği için elindeki en büyük kozdu. Takımın Contador ile beraber 696 puanı bulunurken Contador’un cezası sonrası puanlarının silinmesi ile takımın 225 puanı kalmıştı. Bu puan ise; Pro Takım Puanı için oldukça düşükken UCI, lisans komitesine Saxo Bank Takımı’nın World Tour Lisansı’nın iptali için başvuruda bulunmuştu.

 

Lisans komitesi merakla beklenen kararı Saxo Bank Takımı lehine vererek takımın 2012 sezonunda World Tour’lara devam etmesi için, UCI’nin iptal isteğini reddetti. UCI, takımın toplam puanının yaklaşık %68’ini bulunduran Contador’un puanları olmadan World Tour için madde 2.15.040 gereğince uygun olmadığını öne sürerek iptal talebinde bulunmuştu. Lisans komisyonu da takımın yıldız sporcusu olmadan da World Tour’lara devam etmesi gerektiğine karar vererek, 18 Kasım’da verilen lisansının devamlılığını sağladı.

 

Tüm bunlara rağmen takımın 2012 yılı sonunda lisans süresi doluyor ve 2013 sezonunda tekrar Pro Takım Lisansı’na sahip olabilmesi için en önemli maddelerden 2.15.011 gereğince tüm şartları yerine getirmiş olması istenecek. Bu yıl, klasiklerdeki kozu Nick Nuyens’in Paris-Nice 1.etabında kalçe kemiğini kırması ile klasiklerde de puan toplayamayan takım için önümüzdeki sezon puan ihtiyacı anlamında zorlu geçecek.

 

UCI
Başkanı Pat McQuied ise; “UCI, kurallara uygun bir şekilde, yapması gerekeni
yapıp prosedüre uygun hareket etmiştir. Lisans Komisyonu ise kararını hiçbir
etki altında kalmadan vermiştir ve uygun görülen bu kararı kabul etmeliyiz.”
diyerek kararın otoriteler tarafından bağımsız şartlar altında ve uyulması
gereken tüm prosedürlere uygun bir şekilde verildiğini vurgulamış oldu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın