Saxo Bank Takımı İsrail’de Bisiklet Okulu Kuruyor

02/12/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Saxo Bank’ın menajeri Bjarne Riis bir ilke imza atıp, dünya çapında büyük başarılara imza atan takımını 2012 sezonuna hazırlık için İsrail’e götürdü. 11 Aralık tarihine kadar İsrail’de kalacağı açıklanan takım, orada bulunduğu süre içerisinde aynı zamanda takımın desteğiyle genç bisikletçiler yetiştirmek üzere kurulacak olan okulun ilk çalışmalarını başlatacak.

 

İsrail’in kuzeyindeki Acre’de yer alacak olan bisiklet okulunda Müslüman ve Musevi genç bisikletçilerin birlik içinde eğitilmesi hedefleniyor.

 

28 Kasım Pazartesi günü planın takıma açıklanmasından sonra proje Çarşamba günü start aldı ve Perşembe günü tüm takımın katılımıyla gerekli çalışmalara başlandı. Takımın konu hakkında basın açıklamasında yaptığı yorum, “Bisiklet dünyasına gerçek anlamda öncülük yaparak elimizde araç gereçlerimizle, kuracağımız okulun temellerini atacağız. Böylece takım ruhumuz gerçek anlamda gözle görülebilen bir şeye, bisikletçiler için bir okula dönüşmüş olacak. ” şeklindeydi.

 

 

Takım menajeri Bjarne Riis, “Müslüman ve Musevi çocuklar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek ve hayatlarını biraz olsun kolaylaştırabilmek adına vizyonu ve hedefleri olan bir proje yapıyoruz. İnanıyoruz ki bu gibi projeler uzun vadede önyargıları azaltacak ve şimdilik en azından küçük de olsa bir grup çocukla birlikte atılacak olan temel, uzun vadede büyük bir kalabalığa dönüşüp onları spor ve fiziksel aktiviteler yoluyla birleştirecek.” şeklinde yorum yaptı. “Bisiklet ya da başka bir spor olması önemli değil. Deneyimlerimiz sonucunda biliyoruz ki spor yaptığınızda daha sağlıklı, çok yönlü ve daha geniş vizyonlu bir hayatınız oluyor.”

 

1996 yılında İsrail, Tel Aviv’de o dönemin ülke başkanı Nobel Barış Ödülü sahibi Shimon Peres tarafından kurulan, politik veya kâr amacı gütmeyen, devletten bağımsız olarak kurulan ve Orta Doğu insanlarının barış içinde yaşayabilmesi için sosyo-ekonomik dayanışmaları amaçlayan Peres Center for Peace (Peres Barış Merkezi) organizasyonu spor departmanı sorumlusu Tami Hay’in açıklamalarına göre, bu okul İsrail’de kendi dalında bir ilk olacak. Hay “Acre’de hem Müslümanlar hem de Museviler var ve şehirde ayrı okullar ve aktiviteler anlamında ciddi anlamda bir ayrımcılık var. Fakat Cuma günü her iki okuldan da birer sınıf alınıp birleştirilerek bir bisiklet eğitim programına katılacaklar, kısacası sporu bir kaynaşma faktörü olarak kullanacağız. Saxo Bank sporcuları büyük başarıları sayesinde birer rol model halinde, eminim çocuklar üzerinde çok iyi etkileri olacak ” şeklinde yorum yaptı.

 

Bireysel ve takım olarak başarılara imza atmalarının ardından elde ettikleri medyatik gücü böyle bir projede kullanmayı tercih eden Saxo Bank takımı umarız ki diğerleri için bir örnek teşkil eder. Barışçıl amaçlarının yanı sıra takım ruhunu yakalamak ve takım içinde birlik oluşturmak adına da farklı bir bakış açısıyla güzel bir proje planlayan takım menajeri Bjarne Riis’in vizyonu da örnek almaya değer nitelikte.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın