Ryder Hesjedal’ ın Doping İtirafından Sonra Tepkiler

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

Son 2 yıldır tabiri caizse, EPO çağına giren bisiklet sporunda ortaya çıkan son doping skandalı, 2012 Giro d’Italiagalibi Ryder Hesjedal‘ ın kariyerinin ilk yıllarında doping yaptığını ve yaklaşık 1 yıldır USADA ile koordineli çalışarak ifade verdiği açıklaması olmuştu. Bu açıklamaların ardından, Hesjedal hakkında farklı yorumlar da gelmeye başladı. Kimileri Hesjedal’ ın yaptığını kabul etmezken, kimileri de Kanadalı bisikletçinin dürüstlüğüne inandığını belirtiyor.

 

Bu konuda yapılan ilk olumsuz açıklama daha önce 2000′ li yıllarda Hesjedal ile Kuzey Amerika dağ bisikleti yarışmalarında mücadele eden Ryan Trebon‘ dan geldi; “ Eğer itibarınızı, yanlış yollardan elde ettiyseniz, bu sayede para kazandıysanız, sahip olduğunuz hiç bir şeyi hak etmiyorsunuz demektir. Bu yüzden her şeyini kaybeden bir çok kişi var.

 

Sözlerine devam eden Trebon; “Bunu kabul edemem. Her şeyi silip atmayı bekleyemezsiniz. Evet bazı insanlar kendilerinin tam bir pislik olduklarını söylüyorlar. Ancak yine de bu pislik sayesinde tonlarca para kazanıp, yarışmaya devam ediyorlar. Hesjedal bunu hak etmiyor.” dedi.

 

Tecrübeli bisikletçi 2012′ de Jonathan Vaughters‘ in Garmin kadrosunda yarışırken Giro’ yu kazanmıştı.O kadrodan 4 yıldız isim şu anda kariyerinin önceki dönemlerinde doping yaptıklarını kabul etmiş durumda. Bu tabii ki sürpriz değildi. Vaughters, bisikletçilerinin USADA ile işbirlikçi çalışması kuralını getirerek kendini bir bakıma sağlama almıştı. Trebon bu konuda da Garmin ekibinin doping kullanan sporcuların bir nevi cennet olduğu görüşünde;

 

Garmin, insanların geçmişte yaptıklarının hiç bir sonucunun olmadığının düşünüldüğü bir yere benziyor. Vaughters ise bunun sorun olmadığını düşünüyor gibi gözüküyor.” diyen Trebon, agresif açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Tüm bu kişiler isimlerini geçmişte elde ettikleri başarılarla buralara kadar taşıdılar. Şimdi ise bu konu da kimse bir şey yapmıyor. Çünkü bunun beklenen olduğunu düşünüyorlar. Ancak o zamanlarda bu adamlarla mücadele ettiğinizde ve yapmanız gerektiği gibi temiz yarıştığınızda, sonuç olarak da  yetersiz kaldığınızda herkes, “Berbatsın. Çünkü onlarla mücadele bile edemiyorsun” diyordu.

 

Bir çok kez Ulusal Dağ Bisikleti Şampiyonu olan ve cyclocross dalında da şampiyonlukları bulunan Trebon son olarak kendi kariyeri ile ilgili konuşarak, ” Tabii ki kendimi aldatılmış oya da yenilmiş olarak görmüyorum. Diğer insanların beni yenmek için neler yaptığına bakmam. Yarışlarda iyi sonuçlar elde ettim. Yarışabildiğim kadar uzun yarıştığım için mutluyum ve yeteri kadar mücadele ettiğim için de mutluyum.” dedi.

 

Hesjedal hakkında yapılan yorumların hepsi bu yönde değil. 2012 yılında pro olduktan sonra Hesjedal ile birlikte yarışmaya başlayan Alex Howes ise olaya farklı bir açıdan bakıyor. Howes, Hesjedal’ a yada geçmişte doping yaptığını kabul edene Garmin’ in diğer bisikletçileri, Tom Danielson, Dave Zabriskie, Christian Vande Velde‘ ye nin geçmişine bakmadığını söylüyor.

 

Tüm bu olaylar artık farklı bir çağa girdiğimizi gösteriyor. Ve bazı şeyleri anlamanız gerekiyor. Belli ki Ryder’ ın açıklamalarından sonra heyecanlanamazsınız. Ancak benim için o hala bir rol modeli. Hala, bir çok şey öğreneceğim biri.” diyen Howes, “Bu konuda kesinlikler bir şey yapamam. Fakat beraber çalıştığım tüm bu bisikletçilere yaptıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü bu gibi bisikletçiler olmasa bu spor nasıl temiz bir hale gelirdi. Gerçekçi olarak baktığımda eğer 10 yıl önce yarışıyor olsaydım ben de böyle zor kararlar vermek zorunda olabilirdim.” diyerek, Hesejdal’ ın dürüst ve açıkça USADA ile çalışmasının, spora önemli katkıları bulunduğunu aktardı.

 

Kanadalı bisikletçi ile ilgili biri eskiden rakibi olan, diğer ise kariyerinin başında onunla birlikte çalışan iki farklı bisikletçiden iki farklı yorum geldi. Önümüzdeki günlerde, bisiklet otoritelerinin konuyla ilgili yapacakları yorumlar ise hala merak konusu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın