Ryder Hesjedal Doping Yaptığını Kabul Etti

16/12/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Garmin-Sharp’ ın Kanadalı bisikletçisi, 2012 Giro d’Italia Şampiyonu, Ryder Hesjedal, geçtiğimiz günlerde Danimarklalı eski tırmanışçı Michael Rasmussen tarafından yapılan suçlamaların ardından bugün suçlamaları kabullendi ve yasaklı madde kullandığını halka açıkladı.

 

Ryder Hesjedal, daha önce takımına, Kanada ve ABD anti doping ajanslarına 2003 yılında doping kullandığı bilgisini verdiğini, bu hafta yayınlanan Rasmussen’ in otobiyografi kitabından önce sunduğunu da açıkladı. Rasmussen kitabında, Kanadalı bisikletçiler; Seamus McGrath, Chris Sheppar ve Ryder Hesjedal’ a nasıl doping yapabileceklerini öğrettiğini açıklamıştı.

 

” Kendimi bildiğimden beri bisiklet benim hayatım. Bu sporu sevdim ve yaşadım ancak 10 yıl önce yanlış yolu seçtim.” diyen Hesjedal, “Gerçeği değiştrimese de o hatalar 10 yıl önceydi ve çok kısa sürmüştü. Yaşadıklarımdan dolayı ilk yaptığım andan itibaren üzgün oldum.” dedi.

 

Sözlerine devam eden Hesjedal, ” Hayatımda yer alan herkesten, sporun içinden veya dışından, arkadaşlarım, ailem, medya, fanlarım, sponsorlarım dahil hayalimi gerçekleştirmede beni destekleyenlerden, yıllar önce benim yaptığım hatayı yapmayan diğer bisikletçilerden kariyerimin bu karanlık dönemi için içtenlikle özür diliyorum. Her zaman bu konuda üzgün olacağım.” dedi.

 

 

Garmin-Sharpm tarafından belirtildiğine göre, Hesjedal Rasmussen’ in kitabı piyasaya sürülmeden önce, USADA ve CCES (Kanada Sporda Etik Merkezi)’ e ifade verdi.

 

Garmin-Sharp’ ın yönetimindeki Slipstream Sport’ tan yapılan açıklamalarda ise, “Başlangıçta da söylediğimiz gibi, Slipstream Sport’ u meydana getirdik çünkü, takımızın %100 temiz bisikletçilerden oluşmasını istedik. Daha önce belirttiğimiz üzere, organizasyonumuzda yer alan herkesin, anti-doping otoritelerine tamamen açık ve dürüst olmaları gerekmektedir. 1 yıl önce Ryder  bize hiç bir beklentisi olmadan gelerek, USADA ile işbirliğine giderek tamamen gerçek ve dürüst ifade verdi. Biz de onun bu %100 gerçekçi ve uzlaşmacı tarzından dolayı onu destekledik.”

 

“Umut ediyor ve eminiz ki UCI liderliğinde bu spor temiz bisikletçilerin yetişmesini sağlayacak projelerle ve temiz bisikletçilerin hakları korunarak yeni bir yola girecektir.” dendi.

 

Son olarak söz alan Hesjedal ise, ” Yaptığım şeyi Slipstream Ekibine katılmadan önce durdurmuştum.” Temiz yarışmayı ana hedefi olarak gören ve doğruyu söyleyen sporcularını destekleyen bu projenin parçası olmaktan dolayı içtenlikle minnettarım. İnanıyorum ki gerçekçi olmak sporun ileriye doğru yol almasını sağlayacaktır. Ben de bu yüzden 1 yıl önce anti-doping otoriteleri ile iletişime geçtiğimde geçmişim hakkında açık ve dürüsttüm.” dedi.

 

WADA (Dünya Anti Doping Ajansı)’ nın kurallarına göre bir sporcunun ceza almaması için en az 8 yıl önce yasaklı madde kullanması ve bunu işbirlikçi davranarak itiraf etmesi gerekiyor. Bu durumda Hejsedal herhangi bir ceza alacak gibi gözükmüyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın