Robbie McEwen, Green Edge Transferi ile Evinde

01/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Transfer sezonunun en hızlı gelişmeleri Avustralya’nın yeni takımı GreenEdge ile son sürat devam ediyor. Avustralya takımı olunca Robbie McEwen dayeni sezon için Green Edge takımı ile sözleşme imzalayarak eve dönüşyapıyor. McEwen 12 Fransa Bisiklet Turu etap zaferi, Fransa BisikletTuru’nda (2002-2004-2006 yıllarında) 3 Yeşil Mayo zaferi tecrübesi ileAvustralya’da yeni bisiklete başlayan sporculara teknik bilgi vetecrübelerini aktaracak. 2012 sezonunu emekliliğe geçiş ile ve yeni nesilAvustralyalı sporculara 17 sezonluk profesyonel yarış tecrübesini aktararakgeçirecek ve takımın bir parçası olmaya devam edecek.

“Benim görevim ilk dönem yarışlarında yarışmak. Bu futboldaki “kaptan-koç”benzerigibi yeni görevime hazırlık aşaması olacak. Yolda giderkenönemli  detayları genç sürücülerden daha fazla görebilirsiniz.Ve bunları genç sürücülere orada örnekli olarak aktarmak daha etkili olur.Daha sonra görevim değişecek ve Fransa Bisiklet Turu’nda taktikdanışmanlığım olacak. Geçtiğimiz birkaç yıldır Erik Zabel’in HTC-Highroadtakımında yaptığı gibi duruma göre takım için finişe giden en iyi yolugözlemleyeceğim.”

“Bu özel bir göz ve çok fazla tecrübe gerektirir. Sporculara doğru bilgiyiiletmek ve sporcuların da %100 güvenmesini sağlamak gerekir. Eğer ben onlarıkör köşeye son hızla gönderirsem bir daha bana güvenmezler. Ben gerçekten bugörevi almak için sabırsızlanıyorum. Klasiklerde ve sprintlerde büyük şeyleryapabileceğimizi düşünüyorum. Bir sonraki adım için sabırsızlanan, hem gençhem de deneyimli sporcuların oluşturduğu iyi bir kadromuz var. Umuyorum kitakım başarılı olacak ve diğer takımlar ile rekabeti ateşleyecek.” dedi.Kariyerine 1996 yılında başlayan McEwen Hollanda, Amerika, Belçika ve Rusyatakımları için pedalladıktan sonra büyük yeni sezon öncesi bir Avustralyatakımı ile devam etmek büyük bir şans” diye ekledi.

“Bu gerçekten büyük bir grup. Gerry Ryan, Shayne Bannan ve Neil Stephensgibi isimlerin oluşturduğu büyük bir grup. Bu kişiler uzun kariyerim boyuncadiğer sporcularla birlikte beni destekleyen insanlar. Bütünü oluşturan aynıekibin bir parçası olmak inanılmaz bir duygu” dedi. Robbie McEwen, muazzamsprint başarıları ile tanıdığımız Avustralyalı sporcu şimdi yeni oluşumAvustralya takımı ile kariyerine çok farklı bir şekilde devam edecek.2002-2005 Avustralya Ulusal Yol Şampiyonu McEwen 12 Giro etap zaferi, 2008Vattenfall Klasiği gibi yarışlarda da galibiyet ve tecrübeye sahip birsporcu. Green Edge takımı ile görüşmeleri ve takım açıklamaları gösteriyorki, 2012 sezonun ilk yarısı Green Edge ile pedallayacak, daha sonra daFransa Bisiklet Turu gibi ikinci dönem yarışlarında takımın taktikdanışmanlığı görevine geçecek. 20 yıllık tecrübesi ile Robbie McEwen’ınyarışı koklaması ve spor zekası açısından takıma katacaklarıdüşünüldüğünde bunun eşsiz bir fırsat olduğu görülebilir. Green Edge, buaçıdan mantıklı bir taktik uygulamış görünüyor.

 

Robbie McEwen 2009-2010 yıllarında Katusha takımında yarışıp, 2011 sezonundaRadioShack ile anlaşma imzalamıştı. Lance Armstrong’un son turu Tour DownUnder’da bu sezon birlikte RadiShack takım kadrosunda katılmışlardı. 39yaşındaki tecrübeli sprinterin emekliliğe geçiş hazırlığı sezonun ilkyarısından sonra sona erecek ve sabırsızlıkla beklediği taktik danışmanlığıgörevi ile Green Edge’in bir parçası olarak kariyerine devam edecek. Bugörevde, özellikle sprint kategorisi içeren yarışlardaki taktikseldanışmanlığıyla etkili olabileceğine inanılıyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın