Rigoberto Uran ve Mark Renshaw, Omega Pharma QuickStep’te

02/08/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ağustos ayının gelmesi ile ardı ardına gelecek transfer haberleri, bisiklet dünyasının ilgi odağı olacak olan transfer haberlerine kapılar aralandı. Bunlardan yavaş yavaş bahsetme zamanı gelmiiş gibi görünüyor.  İşte bunlardan birini açıklıyoruz, iki süper starın yeni sezonla birlikte görülecekleri yeni takımları netleşti. Rigoberto Uran ve Mark Renshaw önümüzdeki iki sezon için Omega Pharma QuickStep ile anlaşma imzaladı.

 

 

SKY takımının genç yeteneği, dirayetli ve savaşçı karakteri Rigoberto Uran, önümüzdeki sezondan ikibaren 2 yıl Omega Pharma QuickStep renklerinde yarışacak. Belkin takımından, Omega Pharma QuickStep takımına sürpriz olmayan transfer haberi ile Mark Renshaw’ın sözleşme sonrası takım açıklaması yapıldı. Belçika takımına katılacağı haberi, her zaman olduğu gibi transfer sezonunu bekleyen isimlerin sezon öncesi dedikodularının bir kez daha gerçeğe dönüşmüş olduğuna tanıklık etmiş olduk. Fransa Bisiklet Turunda, Renshaw’un Belkin’den ayrılıp Mark Cavendish’in eski süper domestiklik görevine dönmeye can attığı haberleri sesini duyurmaya başlamıştı. Renshaw, HTC-Columbia takımının kapılarını kapatması ardından, beklenmedik bir transfer anlaşması imzalamış, o dönemlerde Cavendish ile aynı takıma gideceği konuşulurken, Cavendish dahil herkese büyük sürpriz yapmıştı.

 

Mark Renshaw, Hollana takımına transfer olarak artık domestik olmak istemediğini, sprint finişlerinde galibiyet kovalamak istediğini göstermişti. Ancak, yıllarca Cavendish’in süper domestikliğini yapan Renshaw, sprint finişlerinin lider karakterine uygun performans sergileyemedi. 2 sezonluk değişikliğinde elde ettiği sezon başına tek birincilik, 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 4.etabındaki etap galibiyeti ve 2013 sezonunda da Clasica de Almeria oldu. Sözleşmesinin bu yıl sona ermesiyle, yeni sezonda yeniden eski domestiklik görevine dönme kararı alan 30 yaşındaki Avusturalyalı sprinter, 2014 Omega Pharma QuickStep takım treninde süper sprinterlik yeteneğini bir yeniden sevenleri için sergileyecek.

 

 

Kendi jenerasyonunun en iyi tırmanışçısı olarak Omega Pharma QuickStep takımı tarafından deklare edilen Rigoberto Uran, SKY takımı ile sezon sonunda yollarını ayırıyor. 2012’de Londra Olimpiyatları Yol Yarışında ikinci olup, gümüş madalya alan Uran, bu yıl Giro d’italia’yı ikinci sırada tamamlamıştı. Uran, transferi ile ilgili olarak; “Omega Pharma QuickStep gibi önemli bir takımda yarışacağım için memnunum. Ve takımın büyümesine yardımcı olabilirim. Avrupa’ya ilk geldiğimde takımla ilgili anlaşmaya az kalmıştı ki her şey buharlaşıp gitti. Ancak, birkaç yıl sonra yollarımız yeniden kesişti.” dedi.

 

Takım menajeri Patrick Lefevere, “Rigoberto’nun gelişi ile takımımızın büyük turlardaki ekibimiz güçleniyor. Uran, üst düzey bir sporcu ve tırmanışlardaki yeteneğini söylemeye bile gerek yok. Onu destekleyen ekiple kendini takımda bu atmosfer içinde bulacak.”dedi. Lefevere’in bu yorumu, büyük turlardaki genel sıralamada ve zorlu tırmanışlardaki lider kozunun Uran olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Lefevere Mark Renshaw için; “Mark, lead out olarak en takdir edilen sporculardan biri. Cavendish’in sprinti için en iyi koşulları hazırlamayı biliyor. Aynı şey Boonen için de geçerli olacak ve Renshaw, Boonen için de çalışacak.” dedi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın