Rigoberto Uran: "Biz Froome’ dan Farklıyız"

15/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Giro d’ Italia’ nın ilk dağ etabı olan 10. etapta sürpriz bir galibiyet elde eden Rigoberto Uran Uran, geçtiğimiz yıl Wiggins ve Froome arasında yaşanan rekabetten dolayı fiyaskoyla sonuçlanan Giro macerasının bu yıl tekrarlanmayacağını belirtti. 

 

Son 10 km içerisindeyken kimsenin beklemediği bir şekilde atağına başlayan ve temposunu bitiş çizgisinden geçene kadar koruyan Kolombiyalı bisikletçi aldığı bu galibiyet ile genel klasmanda takım arkadaşı Bradley Wiggins’ in hemen üstünde 3. sıraya yükselmişti. Gelen bu etap birinciliğinin ardından herkesin aklında bir tek soru var. Uran, bundan sonra genel klasman için mi mücadele edecek? Böyle bir durumda Wiggins, Uran’ a yardım edecek mi?

 

26 yaşındaki bisikletçi, bu soruya hem politik bir cevap verdi hem de geçen yıl Wiggins ile Froome arasında yaşanan ve bu yıl da Wiggo’ nun Tdf galibiyetini koruyacağını açıklamasının ardından alevlenen olayların tekrar yaşanmayacağının da teminatını verdi. 

 

Bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulunan Uran: “Neler olacağını bilmiyorum, ancak Sergio Henao ve ben, Froome’ dan farklıyız. Her zaman takım için çalışırız ve takımla ilgili herhangi bir problemimiz olmaz. Froome gibi değiliz. Ben buraya takıma yardım etme fikri ile geldim ya da hedefler değişirse bunları gerçekleştirmek için. Neler olacağını göreceğiz. Gün ve gün ilerlemeliyiz.” dedi. 

 

Team Sky, bu yılki Giro’ ya geçtiğimiz yılın Tour şampiyonu Wiggins’ in etrafında kadrosunu oluşturarak geldi. Özellikle, Uran ve Henao gibi başarılı tırmanışçılarla güçlü bir kadroya sahip olan Sky, Giro’ nun ilk haftasına bakıldığında henüz Wiggins’ ten beklentilerinin karşılığını alamamış gibi gözüküyor. Tabi bunun en önemli sebebi de Wiggins’ in yaşadığı talihsizlikler. Geride kalan etaplarda en önemli anlarda lastiği patlayan, kaza yapan ya da mekanik arıza yaşayan Wiggins’ le birlikte Henao ve Uran’ da genel klasmanda ilk 10′ da yer alıyor.

 

Bu üçlüden Henao’ nun henüz en iyi performansını sergilediğini söylemeyiz. Ancak Uran, dün elde ettiği galibiyet ile birlikte elde ettiği 20 saniyelik bonusun da yardımıyla genel klasmanda lider Vincenzo Nibali’ nin 2 dakika 4 saniye gerisinde yer alıyor. Wiggo’ nun ise yalnızca 1 saniye önünde. Şu anki sıralama ile ilgili de konuşan Uran; 

 

 

“Yarışın neler getireceğini beklemeliyiz fakat kendimi iyi hissediyorum ayrıca geçtiğimiz yıl 3. haftanın sonuna kadar mücadelenin içerisinde kalabileceğimi kanıtlamıştım. Bu konu ile ilgili ilerideki günlerde konuşmak daha doğru olacak” dedi. 

 

Ayrıca dün son 5 km’ de yarış lideri Vincenzo Nibali liderliğindeki gruba tutunamayarak kopan ve Nibali’ ye 45 saniye kaptıran Bradley Wiggins de, etabın ardından takım otobüsünün önünde onu bekleyen basın ordusuna bazı açıklamalarda bulundu;

 

” Henüz hiç bir şey bitmiş değil. Ancak, Nibali şu anda iyi bir konuma sahip. Oynanacak daha çok kart var. eğer bir galibiyet elde edersem bu beni biraz daha yukarılara taşıyabilir böylece podyum için savaşabilirim. Bu da hedeflerimizi gerçekleştirmemiz açısından önemli.” dedi. 

 

Giro d’Italia bugün 184 km’ lik orta seviye tırmanış etabı ile devam edecek. 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın