Rick Zabel Klasiklerin Yeni Yıldızı mı?

16/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Yeni sezonun merak edilenleri arasında top trend merak edilen olarak nitelenebilecek bir konuya değinip, Türkiye’den dikkatleri Rick Zabel’e çekmekte fayda var. Babalar ve oğullar serisinden güçlü sonuçlar çıkartabilecek mi? Erik Zabel’in 20 yaşındaki oğlu Rick Zabel, Haziran ayında anlaşma imzalayarak Rabobank Development takımından profesyonel yarışlara uzanan kariyerine ilk adımı atmıştı.

RickZabel

BMC Performans Direktörü, eski rüya takım HTC-Columbia’nın antrenörü Alan Peiper, babasının izinden yürüyen genç Rick için görüşlerinde yüksek çıta grafiği yorumlarını paylaşarak beklentileri arttırmıştı. Peiper’ın yorumuna ve uzun yarış sonuçları listesi ile genç Zabel’in notunu vermek üzere izleyiciler sezon başını beklemekteydi. Gözler sezonun ilk World Tour yarışı Santos Tour Down Under start listesine odaklanmışken, Rick Zabel’in ismi BMC kadrosunda dikkatleri çekti. Her ne kadar klasikler üzerinde iddiasını sürdürecek olsa da, Profesyonel yarışların fanatikleri ile ilk randevu 19 Ocak’da tek günlük klasik ve ardından Santos Tour Down Under ile olacak. Alan Peiper, Rick Zabel’i nasıl yorumlamıştı?

Rick’i değerlendirmek için son birkaç yılı kapsayan uzun bir yarış sonuçları listesi var. Kesinlikle babasından çok şey öğrenmiş. Kilometreleri devirmiş, onlar biraz benzer tipte sporcular. Rick, her tip zeminde yakalanması zor bir sprinter.

Sprinterlerin lisanından, geleceğinden ve kapasitesinden anlayan birileri varsa, bu kişilerden biri kesinlikle Alan Peiper’dır. Peiper, Zabel için bu yorumu veriyorsa, muhakkak ki yorumunda dikkat çeken bölüm-her tip zeminde- kısmı ve sprinter özelliğinin vurgusu dikkatleri çekmeye yeterdi. Ancak yoruma bir de, Erik Zabel’in oğlu olması ve babasından çok şey öğrendiği ve aynıı tip sporcu olarak vurgulandıysa, 20 yaşındaki Zabel için bisiklet fanatiklerinin neden en çok merak edilenleri arasında yer aldığını keşfetmek zor olmuyor.

Tour de France 1997 rick-eric

 

Rick Zabel’in kariyerinde ilerleme yolunu açan asıl başarısı, 6 Nisan 2013’de, 169,7 kilometre mesafede gerçekleşen Tour of Flanders U23’ün galibiyetini alması oldu. Ayrıca Tour de Normandie 5.etabın galibiyeti ve Tour de l’Avenir’de aldığı iyi dereceler genç Alman’ın gelecek vaad ettiğini gösterdi. Yetenek grafiğinde, girdiği yarışların çokluğu ve derecelerin değerlendirilmesinde tek günlük yarışlarda, lidrelik vasfını taşıyan, güçlü bir sprinter verileri tek cümle ile Zabel’i özeleyebiliyor. Wesley Verheijen & Ruud Arts ile röportaj yapan Rick Zabel’in özetle yeni sezon umutları ve beklentileri şöyle;

 2013 sonuçlarımdan memnunum. Genel olarak mutlu olsam da daha iyi olabilirdi. Profesyonel olarak yarışabilirim fakat hala çok genç ve galibiyete açım. Bu sezon, daha fazla galibiyet arayacağım. Çok zor olmayan ve düz olan klasiklerin benim için daha doğru seçim olduğunu düşünüyorum ve bu tip yarışlar için iyi bir sporcu olmak üzere çalışıyorum. Belçika klasiklerinde yarışmak benim için bir hayal gibi. 2 sezon Rabobank Development takımında sürdüm. Profesyonel çalışan bu takımdan çok şey öürendim. Şu an ki bende emekleri çok fazla, onlara çok minnettarım. BMC Racing Team gibi bir takım sizinle ilgilendiğinizde kuşkusuz çok mutlu olursunuz. Açıkçası, ilk başta onların beni takıma katmak istediğini anlamadım. Anlaşma imzalama kararı safhası benim için çok kolay oldu. 3 tane hayal takım var ve BMC bunlardan biri. Çok profesyoneller ve takımda bir çok yıldız isim var. Bu yüzden karar aşaması benim için çok kolay oldu.

Zabels

 

Bu yıl profesyonel yarışlarda performansını sergileyecek olan Rick Zabel, izleyicilere kendini kısaca tanımlamaktan geri kalmadı. Genç Zabel,

Ben düz ve fazla zor olmayan etaplardan hoşlanan bir sporcuyum. Kuşkusuz ki en çok hoşuma giden yarışlar, klasikler. Düz parkurları çok iyi yapabilirim, aynı zamanda tırmanışları ya da kısa tırmanışlar iyi yaptığımı söyleyebilirim. Yarışı iyi okuyabilirim, iyi dereceler için her zaman güçlü sporcuların desteğine ihtiyaç duymuyorum. Yani iyi yarış taktiği, benim için çok önemli.

Champs d'Elysees-eric-rick zabel

Zabel soyadını duyan bisiklet fanatiklerinin, inanılmaz kariyeri ve tecrübeleri ile Erik Zabel’i düşünmesi gayet normal. Burada akıllara gelen, Alan Peiper’ın Haziran ayında behsettiği, babasından çokşey öğrenmiş kısmına genç Zabel ne diyor?

Babam benim için çok önemli olmuştur. Beni o çalıştırdı ve yıllar boyunca bana çok destek vermiştir. Bir çok yarış için sayısız, iyi ipuçları verdi. Babam için en önemli şey, benim yaptığım şeyden zevk alıyor olmamdı. Babamın bu kadar destekleyici olmasından dolayı çok mutluyum. O olmasaydı ben şu an ki gibi bir sporcu olmazdım.

RickveEric Zabel11yaş

Rick Zabel, ilk Profesyonel yarışı Tour Down Under için sabırsızlanırken, kondüsyonunu da değerlendirdi. Elbette bu kadar içten paylaşılan duygu yoğunluğu, kendisini ilk kez izleyecek ve izleyici notunu verecek fanatikler için, yarış öncesi büyük ipuçları barındırıyor. 20 yaşındaki Alman sporcu, gelecek kariyer planlarındaki hayallerini de paylaştı.

RickveEric

 

 İlk profesyonel yarışım Tour Down Under için sabırsızlanıyorum. Jet-lag yaşamadım, kondüsyonum iyi, Süper değl ancak henüz daha Ocak ayındayız. Yarışta iyi iş çıkartıp takımıma işimi yapabildiğimi göstermek istiyorum. Bu yarışta takım liderimiz Cadel Evans olacak. Onun için, mğmkğn olan en iyi şekilde işimi yapacağım. Eğer orada benim iyi derece almam söz konusu olsaydı yine en iyi şekilde performans sergilerdim. Ancak takım çalışması çok önemlidir. Gelecek kariyerim için hedefim, klasikler. Tour of Flanders’ı profesyoneller arasından kazanmak isterim. Milan-San Remo da çok güzel bir yarış, onu da kazanmak isterim. Bu iki zor, tek günlük yarıştan birini kazandığım zaman hayalim gerçekleşmiş olacak.

Baba-oğul-Zabel

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın