Riccardo RİCCO’ nun Ban Cezası Bitiyor. Ve Yarışlara Dönüyor

27/12/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

1983 doğumlu İtalyan yarışçı “Sarı Prens” ve “Kobra” lakaplarına sahip Riccardo Ricco 2008 yılı sezonunda İtalya’ nın gurur duyduğu bir isimdi. 2008 Tour de France’ ının 12. etabına kadar gayet başarılı dereceler elde etmişti. Genel sıralamada 9. iken ve dağların kralı(kırmızı puantiyeli) mayoyu ve genç yarışcı (beyaz) mayoyu liderlikle taşırken 12.etabın başlamasına 1 saat kala ekip otobüsünden polis nezaretinde alındı.

 

 

 

 

 

 

2008 yılı Fransa Turunda 6. ve 9. tırmanış etaplarını 1.likle tamamlayan Riccardo Ricco doping yaptığının açıklanması ve etap başlamadan polis gözetiminde götürülmesiyle yarış dışı kaldı. Kanında 3. jenerasyon Epo bulunduğunun açıklandığı Ricco’ nun kan örneği 4. etap başlamadan önce alınmıştı ve 12. etap başlamadan da yarış dışı kaldığı açıklandı.

 

 

 

Adına yarıştığı  Saunier Duval-Scott takımı ve Riccardo Ricco ‘nun itirazları olmuştu. Alınan kan örneğinde tesbit edilen yeni performans arttırıcı Mircera adlı ilacın içeriği WADA (Anti Doping Ajansı) tarafından onaylandı. Mircera adlı ilaç (methoxy polyethylene glycol-epoetin beta) 3. jenerasyon performans arttırıcı CERA-EPO olarak açıklandı.

 

 

 

 

2 yıl ban cezası aldıktan sonra uzun süre hiç haber alamadığımız Riccardo Ricco’ nun 18 Mart 2010 tarihinde ban cezasının bitmesiyle 2010 sezonunda adına yarışacağı takımı seçmesiyle gündeme geldi. Ban süresinin bitmesiyle Ceramica Flaminia-Bossini Docce takımı adına yarışmaya başlayacak 20 Mart 2010 da takımı San Remo Klasiklerine davetiye alırsa muhtemel ilk yarışı da San Remo Klasikleri olacak. UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) Profesyonel Continental Takımlar arasında bulunan Ceramica Flaminia-Bossini Docce takımının favori sürücüleri arasında. Tecrübesi ve yaşı sebebiyle hızla toparlayıp tekrar Proturlarda karşımıza çıkacağına eminim.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın