RCS Sport Özel Davetiye Alan Takımları Açıkladı

09/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bisiklet dünyasının üç büyük turundan biri ve yarış takviminde ilk sırada yer alan Giro d’italia’nın organizatörü RCS Spor, klasikler ve Giro d’italia(İtalya Bisiklet Turu) dahil, özel davetiye hakkı tanınan takımları açıkladı. Özellikle Giro davetiyelerinde Katusha’nın belirsiz durumuna darbe vuran bir başka gelişme yaşanmış oldu. Katusha için özel davet bilgisi çıkmamış olup, bu yıl NetApp-Endura takımı da davet alamadı. RCS Sport bu yıl Vini Fantini-Selle Italia, Bardiani Valvole-CSF Inox ve Colombia-Coldeportes takımlarına davet şansı tanıdı. Dördüncü davet Androni Giocattoli’ye verildi.

 

Alman takımı NetApp geçen yıl, Giro d’italia için özel davet almıştı ve Giro d’itali’da yer almıştı. Jan Barta ve Bartosz Huzarski ile iki etapta ikincilik elde eden takım 2012 sezonu sonunda İngiliz giyim firması olan Endura ile birleşti. Ve ingiliz giyim firması takıma ikinci sponsor olarak geldi. Takımın adı NetApp-Endura olarak değişti. Alman lisanslı takım yönetimine Russell Downing, Jon McEvoy, Erick Rowsell’ın ve Scott Thwaites katıldı ve Brian Smith’de takımın  yeni Genel Müdür Yardımcısı oldu. Takım her ne kadar Alman lisansı ile yarışsa da yönetim kadrosu ile İngiliz etkisi görülüyordu.

 

Giro direktörü Michele Acquarone’nin geçen yıl davet hakkı kazanan takımlarının belirlenmesinde dikkat edilen noktalara, bu yıl yeniden değindi. “Takımların dikkat çekme potansiyelini dikkate alıyoruz. Hangi takımın hayran kitlesini toplama ve getirirme kapasitesi var ona bakıyoruz. Ve bunları görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi. NetApp’ın bu kriteri geçen yıl taşıyamadığı görüldüğünden, bu yıl Giro için davetli takımlar listesinde olmadığı ancak Milan – San Remo hariç diğer iki yarış için, (Tirreno-Adriatico ve Lombardiya Turu) davet aldığı görülüyor.

 

Dört özel davetli takım 4-26 Mayıs tarihleri arasında, World Tour lisansına sahip 18 profesyonel takıma karşı rekabet edecek. Davetli takımlardan, Kolombiya takımı, Colombia-Coldeportes geçen yıl diğer yarışlardaki başarı grafiği sebebi ile bu yıl Giro davetine hak kazandı. Takım yapısı sebebiyle tırmanış karakteristiğindeki takım kadrosuna sahip Colombia-Coldeportes, bu gıl Giro’da 18 profesyonel takıma karşı etap galibiyeti sınırlarında eşlik edebilir ve tırmanış etaplarındaki güçlü rekabet ortamına başarıyla uyum sağlayabilecek yapıya sahip bir takım.

 

Rus takımı Katusha’nın profesyonel lisansını alamamasıyla, CAS’a(Spor Tahkim Mahkemesine) başvurması ile karmaşık bir sürece girildi. 2012 Giro d’italia galibi Ryder Hesjedal’ın ardından genel sıralamayı ikinci sırada tamamlayan ve Katusha takımının lideri olan Joaquim Rodriguez’in büyük tur konusundaki endişeleri gerçeğe dönüşüyor. Katusha bu yıl Giro’yu televizyon’dan izleyerek geçirecek gibi görünüyor. Perşembe günü açıklanması beklenen CAS kararının ay sonuna kaldığı düşünüldüğünde, CAS’tan UCI kararını bozan bir karar çıkmadığı sürece Katusha sadece seyirci kalacak. Ancak çıkacak karar Katusha lehine olur ise Giro’da yarışma şansı var. Davet hayali bu aşamada suya düşmüş durumda. Ocak sonunda Arjantin’de yarışmak için Pro Continental statüsünde değerlendirilen Katusha, RCS sport tarafından da Pro Continental takım olarak görülüp; Milan – San Remo, Tirreno Adriatico ve Lambardiya Turuna davet edilmiş. Rodriguez, Katusha’dan ayrılabilir. 33 yaşındaki İspanyol’un kariyerindeki en başarılı döneminde bu gelişmeler ile yaşadığı, belki de atıl geçecek bir sezon, belki takımdan ayrılışı ve belki de demoralize bir şampiyonun RCS Sport’un davet verdiği diğer yarışlarda yaşatacaklarını izleyeceğiz.

 

RCS Sport’un Takım Özel Davetiyeleri (Yarışlara Göre);

 

Giro d’Italia:
Androni Giocattoli-Venezuela, Bardiani Valvole-CSF Inox, Colombia-Coldeportes, Vini Fantini-Selle Italia

Tirreno-Adriatico:
Katusha, MTN-Qhubeka, NetApp-Endura, Vini Fantini-Selle Italia

Milan-San Remo:
Androni Giocattoli-Venezuela, Bardiani Valvole-CSF Inox, IAM Cycling, Katusha, MTN-Qhubeka, Europcar, Vini Fantini-Selle Italia

Tour of Lombardy:
Androni Giocattoli-Venezuela, Colombia-Coldeportes, IAM Cycling, Katusha, Europcar, NetApp-Endura, Vini Fantini-Selle Italia


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın