Rasmussen 12 Yıl Boyunca Doping Yaptığını İtiraf Etti

01/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Lance Armstrong2 un doping itirafından sonra şimdi de Rasmussen doping yaptığını itiraf etti. Michael Rasmussen, kariyerinin en önemli kısımlarında performans arttırıcı ilaç kullandığını kabul etti. Eski Rabobank ve CSC sürücüsü olan dün yapmış olduğu basın toplantısında , 1998 – 2010 yılları arasında doping kullandığını belirtti. Rasmussen, daha önce doping kullandığı için 2 yıl spordan uzaklaştırma cezası aldıktan sonra Danimarka Anti Doping Ajansı ile birlikte, doping karşıtı çalışmalarda bulunmuştu.

 

Rasmussen yaptığı basın açıklamasında duygusal anlar yaşasa da kendini kontrol edebilmeyi becerdi, ” EPO, Büyüme Hormonu, testesteron, DHEA, insulin, IGF-1, Cortizon ve kan değişimi yaptım.”

 

” Anti – doping otoritelerine gerekli bilgileri verdim. Onlarla anlaştık, ancak onlara anlattığım her şeyi burada anlatmayacağım bazı şeyler gizli kalacak. Daha sonra bunları da sizlere açıklayacağım.” 

 

” Bugün uyandığımda, basın açıklamasından sonra rahatlamış bir adam olacağımı hissettim. Artık daha fazla yalanla yaşamayacağım için gururluyum, yıllardan beri süren bu olayı bugün bitirdim. Bugün bisiklet kariyerimi de sonlandırmış bulunmaktayım. Danimarka kurumları ile birlikte çalışıyorum. İnsanları ve diğer bisikletçileri kandırdığımı biliyorum. Cezamı kabulleneceğim.” 

 

Anti – doping Danimarka’ nın Rasmussen hakkında açıkladığı raporda, Rasmussen’ in 2007 Tour de France sırasında, sarı mayoyu giyerken, bulunduğu yer hakkında doping kurumuna yalan söylendiği belirtildi. Rasmussen’ in 2007 yılında hakkında başlatılan bu soruşturma için kendileriyle işbirliği yaptığı söylendi. Ayrıca Rasmussen’ in tüm doping kontrollerini atlatmasına rağmen, doping yaptığını kabul ettiği de belirtildi. 

 

Rasmussen’ in basın toplantısında dağıtılan basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı, ” Danimarka Doping Komisyonu, Rasmussen hakkında bir doping davası açacak ve soruşturma bağımmsız bir komisyonca yürütülecektir. Rasmussen hakkında alınan tüm kararlar önümüzdeki bir kaç gün içinde askıya alınacaktır.” 

 

Rasmussen geçtiğimiz aylarda da eski takımı Rabobank’ a, Tdf’ de sarı mayoyu giyerken hakkında açılan doping soruşturmasından sonra takımdan kovulduğu için 6 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı. Rasmussen’ in bu itirafından sonra açtığı tazminat davasının da gidişatının büyük ihtimalle değişeceğini söylersek de yanlış olmaz. 

 

Danimarkalı bisikletçi 1995 – 2001 yılları arasında dağ bisikleti sporu yaptıktan sonra 2002 yılında CSC – Tiscali takımı ile anlaşarak yol bisikletine geçiş yapmıştı. 2003 ve 2007 yılları arasında Rabobank adına yarışan bisikletçi, Tour de France öncesi, Meksika’da olduğunu bildirmesine rağmen, aslen İtalya’da olduğu ortaya çıkınca, doping kontrollerini atlatmak için yalan beyanda bulunmak suçundan incelemeye alınmıştı. 2007 haziranından 2009 haziranına kadar uzaklaştırma cezası almıştı. 2007 yılındaki Tdf sırasında açılan soruşturma açılması ile de Rabobank’ dan kovulmuştu. Rasmussen son olarak Christina Watches takımı adına yarıştı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın