Rabobank Sonsorluktan Çekildi… Bisiklet Sporunda Doping Tepkileri

19/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

1984 yılında kurulan takıma, 1996 yılında beri sponsorluğunu sürdüren Rabobank, en eski sponsorlar arasında sayılıyordu. Ancak bugünkü haber, bisiklet sporunun yaşamakta olduğu tarihi, kara Ekim ayı devam etmekte olduğu konusunda kendini belli etti. Bu kez, Rabobank’ın profesyonel takımları; Bayan Profesyonel takım ve Erkek Profesyonel takımlarından çekileceği açıklandı. Yılların sadık sponsorundan gelen bu beklenmedik, ani tepkinin sebebi; Dekker ve sonrasında Carlos Barredo’nun UCI tarafından biyolojik pasaportu sebebiyle dava açılması, üstelik bir yandan bisiklet camiasına yansıyan, Lance Armstrong ve takım arkadaşlarına karşı atılan simsiyah başlıklar, bugün bu kararın açıklanmasını sağladı.

 

Rabobank, 1996’dan bu yana sürdürdüğü ana sponsorluktan çekileceğini, ancak genç sporcuları Hollanda Bisikletine kazandırmak için sponsorlukların devam edeceğini açıkladı. Profesyonel takımlara ise sponsorluğu 31 Aralık 2012’de sona eriyor. Tarihin tekerrürüne tanık olma safhasına geliyoruz. Nasıl ki, T-Mobile takımının beyaz formaya geçtiği yıllar, tarihi bir takımın bisiklet tarihindeki sürecindeki gidişatını farklılaştırmıştı. Şimdi, Rabobank’da o yıllardaki sponsor Telekom’un izlediği yolu izleyeceğini göstermiş oldu. Takım Rabobank renklerini kullanamayacak, Rabobank adını taşıyamayacak. Rabobank ise takıma destek vermeye devam edecek.

 

Güne sürpriz gelişmeyle  başlayan sadece bisiklet camiası değildi. Herkes gibi, Mark Renshaw’un da bugün haberi olduğunda; “Ne zaman? Bu yıl mı? Bu insanlara ne olduğunu anlayamıyorum bekleyip göreceğiz.” dedi.

Rabobank’ın diğer güçlü sporcusu Robert Gesink’in tepkisi ise daha ağırdı. Biraz yuvarlayarak aktarırsak; “Bu jenarasyon, önceki jenarasyonun cezasını çekiyor.” dedi. Rabobank’ın finansal direktörü Bert Bruggink, katıldığı televizyon programında, sporcularla yaptıkları sözleşmelere onurla bağlı olduklarını, söz verdikleri desteği sürdüreceklerinden başka takıma geçmelerinin mümkün olmadığını, takımın en kısa sürede kendi başın etmeleri gerektiğini söyledi. Bayan profesyonel takımında da merak edilen Marianne Vos’un durumu için; 2016 Olimpiyat hedefleri için destekleyeceklerini ancak bunun nasıl olacağına yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 

Alınan kararın sebebi ise, geçen hafta USADA’nın yayınladığı sarsıcı doping ifşaası olduğu belirtildi. Geçen hafta şaşkınlıkla USADA raporunu incelediğklerini belirten Bruggink, ” Cam bardak doludan fazlaymış. Yeter, yeterdir. Daha fazla desteklememe kararı aldık. Bu raporlar Uluslarası bisiklet dünyasının kusurlu olduğunu gösterir. Doping her yerde, her yarışta ve sporcuların bu ortamda mücadelesi için göz yumulmuş, desteklenmiş. Bu sebeple biz profesyonel takımlara destek vermekten vaz geçtik.” dedi.17 yıllık sponsorluğuna son verdiklerini açıkladı.

 

Rabobank’ın 2013 sezonunda giyeceği beyaz formasını düşününce, HTC takımını hatırlattığını tekrar vurgulayacağım. Umarım bazı sporcular artık uyanır ve kişisel performanslarını aynı şekilde sergiler. Bisikletin kara yılı, kanayan yara misali kan kaybetmeye devam ediyor. Tüm profesyonel sporcular, şaşkınlıkla gelişmeleri izlerke, tepkiler de yükselmeye devam edecektir. Tıpkı Robert Gesink’in eki jenarasyonun faturasını çeken şuanki jenarasyonun ödediğine isyanını anlatan mesajı gibi. Philippe Gilbert’in kısa ama öz mesajı herşeyi anlatıyor, “Teşekkürler Dopingçiler!”

 

Rabobank Takımının Resmi Açıklaması;

 

Rabobank Bisiklet Takımı basında çıkan kötü haberlere rağmen bisiklet
sporuna devam edebilme fırsatı yakalamış olmaktan memnundur. Rabobank
bir çok genç sürücünün  profesyonelleştiği bir çok nesil
yetiştirmiştir,  Rabobank’ın bu başarıları ve saygınlığı bisiklet
takımına bu ayrılığa rağmen yeni bir başlangıç ​​yapma  şansı vermiştir.

 

Profesyonel erkek ve kadın sporcularımız henüz kurulmamış bir yeni
vakıf altında ‘White Label- Beyaz kategori ‘ diyeceğimiz sınıfta
olacaklardır, eskilerin ve yenilerin uyumu Hollanda Bisiklet
Federasyonu’nun yardımı ile sağlanacaktır. Yeni nesillerin
yetiştirilmesi bu şekilde sağlanacaktır.

 

‘White label’ takımınının olabildiği en kısa sürede kısa sürede kendi
başına devam etmek için gerekli yapılanması vardır. Şu anki takım
direktörümüz Harold Knebel bu geçişi  yöneteiyor olacaktır. Bisiklet
takımı daha sonra geride kalanların yeni bir başlangıcı  hakkında
gerekli raporu verecektir. Bisiklet takımı, doğru  yolda  güvenle yoluna
devam edecektir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın