Project 1t4i Takımı Ana Sponsorunu Buldu, Takımın Yeni Adı : Team Argos Shimano

02/04/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Argos North Sea Group (Argos) 
geçtiğimiz Cuma günü  Avrupa çapındaki büyüme hedeflerini gerçekleştirmek doğrultusunda 1t4i bisiklet takımına 3 yıl boyunca ana sponsorluk desteği vereceğini açıkladı. 30 Mart 2012 tarihinden itibaren profesyonel bisiklet takımı artık “Team Argos-Shimano” olarak adlandırılacak. Yeni şirket stratejisinin ilk adımı Argos’un Rotterdam’daki merkezinde gerçekleşen basın konferansında atıldı ve takım yeni formalarıyla konferansta boy gösterdi. Argos firması en büyük bisiklet organizasyonlarına katılacak olan bu takıma sponsor olarak, markasını Avrupa çapında tanıtmak üzere büyük bir adım atmış oldu. 

 

 

 

 

Argos bu senenin başlarında North Sea Group ile birleşerek Batı Avrupa petrol ve enerji piyasasındaki en büyük çaplı bağımsız firma haline gelmişti. Firmanın profesyonel piyasada petrol ve benzin ürünleri arasında oldukça sağlam bir yeri olsa da, önümüzdeki senelerde daha da büyüyüp güçlenmeyi hedefliyorlar. Firmanın aynı zamanda biyolojik yakıt gibi yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ürünleri üzerine ciddi çalışmaları var. Argos’un büyüme hedefleri arasında Fransa, Almanya, İsviçre ve Benelüks ülkeleri bulunuyor. Bu piyasalarda şirketin hedefi ise “franchise” (bayilik) sistemiyle tüketicilere geniş yelpazedeki ürünlerini ve servislerini sunmak. 

 

Argos’un kurucusu ve Argos North Sea Group’un CEO’su Peter Goedvolk: “Hepimiz bu petrol şirketini çok yönlü enerji sağlayan bir firmaya çevirmek için çok çalışıyoruz. Bunun için petrol ürünlerinden çok daha geniş çaplı düşünmeye çalışıyoruz. Yakın gelecekte Avrupa’daki evlere elektrik ve gaz dağıtımı da yapmayı hedefliyoruz. Özellikle Argos’un aktif olduğu veya olmak istediği ülkelerde bisiklet inanılmaz derecede popüler bir spor. Bu nedenle bu yetenekli ve hırslı bisiklet takımına sponsor olmak, Avrupalı tüketicilerin dikkatini Argos markasına çekmek ve böylece büyüme hedeflerimizi daha iyi ve hızlı gerçekleştirmek için bence en iyi yollardan birisi.”

 

 

Jan Dirks


Avrupa Marka Satış ve Pazarlama Direktörü Jan Dirks : “Bu takıma sponsor olmaya karar verdik çünkü Argos ve 1t4i’nin oldukça fazla ortak noktası bulunuyor. Takım da biz de ergin haldeki piyasalarımızda hemen hemen yeniyiz, fakat oldukça da hırslıyız ve yenilikçi konseptlerimizle Avrupa’daki rakiplerimizle mücadele edip lider konuma gelmek istiyoruz, aynı zamanda kalabalığın içinden sıyrılıp sivrilmek için yeterli cesarete sahibiz.”

 

1t4i-Project’in sahibi ve İdari Sorumlusu Iwan Spekenbrink: “Sonunda ana sponsorumuzun isimini açıklayabilmekten dolayı çok mutluyum. Bütün takım önümüzdeki yıllarda daha da büyümemizi sağlayacak Avrupa çapındaki bir firma ile anlaşabilmemizden dolayı inanılmaz gurur duyuyor. Dahası, Argos’un tam olarak takımımızın öz değerleriyle (1tTeam Spirit (takım ruhu), 4iInspiration (ilham), Integrity (birlik, bütünlük), Improvement (gelişme), Innovation (yenilik)) örtüşmesi bizim için çok önemliydi.”

 

 

Argos North Sea Group firması hakkında;

Argos North Sea Group, Batı Avrupa mineral petrol ve enerji piyasasının en büyük bağımsız firmalarından birisi. Firma petrol ve benzinle ilgili tedarik zincirinin tüm bölümlerinde aktif olarak rol alıyor. Yıllık ciroları ise 11 milyar € değerinde. Argos North Sea Group üreticiden tüketiciye kadar tüm adımlarda hizmet veriyor. Firma dünya çapında 25 ülkede aktif olarak görev alan ortalama 1000 kadar çalışana sahip. Argos North Sea Group’un merkez ülkeleri arasında Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Almanya, Fransa ve İsviçre bulunuyor. Avrupa dışında ise firma Brezilya, Singapur ve Çin’de de aktif olarak bulunuyor. 

 

 

[View:http://vimeo.com/39460415:550:0]

 

 

Bu gelişme bisiklet dünyasını takip edip güncel kalmanın yanı sıra, dikkat edildiğinde aslında önemli bir detay da içeriyor. Özellikle dikkatinizi çekmek üzere vurgulanan cümleye tekrar göz atalım; Sponsor firmanın CEO’sunun yaptığı yorum” Argos’un aktif olduğu veya olmak istediği ülkelerde bisiklet inanılmaz derecede popüler bir spor“. Türkiye’de bisiklet sporunu yakından takip eden herkesin az çok bildiği gibi ülkemizde gerek bisiklet takımlarımız, gerekse profesyonel bisiklet sporcularımız sponsor sıkıntısı çekiyor. Genellikle de bu konuda hep Türkiye’de bisiklet sporunun gelişmemesinden, sponsor bulunamamasından ve sıkıntılardan dolayı gelişmenin mümkün olmadığından yakınılıyor ve bisiklet sporu ülkemizde çapını bu kısır döngü dahilinde pek de geliştiremiyor. 

 

Bu haberden şunu çıkarabiliriz; Bisiklet sporuna 11 milyar €’luk cirosu olan Argos firması gibi büyük firmalardan gerçek anlamda sponsorluk desteği alabilmek için öncelikle ülkemizde bisiklet sporuna çıta atlatabilmemiz, yaygın hale getirebilmemiz, katılımcı ve  takipçilerini artırmamız, yani popüler hale getirmemiz gerekiyor. Bu nedenle yalnızca bisiklet üretimi / satışı yapan firmaların kapılarına dayanıp onları zorlamak yerine belki de öncelikle bu konu üzerinde çalışarak ilk olarak altyapıyı hazırlamamız ve firmaların da kendilerine kar sağlayabilecekleri -çünkü bütün firmalar kar yapmak ister ve bunun en büyük yöntemlerinden birisi de reklamdır- bir ortam yaratabilmemiz gerekiyor. Sonrasında zaten bu örnekte de gördüğümüz gibi arkası kendiliğinden geliyor ve spora gerçek anlamda destek bulunabiliyor. 

 

Bisiklet bu kadar keyifli, imkanları zorlamayan ve bulaşıcı bir spor iken (gerçekten insanın bisiklete kendisini kaptırması diğer birçok spordan çok daha kolay) bunu yapmak aslında pek de zor değil. Uygun organizasyon ve projelerle bunu sağlamak ve ülkemizde de popüler hale getirmek ise hiç de imkansız değil, yalnızca emek ve çaba gerektiriyor. İşte bizler bu noktada tıkanıyoruz, olduğumuz yerde saymaya devam ediyoruz ve kayda değer bir gelişme sağlayamıyoruz. Biz Cyclingtr.com olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz ve çaba göstermeye devam edeceğiz. Bu konuda yakınanlar, yakınmak yerine çözüm üretme yoluna giderseniz hep birlikte emek vererek biz de çok sevdiğimiz bu sporu ülkemizde değerli hale getirebilir, sporcularımıza hakettikleri karşılığı verebilir, sporumuzu daha keyifli halde yapma imkanını elde edebiliriz ve belki bir gün biz de sporumuza ve sporcularımıza bunun gibi ciddi sponsorluk desteklerini şu anda harcanan çabadan çok daha azını harcayarak sağlayabiliriz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın