Pro Takımların Sezona Hazırlık Kampları ve Tercihleri

21/12/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

2010 Takım kadrolarının son şeklini almasıyla birlikte uyumun sağlanması ve takım tekniğinin kazanılmasıyla birlikte kondüsyon tutma çalışmaları da hızla başladı. ProTur da yarışacak takımlar mevsim gereği soğukta ve karlı ayların hakim olduğu bu aylarda çareyi daha sıcak ülkelerde kampa gitmekle çözüyor. Bir hafta ile iki hafta arasında takım planına göre değişen kamplar nerelerde yapılıyor? ProTur yarışçıları tüm takım kadrosu ile katıldıkları takım kamplarında tercih ettikleri ülkeler başta İspanya ile İtalya. İspanya havanın sıcak olması sebebi ile bu mevsimlerin favori kamp merkezlerinin başında yer alıyor. Böylelikle ProTur takımları hem form tutma hem de büyük yarışların bahar ve yaz aylarında yapılması sebebiyle daha sıcak ülkelere kamp yapmaya gidiyorlar.

 

 

Yapmış olduğumuz araştırmalara göre takımlar ve tercih ettikleri ilk kamp bölgeleri, kalış süreleri şöyle:

 

 

AG2R La Mondiale: 09-18 Aralık 2009 tarihleri arasında İtalya Barselona da 10 günlük tam kadro ile ilk kamplarını tamamladılar.

 

 

Quickstep Takımı: 15 Aralık tarihinde İspanya- Calpe’ de tüm takım ilk kamplarına girdiler.

 

 

Team Katusha: 10-21 Aralık 2009 tarihleri arasında İspanya- Calpe’ de tüm takım katılımı ile kamplarını gerçekleştirerek bugün Rusya’ ya dönüş yaptılar.

 

 

SaxoBank Takımı: İspanya’ da bir ada olan Fuerteventura adasını tercih ederek Aralığın başında tüm takım kampa girdi. Ağırlıkla moral kampı olarak nitelenen bu kampta takımın arkadaşlık ve bağlılık, moral depolamasına yönelik dalış, surf gibi etkinliklerle kamplarını tamamladılar.

 

 

Columbia-HTC: Amerikan ProTur takımı Columbia-HTC de İspanya’ yı tercih eden takımlardan. 10-20 Aralık 2009 tarihleri arasında İspanya’ nın Lanzarote volkanik adasını tercih eden Columbia takımı 28 kişilik takım kadrosu ve yönetim-yönetici kadrosu ile 10 günlük kampı tamamladılar. İspanya’ nın sıcak güneşi ve volkanik adanın zamin sıcaklığı ile en ideal kamp bölgesi denebilir.

 

 

Astana: Kazakistan takımı Astana kamp için İtalya’ nın Pisa şehrini tercih etti. Kazakistan’ ın bu aylardaki yoğun kar yağışı ve zemindeki kar yoğunluğu ile bu mevsimde kendi ülkelerinde antrenman yapmaları oldukça zor.

 

 

Milram: Almanya’ da bu aylarda karlar altında olan ülkelerden. Milram takımı ilk kamp merkezi olarak 24 kişilik takım kadrosu yönetim ve yönetici kadrosu ile birlikte İspanya- Mayorka’ da kamplarını gerçekleştiriyor. 20 Aralık 2009 tarihinde kampa giren Milram takımı İspanya- Mayorka’ da bir hafta kampta kalacak.

 

Almanya Bisiklet Federasyonu’ nun kamp için beğendikleri en favori ülke Türkiye. Yıllardır Almanya Bisiklet Federasyonu’ nun Alanya ve civarına gösterdikleri ilgi, yetkililerden Profesyonel bisiklet kampları için uygun trafik levhaları isteyen Almanya, Avrupa’ nın dikkatini çekebilirsek ve beklenen levhalandırma ve güvenliğin arttırılmasındaki hassasiyetimizi arttırırsak, bir çok takımın kamp için tercih edilen ülkesi konumuna geçebiliriz. Avrupa’ ya olan yakınlığımız, ülkemizin ucuz ve İtalya’ dan birkaç derece daha ılıman olması özellikle Alanya civarındaki kış mevsiminde de geçerli olan ılıman hava şartlarını bölge itibariyle geliştirebilirsek kış mevsimi favori kamp ülkesi olmamız kaçınılmaz olacaktır.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın