Pocket Rocket – Robbie McEwen Tour of California ile Emekli Oldu

28/05/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Avusturalya’nın efsanevi sprinteri Robbie McEwen, Tour of California ile yarış kariyerine son verdi. 2012 sezonunda hayata geçirilen Avusturalya’nın yıllardır kurmayı hayal ettiği takım; GreenEdge’e transfer olduğu günlerde bu emeklilik haberi de verilmişti. 2012’nin ilk döneminde GreenEdge takımında yarış içerisinde takıma tecrübelerini aktarmak için start alan McEwen, 22-29 Nisan tarihlerinde Tour of Turkey’in GreenEdge kadrosunda ülkemizde de yarışmıştı. Tour of Turkey öncesi güneş gözlükleri ardına kendini saklayan Robbie McEwen in keskin hatlı yüzünü çok da başarılı saklayabildiği söylenemezdi. Zira görür görmez, Robbie! diyerek emin olmak için yanına gittiğim efsane sprinter ile keyifli sohbetine ve kişiliğine, efendiliğine hayran kaldığım özel bir sporcu. Robbie McEwen ile Tour of Turkey için sizlerle paylaşmak üzere röportaj yapmıştık.

 

[View:http://vimeo.com/40779151:550:0]

 

Röportajında da belirttiği gibi, 17 sezonluk yarış kariyerinin sondan ikinci yarışı Tour of Turkey ve kariyerinin son yarışı Tour of California olan Robbie McEwen bu hafta başından itibaren emekliler kadrosuna geçti. Ancak yarışlardan emekli olan tecrübeli sprinter, GreenEdge ile 2013’e kadar sözleşme imzalamıştı. Sözleşme içeriğinde ilk yılın ortasından itibaren GreenEdge takım yönetimi görevine geçeceği belirtilmişti. Her bisikletçinin; emeklilik sonrası seleden, takım aracına transfer hayali elbette Avusturyalı efsanevi sprinterin yıllardır destek verdiği Avusturalya takımı projesinde hayat buldu.

 

Geçen sezon Pegasus projesi olarak adlandırılan Avusturalya takımı 7-8 senelik bir projeydi. Sporsor aşamasında takılan takım UCI lisansı alamayınca Robbie McEwen 16.sezonunu RadioShack’e transfer olarak geçirdi. Proje GreenEdge adıyla hayat bulunca çoğu ülkenin sahip olduğu Profesyonel takım kervanına Avusturalya’da katılabildi. McEwen’ın projeye her aşamada desteği, sporcunun takım yönetiminde yer almasını ve tecrübelerini genç sporculara aktarması için takım yönetimi kadrosuna alınması uygun görüldü. 8 etaplık California Turunun son günü sprint etabında günün en agresif sporcusu ödülünü alarak kariyerine podyumda veda etti.

 

 

 

 

California finali, Robbie McEwen’in kariyerinin 17 sezonunun da finali oldu. Amgen Tour of California Organizasyonu ise esfane sprinter için bir jest yaparak veda gününü anlamlı kılan bir tablo hediye etti. Robbie McEwen’ın yağlı boya tablosu etrafında, 17 yıllık kariyerinde yarıştığı takımlar ve galibiyetlerinden kesitlerin resmedildiği tek parça tablo, son yarışın son podyum seremonisinde hediye edildi.

 

 

 

Robbie McEwen’da artık 17 sezonu geride bırakıp seleden takım arabasına transfer olanlar kervanına katıldı. Hali hazırda bilinen bu transferine her ne kadar çok sevinde ve Avusturalya takımı için teknik danışmanlık görevine gün saydığı bilinse de son gün… Son podyumun tecrübeli sprinter için çok da kolay geçtiği söylenemez.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın