Philippe Gilbert’ten Amstel Gold Race’te Özlenen Zafer

20/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

BMC takımının suskun şampiyonu Philippe GILBERT, bugün Arden Klasiklerinin açılışında Cauberg tepesinde yaptığı müthiş atak ve sonraki 1.8km lik düzlükte gösterdiği performansla Amstel Gold Race’i kazanmayı başardı. Cauberg tepesine patlamaya hazır bir şekilde gelen ana grubun içerisinde galibiyet için ataklar gelse de BMC’nin akıl dolu taktiği ile Philippe GILBERT kürsünün en üstüne yerleşti. Gilbert’in ardından Lotto Bellisol takımından Jelle VANENDERT ikinci olurken, Orica GREENEDGE takımından Simon GERRANS  üçüncü oldu.

 

2014AmstelGoldRace

 

34 tırmanışın gerçekleştirildiği ve 251 km uzunluğunda ki zorlu parkurda son 100 km’ye girildiğinde, içinde Christophe RIBLON’unda bulunduğu öndeki 10 kişilik kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark azalmaya başladı. Cauberg ikinci defa çıkılırken aradaki fark 8 dakikaya kadar inerken Orica GREENEDGE ve Movistar ana grubun önünde tempoyu arttırmaya başladı.
Geçtiğimiz yıl kazaya karışarak yarış dışı kalan KATUSHA takım lideri Joaquim RODRIGUEZ, talihsiz bir şekilde kazaya karışması sonucunda yarış dışı kalırken, ilerleyen kilometrelerde Garmin Sharp takımından Daniel MARTIN’de yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Yarışın son bölümleri yaklaşırken tempo iyice artmaya başladı, favori takımlar dar yollarda iyi pozisyon alabilmek için mücadele ederken, 43. km’ye girildiğinde kaçış grubuyla ana grup arasındaki fark 2 dakika 50 saniyeye kadar düştü. Temponun iyice arttığı bu bölümde Tony MARTIN dengesini kaybedip yol kenarındaki süs bitkilerinin içerisine düştü ancak tekrar toparlanıp yarışa devam etti.
39. km’ye gelindiğinde; ana grup içerisindeki sessizliği Europcar’ın meşhur yüzü Thomas VOECKLER bozdu, atağını yaparak yarışın geri kalanının hareketlenmesini sağladı. VOECKLER’in arkasından Pieter WEENING(OGE), Zdnek STYBAR(OPQ), Tim WELLENS(LTB), Greg VAN AVERMAET(BMC) ve Jakob FUGLSANG(AST) giderek 6 kişilik yeni bir kaçış grubu oluşturmayı başarırken öndeki 10 kişilik kaçış grubunda Christophe RIBLON(ALM),Preben VAN HECKE(TSV) ve Bardiani CSF takımından Nicola BOEM kaldı.

 

 Voeckler-AmstelGoldRace2014
Son 15 km’ye girildiğinde Christophe RIBLON ve Preben VAN HECKE ikilisinden oluşan öndeki kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark 40 saniyeye kadar düşürürken , ana grup 6 kişilik kaçış grubunu yakalamadan Greg VAN AVERMAET ve Jakob FUGLSANG atak yaparak Christophe RIBLON ve Preben VAN HECKE’yi yakalamayı başardılar.

 

Son 7km kala Cauberg tırmanışından önce Bemelerberg tepesine yaklaşırken ana grup tempoyu iyice artırarak Bemelerberg tepesinde öndeki dörtlüyü (Greg VAN AVERMAET(BMC) ve Jakob FUGLSANG(AST) , Christopher RIBLON ve Preben VAN HECKE) yakalamayı başardı.

 

Cauberg yaklaştıkça ana grup içerisinde hareketlenmeler iyi artmaya başladığı bu bölümde, BMC ve Orica GREENEDGE ana grubun önünde müthiş bir tempo verirken Belkin ve Garmin Sharp takımlarıda ön tarafa doğru yaklaşmaya başladı.Temponun iyice arttığı Cauberg öncesinde takımlar pozisyon kapmaya çalışırken VALVERDE’de de grubun önünde kalmaya çalışıyordu.

 

http://www.cyclingtr.com/wp-content/uploads/2014/04/Sanchez-AmstelGoldRace2014.jpg

 

Cauberg’e gelindiğinde yolun sağ tarafından BMC’den Samuel SANCHEZ atak yaparken Simon GERRANS,Michal KWIATKOWSKI ve Alejandro VALVERDE bu atağa karşılık vermeyle uğraşırken BMC’nin kurmayları müthiş bir hamle yaparak Philippe GILBERT’i yolun sol tarafından göndererek derin uykudaki şampiyonu GILBERT’i uyandırmayı başardılar. GILBERT, Cauberg’i ve sonrasındaki 1.8 km’lik bölümü müthiş bir tempoyla geçerek beklenen geri dönüşünü üçüncü kez kazandığı Amstel Gold Race ile gerçekleştirmiş oldu.

 

 PhilippeGilbert-AmstelGoldRace14

2014 Amstel Gold Race Finiş Sıralaması:

1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 6:25:57
2 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:00:05
3 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge 0:00:06
4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
6 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano 0:00:10
7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
8 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
9 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
10 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:00:12
11 Björn Leukemans (Bel) Wanty – Groupe Gobert
12 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
13 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
14 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
15 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
16 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
17 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
18 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
19 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha 0:00:21
20 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
21 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp
22 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
23 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
24 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing 0:00:23
25 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:36
26 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team
27 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
28 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
29 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
30 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
31 Marco Marcato (Ita) Cannondale
32 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
33 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
34 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
35 Alex Howes (USA) Garmin Sharp
36 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
37 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
38 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
39 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky
40 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
41 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:01
42 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
43 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
44 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
45 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
46 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
47 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
48 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
49 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
50 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
51 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
52 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
53 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:32
54 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
55 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
56 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
57 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
58 Angelo Pagani (Ita) Bardiani-CSF
59 Michal Golas (Pol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
60 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:02:03
61 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
62 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:02:16
63 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha 0:02:54
64 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
65 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
66 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
67 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge 0:03:07
68 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 0:03:23
69 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:03:32
70 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp 0:05:36
71 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp
72 Tony Martin (Ger) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:06:26
73 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
74 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
75 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
76 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge
77 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:08:45
78 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team 0:10:00
79 Nathan Earle (Aus) Team Sky
80 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
81 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
82 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
83 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
84 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
85 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
86 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
87 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
88 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
89 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert
90 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
91 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
92 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
93 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale
94 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro Cycling Team
95 Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli
96 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
97 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
98 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol
99 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
100 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
101 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
102 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
103 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice
104 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo
105 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
106 Davide Villella (Ita) Cannondale
107 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF
108 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
109 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
110 Laurens De Vreese (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:13:15
111 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
112 Matej Mohoric (Slo) Cannondale
113 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF
114 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
115 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
116 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano
117 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
118 WoutPoels (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
119 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
120 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
121 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
122 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 0:16:13
123 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
DNF Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team
DNF David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
DNF Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
DNF Michel Koch (Ger) Cannondale
DNF Daniele Ratto (Ita) Cannondale
DNF Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
DNF Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
DNF Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
DNF Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp
DNF Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
DNF Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
DNF Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
DNF Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
DNF Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
DNF John Gadret (Fra) Movistar Team
DNF Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
DNF Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
DNF José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
DNF Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
DNF Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
DNF Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
DNF Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
DNF Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
DNF Christian Meier (Can) Orica Greenedge
DNF Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
DNF Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
DNF Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
DNF Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
DNF Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
DNF Ian Boswell (USA) Team Sky
DNF Joshua Edmondson (GBr) Team Sky
DNF Christian Knees (Ger) Team Sky
DNF Danny Pate (USA) Team Sky
DNF Ben Swift (GBr) Team Sky
DNF Geraint Thomas (GBr) Team Sky
DNF Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
DNF Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
DNF Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
DNF Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli
DNF Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli
DNF Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli
DNF Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Lukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
DNF Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert
DNF Michel Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert
DNF Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert
DNF Nico Sijmens (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF James Vanlandschoot (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
DNF Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
DNF Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
DNF Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın