Philippe Gilbert, Tour of California’dan Çekildi Şampiyon Baba Oluyor

15/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Amgen Tour of California’da sezonun ilk galibiyetini arayan Dünya şampiyonu Philippe Gilbert, bugün dördüncü etaba start almayacak. Yakın zamanda baba olması beklenen Gilbert, bebeğin beklenenden önce geleceği haberini alınca turdan çekilip eve erken dönüş yoluna çıktı. İlk kez baba olacak olan şampiyonun organizasyona bildirdiği çekilme gerekçesi sempatiyle karşılandı. Bisiklet dünyasının alışık olduğu, kahramanların doğum sırasında eşlerinin yanında olmak üzere yarışı terk edenler kervanına 30 yaşındaki Belçikalı da katıldı. En son, Fabian Cancellara 2012 Fransa bisiklet turundan eşi Stephanie’nin yine erken doğum riski sebebiyle ayrılmıştı.

 

Bu yıl klasiklerdeki Sagan&Cancellara rekabetinden nasibini alanlardan biri de Philippe Gilbert idi. Gilbert, dünya şampiyonluk mayosu ile 2013 sezonunda henüz galibiyet kazanamadı. Kaliforniya turuna galibiyet aramak için, açılış etabından bir gün önce Kaliforniyaya gelen Gilbert jetlag sorunu yaşadı. Üstelik son iki yıldır, yarış takvimindeki yeni yerine alışmaya çalışan Kaliforniya Turunun ikinci etabındaki zirve finişi sezon sıcaklığı organizatörlerce dikkatlerden kaçmış, bedelini 45 derece sıcaklıkta tırmanış yapan Philippe Gilbert gibi sporcular ödemişti. Finiş çizgisini geçtiğinde Gilbert, diğer sporcular kadar dehydrasyon bonklaması yaşamadıysa da, zorlu etabın finişine %22’lik eğim Gilbert için fazlaydı. Philippe Gilbert’in Kaliforniya’da sadece açılış gününde galibiyet şansı vardı. Ancak, ilk gün jetlag ve sıcaklık belirtisi son tırmanışta vakit kaybetmesine sebep olmuştu.

 

Gilbert, “Kaliforniya turu, Avrupa’dan farklı olarak geniş yolları ve organizasyon olarak da güzel bir yarış. Eşim beklenenden önce bebeğimizi dünyaya getireceği için dönmek zorundayım. Bu heyecanlı nedenle orada bulunmak benim için çok önemli. Ayrıldığım için üzgünüm çünkü Tejay turu kazanmak için yarışıyor” yorumunu paylaştı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın