Peter Sagan’ dan Yenilgi Sonrası Milan – San Remo Yorumu

18/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Milan – San Remo’ nun en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen, ancak son düzlükte MTN – Qhubeka forması giyen Gerald Ciolek tarafından lastik farkı ile geçilerek büyük hayal kırklığı yaşayan Slovak Şampiyon, sezonu geri kalanı hakkında umutlu konuştu.

 

Özellikle inişteki yeteneğini kullanarak kaçış grubunun önünde yer alan Sagan, yarışın liderliğini sürdüren ve yarışın liderliğini sürdüren ikili, Sylvain Chavanel (OMPQ) ve Ian Stannard (Sky)’ ın yakalanmasını sağladıktan sonra bitiş çizgisine yaklaşırken sürekli rakiplerini kontrol etse de Gerald Ciolek’ in atağını geç fark edince lastik farkı sonucu kendini ikinci sırada bulmuştu.

 

Mağlubiyet sonrası yorumlarda bulunan Sagan, “Belki de bugün benim günüm değildi.” dedi ve sözlerine devam etti, “Yarışlar kazanılır veya kaybedilir. Ancak sürekli denemek zorundasınız. Sezonun ilk klasiğiydi ve benim de ilk hedefimdi. Elimdeki kartlarımın hepsini oynadım ve bir sonraki mücadele için iyi sinyaller aldım.”,

 

Photo by: Gian Mattia D’Alberto (RCS Sport)

 

 

La Classica di Primavera ‘En Güzel Bahar Klasiği’, maalesef bu yıl pek de bahar havasında geçmedi. Soğuk hava ve kar yağışı, yarışı kötü etkiledi. Hatta kar yağışı o kadar etkili oldu ki, normalde 298 km ile en uzun klasik yarış olma özelliğine sahip yarış 70 kilometre kısaltıldı. Ancak bu kısaltma özellikle sprinterlerin çok işine yaradı çünkü etabın kesilen bölümünde önemli ve zor tırmanışlar bulunuyordu.

 

Soğuk hava hakkında da yorumlarda bulunan genç yıldız, “Gerçekten çok zor bir yarıştı. Buz gibi hava, kar, yağmur ve otobüs transferi. Kesinlikle Ciolek, kesinlikle sürprizdi ama San Remo yarışı daha çok favoriler ve yarışı kazanan favori olmayan isimlerden oluşuyor.” dedi.

 

 

Sagan, bu ikinciliğin ardından 2010 Milan – San Remo’ nun kazananı Fabian Cancellara ile aynı kaderi paylaşmış oldu. ‘Spartacus’, Geçtiğimiz yıl yarışı ikinci sırada bitirmesine ise bitiş çizgisinde çok dikkatli olmasına rağmen Simmon Gerrans’ ın sprintini engelleyememesi olmuştu. Sagan’ da bu yıl özellikle Cancellara’ ya o kadar odaklanmıştı ki Ciolek’ in atağına geç karşılık vererek olası bir galibiyeti elinden kaçırdı.

 

Son metrelerde neler yaşadığına da değinen Sagan, “Bitişe yaklaştığımızda, Cancellara’ dan hareket bekliyordum ve kendimin de daha hızlı olduğumu düşünüyordum. Ancak grubu dikkate almadım. Yarışın öncelerinde çok sert çalıştım. Ancak bunu bacaklarımla ödedim. Sprint için de önceden öne atıldım ve bunun da bedelini ödedim.” dedi.

 

Son olarak “Hayal kırıklığındayım ancak aynı zamanda deneyim oldu. İkinci sıra Milan – San Remo gibi klasiklerde kötü bir sonuç değil.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Photo by: Gian Mattia D’Alberto (RCS Sport)

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın