Paul Smith’in Tasarımı, 2013 Giro d’italia Formaları Tanıtıldı

15/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bisiklet hayranı, ünlü İngiliz tasarımcı Paul Smith’in tasarladığı 2013 Giro d’italia formaları, Pazartesi günü Milano’da tanıtıldı. RCS Sport’un organize ettiği İtalya Bisiklet Turu 4 mayosunun tanıtımına profesyonel bisiklet camiasının ilgisi kuşkusuz ki oldukça yoğundu. Tanıtıma Garmin-Sharp takımı yöneticisi Jonathan Voughters, eski şampiyonlar Damiano Cunego, Stefano Garzelli, La Gazzetta dello Sports yetkilileri, Bisiklet ajansları ve RCS Sport’un üst düzey yöneticileri katılım gösterdi. 12 yaşında başlayan bisiklet hayranlığı, 18 yaşında kaza yapıp bir kaç ayını hastanede geçirinciye kadar aktif spor dönemi olarak geçiren Paul Smith, kaza sonrası bisiklet hayranlığını bu yıl Giro’da uğruna 21 gün boyunca, zorlu mücadeleler sergilenecek yeni formaların tasarımlarına aktardığını söyledi.

 

 

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

 

Büyük turun 4 formasını da tasarlayan Smith, formaların basitleştirilmesi ve özelleştirilmesi için her forma için ayrı ayrı tasarım yaptı. Genel sıralama liderinin taşıyacağı pembe mayonun iç yaka kısmında ise 19 Ekim 2012’de hayatını kaybeden eski şampiyon, Flanders Aslanı Fiorenzo Magni‘nin imzası bulunuyor. 1948, 1951, 1955 yıllarında olmak üzere Giro d’italia’yı 3 kez lider tamamlayan Flanders Aslanı’nın 91 yıllık yaşamının sona ermesi ile İtalya bir başka idolüne daha veda etmiş oldu. Bu yıl pembe mayonun Fiorenzo Magni imzası taşıması bu anlamda oldukça manidar. Böylelikle 2013 Giro, 3 yıl Giro’yu kazanan aslan Magni anısına tamamlanacak.

 

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

Ayrıca, 4 mayonun ön yaka kısmında ve arka yüzündeki cep kısmında,  tarihe geçecek 2013 Giro kreasyonu tasarımcısı Paul Smit’in imzasını taşıyor. Pembe ve kırmızı renklerini kollarda şerit olarak 4 mayoda da kullanan Smith’in önceki yıllara nazaran, formaları olabildiğince sadeleştirdiği ilk göze çarpan özellik oldu. Geçtiğimiz yıl, forma renklerinde boyanan mankenler eşliğinde yapılan forma tasarımlarından sonra bu yıl, formaların sadeliğine uygun, sade ve nezih bir forma tanıtım seremonisi yapıldı.

 

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

Sunum öncesi, renklerine uyumlu kılıflar içerisinde tanıtılmayı bekleyen eserler, bisiklet sohbetlerinin dolup taştığı salonda yer aldı. Formanın bu yıl ki tarihine imzasını atan bisiklet sevdalısı tasarımcı Paul Smith, forma tasarımında  sadeliğin önemili olduğunu ve bisiklet hayranlığına dair gazetecilere açıklamalar yaptı. Smith’in 2013 forma tasarımlarını yapması, 2011 Giro toplantısında belli olmuş, Pazartesi günü de eser olarak dünya basınına sunulmuş oldu.

 

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

96.edisyonunda Giro sıralamalarını sembolize eden formaların tanıtımına geçildiğinde, önceki yılların karışık renkli, büyük logolu forma tasarımlarından çok daha sade görünen formalar beğenileri topladı. Pembe Genel Sıralama lideri forması, Mavi dağların kralı temsil eden forma, Kırmızı puan klasifikasyonu lideri ve Beyaz forma genel sıralamada en iyi dereceye sahip genç sporcunun taşıyacağı formaların hepsinin kol şeridinde pembe ve kırmızı şeritler ortak kullanılmış. Elbette en zorlu ve yarışın genel sıralama mücadelesindeki galibin Brescia’da giyeceği, Fiorenzo Magni imzalı mayo tanıtımın göz bebeğiydi.

 

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport

Formaların eşsiz tasarımlarının üretimi ise, bu yıl da İtalyan bisiklet firması Santini tarafından yapıldı.

 

Photo: Gian Mattia D’Alberto-RCS Sport


Giro d’italia 96.edisyonu 4 Mayıs’ta Napoli’den start alacak. 3 Hafta sürecek tur mücadelesi 26 Mayıs 2013’te Brescia’da sona erecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın