Paris Nice Yarışında Nacer Bouhanni’nin Şanssızlığı

06/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

22 yaşındaki Fransız Şampiyon, birinci etabın sonunda beklenen toplu sprint mücadelesinde büyük sürpriz yapmıştı. Kariyerinin en güzel gününü yaşan Bouhanni Elia Viviani(Cannondale) ve diğer İtalyan, tecrübeli sprinter Alessandro Petacchi’yi geride bırakarak etap galibiyetini ve genel sıralama liderliğini almıştı. Birinci etaptaki şovu ile Fransızların yeni sevgilisi olarak ilan edilen, genç yetenek Fransız sporcu için bir gün sonrası tam bir kaos senaryosuna dönüştü.

 

Dün koşulan, Paris Nice’in ikinci etabında kötü hava şartları sebebi ile bir çok kaza yaşanmıştı. Yağmurdan ıslanan zeminde tehlikeli dakikaları geride bırakıp, kazadan uzak kalmak için ana grup önünde ilerleyen Bouhanni kaderinden kaçamadı. Finişe 57 kilometre kala, sola sert dönüşte, ana grup önünde pozisyonu sarı mayoyu koruyamadı. Bouhanni tam dönüştü kayarak yüz üstü asfaltı karşıladı. Kaza görüntülerinde sağ omuzunu da yere şiddetle çarpan sarı mayonun yarışa devam edemeyeceği haberleri üzmüştü. Bouhanni’nin ise kaza sonrası görüntülerinde ağzındaki ve burnundaki kan görüntüsü, şanssızlığının ilk belgeleri olarak izleyicilere yansıdı.

 

Kaza alanından ambulansla hastaneye sevk edilen Nacer Bouhanni, yarıştan çekilmek zorunda kalarak sarı mayosuna veda etti. Sarı mayonun dünkü galibi Elia Viviani oldu. Ancak Bouhanni’nin liderlik kaybı yanı sıra kazanın yarattığı şok, takım arkadaşı Yoann Offredo tarafından şu şekilde aktarıldı. ” Son 15 kilometre sinirliydi. Sola dönüşte yer kum tanecikleri vardı. Muhtemelen hızlı dönüş yaparak kaydı. Bouhanni, şiddetli bir şok yaşadı.” dedi. Hastane tetkiklerinde, genç Fransızın kırığının olmadığı haberi sevindiriciydi. Ancak yüz üstü asfaltı karşılayan sporcunun ilk görüntülerinde anlaşıldığı üzere kırık diş sorunu ve dudağına da dikiş atılarak müdahalesinin yapıldığı açıklandı.

 

Kaza yapmasaydı, 1 gün önce sarı mayoyu sırtına geçirme başarısını yorumlarken verdiği demeçte, ikinci etap galibiyetini alacağını ve mayoyu koruyacağını belirtmişti. 22 yaşındaki sprinterin, ulaştığı genel sıralama liderliği noktasında yaşadığı şanssızlık, sporcuda ilk etapta büyük şok dalgası yaratırken, Fransızlar önümüzdeki yıllarda sprint cevherini bu yıl Paris-Nice’deki Bouhanni performansıyla bulmanın erken dönem sevincini yaşıyor. Bugün koşulan 3.etabın ise yine yağmurun etkisi ile devam etmekte olduğunu belirtelim.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın