Paris Nice 2012 Heyecanı 4-11 Mart Tarihlerine Gün Sayıyor

01/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Mart ayına girerken artık nihayet hareketlenmeye başlayan UCI World Tour Tarış Takvimi’nin 2. yarışı Paris-Nice için gün saymaya başladık. 2012 sezonunun Avrupa’daki ilk büyük, kapsamlı, çok etaplı yarışı Paris-Nice’in 70. Edisyonu bu hafta sonu start alacak.  A.S.O.’nun organizatörlüğünü yürüttüğü Paris Nice yarışı 4-11 Mart tarihlerinde; ilk etabı Paris-Dampierre-en-Yvelines’de Bireysel Zamana Karşı ile start alacak. “Güneşe Yarış” adıyla da bilinen Paris-Nice, bu adını Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında aldığı start sonrası güneye, sıcak kesimlere doğru geçilen parkur güzergahından alıyor. 8 etaplık yarış toplamda 1.155,5 kilometre geçilerek Nice’de sona erecek.

 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=JkGcfJ2qDa8:550:0]

 

 

4 Mart 2012-Pazar:  Dampierre-en-Yvelines => Saint-Rémy-lès-Chevreuse arası 9,4 kilometrelik mesafede gerçekleşecek Bireysel Zamana Karşı etabı olarak geçilecek. Bireysel Zamana Karşı etabı ile açılış yapacak Paris-Nice’in ilk parkuru zamana karşının süratli temposunun yanı sıra profilinde barındırdığı kategori 3 tırmanışının geçilecek olması tırmanış tekniği ve akabinde zamana karşıya büyük ölçüde etki edecek iniş tekniğini bütün olarak elinde tutan sporcular için iddialı olacak. Karma teknik profiliyle ilk etap Paris Nice’e hızlı ve heyecanlı bir başlangıç sağlayacak.

 


5 Mart 2012 Pazartesi: Mantes-la-Jolie => Orléans-185,5 kilometrelik mesafede gerçekleşecek olan ikinci etap tek kategori 3 tırmanışı ve bir sprint kapısı ile düz etap profilinde yarış heyecanına sahne olacak.

 

 

6 Mart 2012 Salı: Vierzon => Le Lac de Vassivière – 194 kilometrelik mesafede gerçekleşecek 3. etapta mesafenin uzunluğuna ek olarak etap içerisindeki 2 tane kategori 3 tırmanışının ikincisine finişe doğru tırmanılması ve finişin zirve finişi olması detayıyla takımlararası stratejilerin savaşacağı, güçlü isim ve stratejisini güçlü kuran takımların sunacağı adrenalin dolu görsel seyir vaad ediyor.

 


7 Mart 2012 Çarşamba: Brive-la-Gaillarde => Rodez – 178 kilometre mesafede gerçekleşecek Paris-Nice’in 4. gününde parkur profilleri gittikçe zorlaştığını ve genel sıralamada belirleyici profillerin gelmekte olduğunu görüyoruz. 3 tane kategori 3, 2 tane kategori 2 tırmanışın bulunduğu 4. etabın finişine yine tırmanış ile girilecek.

 

 

8 Mart 2012 Perşembe: Onet-le-Château => Mende – 178,5 kilometre mesafede gerçekleşecek. Genel sıralamayı ciddi anlamda sarsacağı düşünülen 5. etap 2012 Paris Nice’in kaderinde oldukça etkili olacaktır. 3 Tane kategori 1 tırmanış, 1 tane kategori 2 tırmanış ve 2 tane de kategori 3 tırmanışı barındıran 5. etabın Perşembe (işgününe) gününe denk gelmesi bisiklet yarışları takipçileri için tam anlamıyla şanssızlık. Zorlu tırmanışların etabında yaşanacak mücadele büyük turlardan uzak kalan izleyicilere, büyük tur havasını solutacak cinsten bir profilde geçilecek.

 

 

9 Mart 2012 Cuma: Suze-la-Rousse => Sisteron – 178,5 kilometre mesafede gerçekleşecek. Paris-Nice’in 6. gününde zorlayıcı profillerin sporcu kaslarında yarattığı laktik asit birikiminde tırmanışlı profiller devam ediyor. Kas sızlatan, ancak sonundaki 2012 Paris Nice galibiyet ünvanı için mücadeleye devam edecek olan güçlü isimler 6. etapta genel sıralamadaki yerlerini korumak hedefinde olacaktır. Kraliçe Etap !!!

 

 

10 Mart 2012 Cumartesi: Sisteron => Nice – 219,5 kilometre ile Paris-Nice turunun en uzun etabı olarak geçilecek.  Haftasonuna denk getirilen 7. etap sonunda artık Paris Nice genel sıralamasının büyük ölçüde oturacağının habercisi bir profilde.

 

 

 

11 Mart 2012 Pazar:  Nice => Col d’Èze  9,6 kilometrelik Bireysel Zamana Karşı etabı ile sona erecek. Nice’den alınacak start sonrası kategori 1 tırmanışlı profiliyle sporcular Col D’Eze’ye tırmanacak. Özellikle start sonrası ilk 2 kilometrenin %8,5’ları bulan eğimi ile performansları sarsacak profilinin  son 2 kilometresi neredeyse düz profilde geçilerek bitiş çizgisinden geçilecek.

 

 

 

2011 Paris Nice galibi Tony Martin bu yıl ünvanını korumak üzere bu kez Omega Pharma Quickstep renklerindeki takım kadrosunda start alacak. Bu sezon formda olduğunun işaretlerini yeterince veren Tom Boonen’de takım kadrosunda belirtildi. SKY ise bu yıl kilo verip genel sıralama iddiasını yüksek tutmak üzere çalışan Bradley Wiggins liderliğinde Christopher Froome’un da bulunduğu takım kadrosu ile katılacak. Wiggins’in Paris-Nice performansı takımın Fransa Turu’ndaki Cavendish ile Yeşil Mayo mu? Wiggins ile genel sıralama mı? sorularına ışık tutacağı için önemli. Alberto Contador’un cezası sonrası çalkantılı dönem içerisinde olan Saxo Bank takımı ise Paris Nice için elindeki en güçlü koz olan, Contador’un en sağlam domestiği Navarro liderliğinde bir takım kadrosu açıkladı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın