Omega Pharma-Quickstep Takımı Sporcusu Zdenek Stybar 6.Kez Cyclo-cross Ulusal Şampiyonluğunu Kazandı

09/01/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2011 Cyclo-cross(Bisikletli Koşu) Dünya Şampiyonu ve Omega Pharma-Quickstep takımı sporcusu Zdenek Stybar Pazar günü Unicov’da gerçekleşen Çek Cumhuriyeti Cyclo-cross Şampiyonasında ünvanını korumayı başardı. 2005 ve 2006 yıllarında U23 kategorisinde olmak üzere 2008-2010-2011’e ek olarak Pazar günü 2012 Ulusal Şampiyonada da ünvanını koruyarak 6.kez Çek Cumhuriyeti Şampiyonu olmayı başardı. Zdenek’in bu Şampiyonluğu ile Omega Pharma-Quickstep takımı da ilk hem sezonun hem de yeni oluşum takım olarak açılan temiz sayfalarına ilk galibiyetini ekledi.

 

 

 

 

Cuma günü Şampiyona öncesi kendi sitesinde verdiği yorumlarda 6.kez Çek Ulusal Şampiyonluğunu çok istediğini belirten Zdenek “Eğer kazanamazsam bu benim için hayal kırıklığı olacak. Ancak biri diğerlerinden iyi olacaktır. Bunu kabullenirim.” demişti. Pazar günü yine ulusal şampiyonluk mücadelesi yıl döngüsünde muazzam bir performans sergiledi. Starttan sonra daha ilk turda atak çeken Zdenek’in bu erken atağı kendisine 4,5 saniye kazandırdı. Parkur içerisinde tam konsantrasyonu ve pembe Specialized bisikleti ile Zdenek şampiyonaya özel bir strateji uyguladı. Ancak güçlü rakibi Radomir Simunek bu sefer ünvanı almaya kararlı olsa gerekti ki, Radomir Simunek, Zdenek’in 4,5 saniyelik zaman farkını kapatarak onu ikinci turda yakaladı. İkilinin savaşı 2.turda ana gruba zaman farkını 20 saniyeye çıkmasına sebep oldu. Bu çekişme ile Unicov parkurunda son sürat cyclo-cross şampiyonası yaşandı.

 

Zdenek, “Başlangıç hızım iyiydi. Çünkü parkur kondüsyonu hiç de zorlu değildi. Çamurluı bir bölümde atak yapmaya karar verdim ve tek başıma kaçtım.” dedi. Parkurun 25.dakikasında yapmış olduğu bu atak ile finişe solo ilerleyen Dünya Şampiyonu rakibi Radomir Simunek’in 21.1 saniye önünde finişe girerek 6.kez Ulusal Şampiyon olma mutluluğunu elde etti. Ana grup ise Zdenek Stybar’da 1 dakika 35 saniye sonra yarışı bitirebildi.

 

“Ulusal Şampiyonluktan sonra şimdi sırada Dünya Şampiyonluğunu hedefliyorum. Dünya Şampiyonası öncesi 2 yarışım daha var bu yarışlarda kondüsyonumu hazırlayabilirim. Ülkemde kazanmış olmaktan mutluyum. Eve dönmek benim için her zaman özel duygu” dedi. 2006 yılında U23, 2010 ve 2011 yıllarında Elit Cyclo-cross Dünya Şampiyonu olan Zdenek Stybar 2012 Dünya Şampiyonası için ünvan koruma mücadelesine gireğini ve buna endekslendiğini belirtti.


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın