Omega Pharma QuickStep Patronundan Bisiklette Şampiyonlar Ligi Önerisi

12/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Bisikletin geleceğinin çizildiği Brüksel’den, aynı futbolda olduğu gibi bisiklet yarışlarının da UEFA Şampiyonlar Ligi tarzında bir lig olarak toplanması kararı çıktı. 2016 yılında uygulamaya geçilmesi planlanan ligin, eğer gerçekleşirse şu anki bisikletin görünümünü değiştireceği kesin. Elit takımların ve sporcuların, yüksek izlenme oranı olan elit yarışlara katılmasıyla lig usülü bir değerlendirmeye girmesi planlanıyor.

 

Garmin-Sharp, Canondale, BMC Racing, Omega – Pharma Quickstep ve diğer 5 takım bu öneriye sıcak bakıyor ve bu kışı çok sert çalışarak kendilerine avantaj elde etmeye çalışıyorlar. Ayrıca Armstrong davasıyla taşların yer değiştirmesiyle kendi altın şanslarını da yakalamış oldular.

 

 

” Bisiklet sporu zor zamanlardan geçiyor.” Bu sözler, Omega – Pharma Quickstep’in takımının sahibi Zdenek Bakala’ya ait. Bakala ayrıca ” Armstrong davası, birçok olayın değişmesine sebep oldu. Artık UCI’dan daha üstün olduğunu düşünen insanların devri bitti. Rabobank 17 yıllık sponsorluğunu bitirdi. Birçok bisikletçinin hayatı dramatik olarak değiştirecek.”  dedi.

 

Ayrıca ” Bu spor tüm bu zorluklara göğüs gerdi ve şimdi yeni sistemin zamanı.”  dedi.

 

Çek iş adamı Bakala 3 yıl önce Omega – Pharma ‘yı satın almıştı. takım Tom Boonen’le güçlendirilmişti ve önümüzdeki yıl takımada yer alacak olan Mark Cavendish ile de gücüne güç kattı. La Gazetta Della Sport ve Het Nieuwsblad gazetelerine detayları açıklayan Bakala, 10 milyon euro ile 20 milyon euro arası bir miktarı Şampiyonlar Ligi için ayırdıklarını açıkladı.

 

Şampiyonlar Ligi

 

UEFA 1955 yılından beri kulüpler bazında dünyanın en prestijli furbol organizasyonunu gerçekleştiriyor. 32 üst düzey takım bu organizasyonda yer alıyor ve müsabakalar büyük kalabalıkların önünde gerçekleşiyor. Bisiklet camiası da bu tarz kalabalık kitlelere hitap ediyor. Şampiyonlar Ligi tarzı bir organizasyon ile bu kalabalık kitleyi spora çekmenin daha kolay olacağı aşikar.

 

Açıklamalarına devam eden Bakala, ” Finansal olarak takımlar sabit kalamıyor. Kasım ayında sezonun bitmesi ile bazı takımlar gelecek sezon nerede yer alacaklarını bilemiyorlar. Takımlar TV parası için savaşıyorlar ve bu da uzun süreli plan yapmalarını engelliyor. Ve tabi ki şu anki World Tour sıralaması sisteminin de reforma ihtiyacı var.”

 

“Bundan dolayı Şampiyonlar Ligi’ne ihtiyacımız var.” dedi.

 

Şampiyonlar Ligi’nin nasıl olacağını anlatan Bakala 18 en iyi Dünya Klası takımdan oluşacak bir lig oluşturulacağını ve yaklaşık 20 kadar, içinde büyük turların ve tüm meşhur klasik yarışların yer alacağını belirtti.

 

” En iyi takımlar, en iyi bisikletçilerle, en iyi yarışlarda.” diyen Bakala, “mükemmel bir format, halk tarafından izlenmesi kolay ve TV yayıncılarına da kolayca satılabilir. Bisiklet sporunu ileriye götürecek bu proje, takımlar, sponsorlar ve UCI ile sürekli temasta olacak olan bir şirket tarafından yönetilecek ve başında da ben yer alacağım.” dedi.

 

 

Eğer bu proje gerçekleşirse sporun şu anki görünümünün bir hayli değişeceği söylenebilir. Ayrıca tüm büyük organizasyonların tek bir çatı altında toplanması takip edilebilirliği de arttıracaktır.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın