Omega Pharma’ nın Yeni Yıldızından Liege’ de Beklenti Büyük

19/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Genç Polonyalı Michal Kwiatkowski bu sezon yeni transfer olduğu Omega Pharma – Quickstep’ de kendisinden beklenenin de üstünde bir performans sergileyerek, ne kadar doğru bir transfer olduğunu herkese göstermiş oldu. Geçtiğimiz yıl Team RadioShack adına yarışmıştı. 

 

Bu seneye oldukça başarılı bir giriş yapan eski Gençler Zamana Karşı Şampiyonu, şu ana kadar Arden Klasikleri’ nde  iki defa ilk 5′ te yer alma başarısı gösterdi. Bu pazar yapılacak olan Arden’ lerin sonuncusu Liege-Bastogne-Liege’ de de  Omega Pharma’ nın en büyük umudu konumunda. 

 

23 yaşındaki genç bisikletçi, geçtiğimiz hafta yapılan Arden Klasikleri’ nin ikincisi olan Fleche Wallone’ de de 5. sırada tamamlamıştı. Üstelik bu 5.’ liği yarışı birinci sırada tamamlayan, Daniel Moreno’ nun yalnızca 3 saniye gerisinde kalarak, toplu halde geçiş sırasında kalarak elde etmişti. 

 

Kwiatkowski’ nin bu performansı tabi ki takımı tarafından da takip ediliyor. Takım direktörü Davide Bremati, “Onun için gerçekten çok mutluyuz. Ve takımın onun arkasında yer alarak onu nasıl desteklediğini görmek de ayrıca mutlu ediyor” diyerek, Polonyalı bisikletçinin takım tarafından ne kadar desteklendiğini de göstermiş oldu.

 

Kwiatkowski aynı zamanda Fleche Wallone’ de geçtiğimiz yılın kazananını İspanyol bisikleti Joaquim Rodriguez’ in 5 saniye önünde yer alarak, Liege öncesi ne kadar hedefe kitlenmiş olduğunun da mesajını vermiş oldu. 

 

Polonyalı bisikletçi Amstel Gold Race’ te ise podyumu yine yalnızca son sprint kapışmasında kaçırmıştı. Yarışta Roman Kreuziger, doğru zamanda yaptığı atak sayesinde müthiş bir performans sergilemiş ve tk başına en yakın rakibinden 22 saniye önce bitiş çizgisinden geçmişti. Arkasından gelen kalabalık gruptan ise Alejandro Valverde ve Simon Gerrans, Kwiatkowski’ yi lastik farkı ile geçmişler ve genç sporcu kürsünün dışında kalmıştı. 

 

Michal Kwiatkowski bu sene yapılan Tirreno – Adriatico’ da En İyi Genç Sporcu mayosunu kazanmıştı.

 

Bahar klasiklerindeki performansını değerlendiren, Kwiatkowski, “Amstel Gold’ dan sonra elde ettiğim iyi sonuçtan sonra mutluyum, çünkü Flanders’ tan sonra kendimi… 4 gün boyunca evimde Polonya’ daydım, daha sonra Granada (İspanya)’ da takıma arkadaşlarımla antrenman yaptım. Kendimi her ne kadar tazelenmiş hissetmesem de iyi hissettim. Ancak Cauberg tırmanışında (Amstel Gold Race’ in meşhur tırmanışı) çok yorulmuştum. Buna rağmen sprintte iyi bir şeyler yapabileceğimi biliyordum, bu yüzden sakinleşmeye çalıştım. Daha sonra Fleche’ de ise patlama yapacak gücüm yoktu o yüzden kazanmak mümkün değildi. Onun yerine farklı bir taktik uyguladım.” dedi. 

 

Sonuç olarak Michal Kwiatkowski, Arden Klasikleri Üçlemesi’ nde bir 4.’ lük bir de 5.’ lik elde etti. Dolayısıyla, Liege-Bastogne-Liege’ de de eğer bu performansını sürdürebilirse, zirve mücadelesinde yer almaması için hiçbir neden yok. Zaten kendisi de yarış ile ilgili açıklamalarında bu yarıştan sonra önümüzdeki 2 yıl boyunca çizeceği yolu belirleyeceğini söylüyor. Yarıştaki performansına bağlı olarak etap yarışlarını mı yoksa klasikleri mi seçeceğine karar vereceğini de sözlerine ekliyor. Ancak Kwiatkowski’ nin işi hiç de kolay değil. Pazar günkü yarışta Alberto Contador, Phlippe Gilbert, Vincenzo Nibali, Ryder Hesjedal, Chris Froome, Joaquim Rodriguez ve daha bir çok isimle büyük bir mücadeleye girecek. 

 

Team Saxo-Tinkoff ekibi Liege-Bastogne-Liege öncesi, parkurda antrenman yapıyor. 

 

Bu arada Omega Pharma – Quickstep’ in patronu Patrick Lefevere, önümüzdeki yıl ve bir sonraki yıl için Polonyalı genç bisikletçi ile sözleşme yenileyebilecekleri müjdesini de verdi. Artık Kwiatkowski, başını öne eğmeli ve önümüzdeki pazar günü yapılacak olan bir anlamda WorldTour için sezon arası gibi olacak olan yarış için kendini tamamen motive etmeli.

 

Pazar günü ülkemizde gerçekleştirilen en prestijli spor organizasyonlarından olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ nun ilk etabı ile aynı günde yapılacak olan Liege-Bastogne-Liege klasiğini siz Cyclingtr.com takipçilerine yarışın hemen ardından aktaracağız. Şimdi bu önemli yarışın geçtiğimiz yılından kalan ve hafızalara kazınan görüntüler ile baş başa bırakıyoruz.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=B9bVzySdG1U:550:0]

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın