Omega Pharma ile Quickstep 2012 de Artık Tek Takım

05/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Omega Pharma takımı ile ilgili yürütülen spekülasyonlar nihayet sonuçlandı ve hafta başında yapılan açıklamada, Belçikalı iki pro takımın güçlerini birleştirerek 2012 yılından itibaren yollarına tek bir takım çatısı altında devam edecekleri kararı açıklandı.


 

Omega Pharma CEO’su Marc Coucke, basına verdiği demeçte; Bu anlaşma ile, uluslararası yeteneklerle güçlendirilmiş Belçikalı takımlara yatırım yapmaya devam edeceklerini, önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da amaçlarının; dünyanın en iyi pro takımlarını oluşturmak olacağını belirtti.

 

Quick
Step takımı yöneticisi Patrick Lefevere de bu açıklamayı destekleyerek  parke
zemin üreticisi Innergetic firmasının, yeni takımın ana sponsoru olarak devam
edeceğini doğruladı.

 

Boonen ve Patrick Lefevere

 

Lefevere, gerçekleştirilen anlaşmanın çok profesyonel bir anlaşma olduğunu ve bu anlaşmadan duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

 

Omega Pharma, bahar klasikleri sonrasında, Belçikalı ulusal loto firması Lotto ile olan bağlantılarının sona erecek olması nedeni ile altı farklı takım ve sponsorla görüşme yürüttü. Bunlar arasında; Vacansoleil ve Leopard-Trek  gibi takımlar da bulunuyor.

 

Lotto firmasının profesyonel bisiklet takım geçmişine göz attığımızda, 1985 yılından beri yollarda olduğunu görüyoruz. Yıllar ilerledikçe takım karşımıza; “Lotto-Mobistar”, “Davitamon-Lotto”, “Predictor-Lotto”, “Silence-Lotto”, “Lotto-Emerxil-Merckx ” gibi isimlerle çıktı. Ancak gelinen en son süreçte, Belçika ulusal loto firması olan “Lotto” kuruluşunun artık takımı desteklemeyeceğini anlıyoruz.

 

Quickstep takımı ise; Mapei takımının 9 yıllık bekleyişinden sonra 2003 yılında Davitamon-Quick Step olarak profesyonel yol yarışı arenasına çıktı. En büyük yükselişlerini halen İtalya Milli Takım direktörü olan Paolo Bettini ile 2003 ve 2004 yıllarında Dünya Şampiyonluğu’nu, 2004 yılında da Atina Olimpiyatlarında elde edilen şampiyonluğu yaşayarak gerçekleştirdiler. 2005 yılında takım, Quickstep-Innergetic  adıyla Tom Boonen’ la, Dünya Şampiyonluğu’ nu tekrar yaşadı. Bu süreçte kuzey klasiklerine de damgasını vurdu.

 

Açıklamalardan elde edilen bilgilere göre, Quickstep takımı bu birleşme için 4.500.000€ gibi bir bütçe ayırmış. (Düşünecek olursanız bu rakam, ülkemizde “vasat” seviyedeki bir yabancı futbolcuya ödenen ücretin neredeyse yarısı…)Quickstep patronu Lefevere, takımın hisselerinin önemli bir bölümünü Çek işadamı Zdenek Bakala’ ya satsa da , takımın geleceğini garanti altına almak için de bütün gereklilikleri yerine getirdi.Takım için önemli bir gelişme de; Tom Boonen’ in yeniden katılımı ve 3 yıllık bir sözleşme imzalaması oldu.

 

Öte yandan yeni takımın elemanları açısından belirsizlik hala devam ediyor. Lotto takımının yıldızlarından, Jurgen Van den Broeck ve Jelle Vanendert 2012 yılında Lotto takımı kalmayı tercih etmişti. Gilbert hala kendi geleceği ile ilgili başka bir karar verebilir. Zira sezondaki başarılarını, önümüzdeki sezonda paylaşmak isteyen başka takımlar olacaktır.

 

HTC takımının da önümüzdeki sezona, sponsor sorunu nedeni ile devam edemeyeceği kararından sonra bakalım yeni sezon açılana kadar hangi sürprizlerle karşı karşıya kalacağız.

 

Kaynakça www.bikeradar.com’ dan (ilk defa; Cyclingnews.com  sitesinde haber edildi.) alıntıdır. 

Fotoğraflar:  www.pezcyclingnews.com

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın