Olivier Kaisen Kalp Rahatsızlığı Sebebiyle Bisiklet Kariyerini Noktaladı

12/02/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Lotto Belisol takımı sporcusu, 30 yaşındaki Olivier Kaisen z<orlunlu erken emekliliğini açıkladı. UCI kuralları kapsamında her yıl yapılan kontroller için Kasım ayında kardiyak muayene si sonuçları, sporcunun düzensiz kalp atışları sonuçlarını verdi. Sonuçların endişe verici boyutlarda olmaması sebebiyle Belçikalı sporcu, sezon açılış turu olan Santos Tour Down Under’da start aldı. Turun 2 etabında başka testler de uygulanan Kaisen’in son verileri, profesyonel kariyerine devam edemeyeceğini belirten raporla sonuçlandı.

 

Lotto Belisol takımının Pazartesi günü yaptığı açıklamada emekliliği hakkında yorumlarını paylaşan Olivier Kaisen,OlivierKaisen-2014

Cuma günü, korkulan haberi aldım.  Bisikleti bırakmak zorundayım. Tabii ben oldukça farklı görüyorum ama bisiklette kalmak kesinlikle bir seçenek değil. Son yıllarda yarışları çok daha fazla sevmiştim. Bu benim için çok zor olsa da; vücudumu dinlemeli, doktorların kararlarına saygı göstermeliyim. Başka birinin kararı ile kariyerimi sonlandırmayı hiç düşünmemiştim. Şu anda beni evde bekleyen bir eşim ve oğlum Jussi var. Takımımdan, arkadaşlarımdan ve ailemden çok büyük destek aldım ama yine de sanki biraz kaybetmişim gibi hissediyorum. Hayatta görülebilecek bir çok kötü şey var. Ama bisiklet 20 yıldır hayatımın bir parçası. Haberi daha birkaç gün önce aldım, geleceğimin neye benzeyeceğine dair henüz hiçbir fikrim yok.

 

Lotto Belisol takım menajeri Marc Sergeant, eski sporcusunun bisikletsiz hayata alışması konusunda destek olduklarını ve olacaklarını belirtti.

 

Kendi adıma, tüm takım personeli ve sporcular adına Oli’ye vermiş olduğu tüm cömert efor için çok teşekkür etmek istiyorum. Hayatının bir sonraki kısmına köprü inşa etmek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda ve eğer mümkünse ona mümkün olduğunca yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız

 

Olivier Kaisen 2003 yılında QuickStep-Davitamon-Latexco takımı ile profesyonellik kariyerini başlatmıştı. 2006 yılında Davitamon-Lotto takımı ile kariyerine devam eden Kaisen, bugün emekli olduğu Lotto Belisol takımı içerisinde en uzun süreli takım sporcusu olarak yer aldı. 2009 yılında Silence Lotto takım kadrosunda yarışan Kaisen, 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 5.etabında, finişe 9 kilometre kala oluşan kaçış grubunda yer alarak, son 250 metrede başlattığı sprint atağı ile galibiyeti kazanmıştı.

 

Kaisen2009TourofTurkey

 

Olivier Kaisen’in beklenmeyen emekliliği sonrası takımda açılan kadronun sezon sonuna kadar açık kalıp kalmayacağı henüz belli değil.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın