Norveç Arktik Yarışı’nın Yaratılışı: Eşsiz Manzaraların Kalbinde Yeni Bir Yarış

08/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

8 – 11 Ağustos 2013 tarihleri arasında, Kuzey Norveç’in muhteşem manzaraları, bu yıl ilki düzenlenecek olan sıradışı bir etap yarışına ev sahipliği yapacak: Norveç Arktik Yarışı. Fransa Bisiklet Turu’nun bitişinden birkaç hafta sonra, uluslararası pelotona, Kuzey Kutup Dairesi’ne girip Norveç kıyı şeridindeki fiyortların kalbinde yarışma fırsatı verilecek.

 

 

Norveç; elit bir yarış için mükemmel ev sahibi

Bisiklet sporunun dünya çapında gelişimi sürüyor ve Norveç kesinlikle bu akımın başını çekenlerden. Norveçli yıldız bisikletçilerin müthiş başarıları sayesinde Norveç’te bisiklet sporunun yükselişi son yıllarda epey dikkat çekmeye başladı: Televizyonda bisiklet yarışlarının reytingleri rekor rakamlara ulaşıyor ve hem bisiklet severlerin hem de amatör bisikletçilerin sayısı gitttikçe artıyor. Buna paralel olarak, Norveç dünyanın en ünlü kıyı şeritlerinden birine sahip olmakla övünmekte – ki bu kıyı şeridi gerçekten de gösterişli bir etap yarışı sergilemek için ideal.

 

Bu uygun koşullar, “Arctic Race of Norway AS” adlı Norveçli firmaya, Fransa Bisiklet Turu’nun organizatörü olan Amaury Sport Organisation’la birlikte çalışıp, Norveç’in kuzeyinde yapılacak olan bu eşsiz yarışı onlarla beraber yaratma fikrini verdi.

 

Dört gün, dört etap

Yarışın bu ilk yılında parkur, Norveç’in kuzeyinde yer alan 4 etaptan oluşacak. Her ne kadar parkurun kesinleşmiş hali önümüzdeki haftalarda açıklanacak da olsa, sprinterlerle tırmanışçılar arasında nefes kesici bir mücadele olacağı şimdiden söylenebilir; zira peloton, Kuzey Kutup Dairesi’ndeki bu eşsiz manzaralar arasında, heyecan ve aksiyon garantili tepelerle karşı karşıya gelecek.

 

Amaury Sport Organisation CEO’su Yann Le Moënner, “Norveç Arktik Yarışı’nı uluslararası yarış takviminde önemli yere sahip bir yarış haline getirmek istiyoruz. Norveçliler’in bisiklet aşkları Kuzey Norveç’in nefes kesici doğasıyla birleşince, umut vaat eden bir kombinasyon ortaya çıkıyor: Bu yeni yarış, bisiklet dünyasında gerçekten de kayda değer bir yer edinme potansiyeline sahip,” diyor.

 

 

Partnerlerden görülmedik coşku

Norveç Arktik Yarışı’nın yaratılması, Kuzey Norveç’in bu yeni etkinliğe karşı hissettiği inanılmaz coşkuyu yansıtırcasına, maceraya katılmaya karar veren birçok partnerin güçlü desteğiyle mümkün oldu.

 

 

Ulusal yetkililer bu süreçte kilit bir role sahipler; Troms, Nordland ve Finnmark eyaletleriyle beraber Visit Norway de önümüzdeki üç yıl boyunca etkinliği destekleme kararı aldı. Elbette Norveç Arktik Yarışı’nın bu yerleri ve onların büyüleyici manzaralarını dünya çapında bir izleyici kitlesine tanıtacağı da şüphesiz.

 

35 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir enerji şirketi olan Norveç menşeli Statoil de önümüzdeki üç yıl için etkinliğin ana sponsorluğunu üstlendi. Statoil markası, genel klasman ve en iyi genç bisikletçi mayolarında yer alacak ve Statoil’in “Yarının Kahramanları” programının bir parçası olarak, izleyiciler – özellikle de genç yetenekler – için çeşitli aktiviteler düzenleyecek.

 

Bu ana partnerlerden gelen destekle, bu yıl ilki koşulacak olan yarışın hazırlıkları halen devam ediyor ve yarışın rotası da önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın