Norveç Arktik Yarışı’nın Parkuru Açıklandı

28/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Uluslararası elit yarışçılar, 8-11 Ağustos tarihleri arasında, bu yıl ilki düzenlenen ve bisiklette yeni bir dünyanın kalbinde koşulacak olan dört etaptan oluşan Norveç Arktik Yarışı için Kuzey Kutup Dairesi’ne geçecek. Nordland and Troms bölgesindeki Norveç fiyortlarının ortasındaki parkurda, eşsiz bir kıyı şeridinin inceliklerini keşfedecek olan sprinterler arasında geçecek bir dizi mücadeleye tanık olacağız.

 

Copyright A.S.O. – Photo credit : Trym Ivar Bergsmo

 

Bodo’ya hoşgeldiniz

Tour de France’dan gelen sporcular, Oslo’nun 1000 km kuzeyinde, yine sembolik bir çizgiden geçecekler. Ancak bu seferki çizgi Kuzey Kutup Dairesi’nde olacak. Yarış, haftanın en dağlık etabına ev sahipliği yapacak olan 192.5 km uzunluğundaki bir parkurla, Bodo’dan başlayacak. Etabın yarısına gelindiğinde grup, 10 km’lik bir tırmanış sonunda 500 metre yüksekliğe çıkacak. Sprinterler kendileri için zorlu olacak olan bu tırmanışı atlattıktan sonra, finişte sprint mücadelesine girecekler.

 

Lofoten Adaları’nda ve Vesteralen’de bir tur

Yarışçılar, iki gün boyunca, ülkenin mücevherlerinden biri olan Lofoten Adaları’nda gerçek bir keşif yapacaklar ve iki balıkçı barınağı arasında uzanan parkurda, kıyılardan ziyade, bölgenin karakteristik özelliklerini temsil eden dağlık alanda mücadele edecekler. Sporcular, aynı zamanda, Svolvaerand ve Stokmarknes arasında, denizin altından “dünyanın en alçak zirvesi”ne giden bir tünelden geçerek, yepyeni bir deneyim de yaşayacaklar. Zira etabın tırmanış puanları bu alanda, sadece 5 metre yükseklikteki bir noktada verilecek.

 

Harstad’da gergin bir final etabı

Sortland’da koşulacak olan dördüncü etabın başında, mavi ve turuncu mayoları taşıyanlara hala çok iş düşüyor olacak. Hatta en hassas ve stresli kısmın, yarışçıların 6 km’lik parkurda beş tur atacakları Harstad girişinde başlayabileceğini söyleyebiliriz. Toplamda 30 km pedallayacak olan sporcular, finişten önce sprint puanlarını toplayacakları iki ara sprint kapısından geçecek. Finiş çizgisi ise, etabın daha da keyifli hale gelmesi için, 1 km’lik uzun bir eğimden sonra varılan ve yokuşçular için ideal denebilecek bir noktaya konumlandırılmış.

 

Etaplar:

1.Etap – 8 Ağustos, Perşembe: Bodo – Bodo, 192.5 km

2.Etap – 9 Ağustos, Cuma: Svolvaer – Svolvaer, 156 km

3.Etap – 10 Ağustos, Cumartesi: Svolvaer – Stokmarknes, 201.5 km

4.Etap – 11 Ağustos, Pazar: Sortland – Harstad, 155 km

 

 

Norveç’in üç bölgesinden yetkililerin yarışla ilgili ortak açıklaması ise şu şekilde: “Doğamızın ve manzaralarımızın Norveç Arktik Yarışı’na ev sahipliği yapacak olmasından gurur duyuyor ve muhteşem ve eşsiz bölgemiz Kuzey Norveç’i tanıtmak için sabırsızlanıyoruz. Bisikletin dünyadaki en büyük spor dallarından biri ve bu yarışın da Kuzey’deki turizmin tanıtımı açısından çok önemli olduğunu biliyoruz; bu nedenle bu etkinliği destekliyoruz.”

 

Amaury Sport Organisation Başkanı Jean-Etienne Amaury ise, “Bu tür bisiklet organizasyonları, düzenlendiği yerlerin kültürel mirasına dikkat çekmeleri ve turizmin gelişimine katkıda bulunmaları açısından, ülkelerin ve bölgelerin kendilerini gösterebilmeleri için harika fırsatlardır. Norveç Arktik Yarışı da, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, gezegenimizdeki en güzel yerlerden birini TV ekranlarından izleme fırsatı verecek. Bu yarış, aynı zamanda Norveçliler’in bisiklete karşı gittikçe artan ilgisine yapılan bir övgüdür. ASO olarak, her yıl düzenlediğimiz 47 organizasyonun verdiği tecrübeyle, Norveç Arktik Yarışı’nın uluslararası alanda başarılı olabilmesi için gereken her şeyi yapacağız,” şeklinde konuştu.

 

Knut-Eirik Dybdal (Arctic Race of Norway AS Direktörü) and Jean-Etienne Amaury (A.S.O. Başkanı)

Copyright A.S.O. – Photo credit : Morten Broks

 

 

 

 

Kaynak: A.S.O.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın