Nike, Lance Armstrong ile Sözleşmesini Feshetti

17/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Lance Armstrong’un gerek bisiklet hayranları, gerekse bisikletle ilgisi olmayan halkın bilinen ismi, Nike için başarılı bir proje oldu. Yıllarca, Nike’ı elinden gelenin fazlasıyla (Armstrong’un medyatik yeteneği sayesinde) tanıtması ve ön planda tutması sonrasında bugün kötü haber Nike firmasınca açıklandı. Nike’ın bugün yaptığı açıklama; ” Sağlam delillerin olması, Lance Armstrong’un doping’e karıştığını ve 10 yılı aşkın süredir Nike’ı yanıltmış olması sebebi ile üzülerek, onunla sözleşmemizin sona erdirdiğimizi bildiririz. Nike, illegal performans arttırıcı ilaç kullanımına hiçbir şekilde göz yummaz. Nike, kansere yakalanmış insanlara ilham ve güç vermek için kurulan Livestrong’a destek vermeyi planlamaktadır.”

 

Bisikletin altın çağını başlatan, dünyaya duyuran isim Lance Armstrong’un bisiklete olan kulkusuz katkısı yanı sıra USADA’nın 1000 sayfalık delilleri Armstrong ile birlikte, adına yakışır büyüklükte, ancak bu kez negatif gelişmelerle devam ediyor. Bisikletin çağını başlatan altın adam, çamura düştü. Bizlerse bu altın adamın nasıl çamurun diplerine gömülmesine şahit olmakla kalmayıp, nasıl da yalnız bırakıldığına, kısacası bir anlamda tarihe tanıklık ediyoruz.

 

Nike, aslında bu zor kararı kolay vermedi. Firma günlerdir ne kadar üzgün olduğunu belirtir açıklamalar yaparken… Amerika basını Nike’a yüklenmeye ve hatta “Nike’ın Lance Armstrong’un doping yaptığından haberi vardı, göz yumdu” tarzı yorumları bugün USA Today gibi daha birçok gazetede vurgulandı. Ve firmanın, basın kararı bu sebeple, açıklanmadı. Açıklattırıldı. Bir spor dalında çıkan herhangi bir sansasyonel habere bile büyük başlıklar atan dünya basınına karşın, sadece bisikleti gerçekten sevenler içten içe burkuldu. Bir efsaneyi tarihe gömerken, Türk basınında da boy boy haberleri çıkan Lance Armstrong’un isim gücünü görmüş olduk. Zira Türkiye Bisiklet Turuna bölüm açmayı dahi sevmeyen Türk basını bu haberi kaçırmadı. Bisikletin aldığı büyük darbe !

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın