Nario Quintana’dan Emin Adımlarla Zafere

31/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Giro’nun zorlu, ikinci “bireysel zamana karşı” etabı olan Bassana Del Grappa-Cima Grappa etabı müthiş bir mücadeleyle son buldu. 28.8 kilometrelik etabın galibi “Pembe Mayo” sahibi Movistar takımından Nario Quintana olurken, ikinci Astana’dan Fabio Aru, üçüncü Pharma Omega-Quickstep’ten Rigoberto Uran oldu.

Giro d’İtalia’nın sonlarına doğru yaklaşırken heyecan ve mücadelenin üst düzeyde olduğu bir etabı geride bıraktık. Yarın son kez dağlara tırmanacak olan sporcular, pazar günü düz bir profilden oluşan etapla Giro’yu tamamlayacaklar. Genel klasmanda ikinci sırada yer alan Rigoberto Uran ve hemen takipte olan Fabio Aru’nun “Pembe Mayo” için yarın son bir şansı olacak. Yarın mücadele ruhu çok yüksek, heyecan dolu bir etap bizleri bekliyor. Nario Qintana’nın yarınki performansı Giro 2014’ün kazananı belirleyecek gibi.

Genel klasman sıralamasında en son sırada yer alan sporcuyla başlayan etap, Nario Quinta’nın etabı bitirmesiyle son buldu. Toplamda 26.8 kilometre pedal çevrilen etapta, sporcular deniz seviyesinden 123 metre yükseklikte bulunan Del Grappa’dan birer dakika ara ile tek tek start aldı. Yaklaşık olarak 8 kilometre düz sayılabilecek bir yolda ilerleyen bisikletçiler, etaba zamana karşı bisikletleriyle başladı. Tırmanışın başlamasıyla birlikte bisiklet değişikliğine giden sporcular, 20 kilometre kadar bir mesafede 1712 metre yüksekliğe ulaştılar.
girod'italia

Genel klasman iddialısı olarak gelen ve oldukça iyi bir tur çıkaran Belkin takımının kaptanı Wilco Kelderman, ilk zaman geçiş noktasından 52.ci geçerek kötü bir performans sergiledi ve etabın sonunda genel klasmandaki 8.ci sıradaki yerini korudu. Giro’nun ilk 5’te yer alan isimlere sıra geldiğinde nefesler tutuldu ve birer dakika ara ile sporcular start aldı. Fabio Aru (Astana), Cadel Evans (BMC), Rigoberto Uran (Pharma Omega-Quickstep), Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) Pierre Roland’ın (Team Europcar) sahnede olduğu sırada, “Pembe Mayo” sahibi Nario Quintana’da etaba başladı. Çok iyi bir tempo tutturan Nario Quintana, etapta yer alan iki tane zaman geçiş noktasında en iyi süreyi yapan sporcu oldu. Aru, Evans, Uran, Roland ve Quintana’nın pedal çevirdiği sırada bitiş çizgisini geçen Pozzovivo en iyi dereceyi yapan isim olurken, Quintana’nın ve diğer isimlerin bitiş çizgisini geçmesiyle sıralamadaki tablo değişti. Çok iyi bir ortalama veren ve etabı birinci sırada tamamlamayı başaran Quintana yarın ki etaba çok daha rahat bir şekilde başlayacak.

Bu sonuçla birlikte en yakın takipçisi Rigoberto Uran ile arasındaki 1 dakika 41 saniyelik farkı 3 dakika 7 saniyeye çıkarmayı başaran Nario Quintana “Pembe Mayo” da ki ısrarını sürdürdü ve günün en karlı ismi oldu.

 

PIC465930627

Giro’da sporcular yarın son dağlık etabı tamamlayacaklar. Cumartesi günü, “Pembe Mayo” için Rigoberto Uran, Fabio Aru, Pierre Roland ile Nario Quintana arasında nefesleri kesecek bir mücadele bizleri bekliyor. Pazar günü çok büyük bir şanssızlık yaşanmadığı sürece, 2014 Giro d’İtalia’nın kazananı yarın belli olacak gibi.

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın