Milan SanRemo ve Giro di Lombardia, 2013 Sezonu İtibari ile Pazar Günü Yapılacak

29/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Yarış sezonunun önemli klasiklerinden, Milan-SanRemo 1907’den beri süre gelen Cumartesi günü geleneğini değiştirdi. Bahar klasiklerdinden Milan SanRemo’nun 2013 sezonu itibari ile Pazar gününe alınması, yarışın organizatörü RCS Sport tarafından kesinleştirildi. Yine İtalya’nın ünlü klasiklerinden, düşen yaprakların yarışı il Lombardia(Giro di Lombardia), 1905 yılından beri gerçekleşen Cumartesi günü geleneğini kenara bırakıp, Pazar günü yapılması netleştirildi. 107 yıllık yarışın, Pazar güne alınması uygulamasındaki kardinal karar sebebini de açıklayan RCS Sport, yarışın TV izlenilirliğini arttırmayı hedefledikleri için, kararı almalarında büyük etken oluşturduğunu belirtti.

 

1900’lü yılların başında, İtalya’nın Pazar günü kilise bağlılığı göz önüne alınarak, Cumartesi günü yapılmaya başlanan klasiklerin, günümüz şartlarında, yarışlar için Pazar gününe alınması, her iki yarışın takibi ve medya gücünü arttırması bekleniyor. USADA raporu sonrası, bisiklet sporuınun aldığı darbe sonrası, ilginin korunması ve hatta güçlendirilmesi içinn dünya genelinde değiştirilmeye başlanan ve şimdiye kadar temel taşı olarak görülen organizasyon balılıklarında değişikliklerle bisiklet sporuna değer kazandırılmaya çalışılıyor. Her iki klasiğin de Cumartesi gününden, herkes için tatil günü olan Pazar gününe alınmasındaki en büyük sebep de, tatil gününde yarış atmosferi ve sıcak akışını daha geniş kitleye ulaştırabilmek.

 

RCS Sport, iki klasiğin değişiklikk sebeplerine ek olarak, Cumartesi günleri yarış için yol kapatma zorluğunun da oldukça sıkıntılı olduğunu belirtti. 2013 Sezonundan itibaren, Pazar gününe kaydırılan yarışın takvimi ilse; Milan-SanRemo 17 Mart 2013 Pazar günü, il Lombardia(Giro di Lombardia) ise 6 Ekim 2013 Pazar günü yapılacak.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın