Michael Rasmussen Rabobank’tan 6 Milyon Dolar İstiyor

13/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Geçtiğimiz günlerde Armstrong davası sonucu, profesyonel bisiklet dünyasında artık yer almayacağını açıklayan Rabobank‘ın ismi yine gündemde. Danimarkalı yokuşçu Michael Rasmussen 2007 yılında favorilerden biri olarak gösterildiği Tour de France sırasında, üstelik sarı mayoyu giyerken,  doping suçlamaları sonucu henüz karar açıklanmamışken Rabobank’tan kovulmuş, bu olay bisiklet dünyasında gelişmeler büyük sükse yaratmıştı.

 

Rasmussen yaptığı açıklamada turu kazanma şansı varken takımdan atılması sonucu, çok büyük miktarda para kaybettiğini söyledi. Bundan dolayı mahkemeye başvuran Rasmussen, takımdan atılması sonucu kaybettiği finansal avantajlarının karşılığında Rabobank’a 6 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

 

Buradaki asıl problem ise 2007’de yaşanan doping skandalı. Bilindiği üzere elit seviyedeki sporcular tatile gitseler dahi nerede olduklarını sürekli bildirmek zorundalar.  Bunun sebebi ise anti-doping ajansının habersiz doping kontrolü yapabilmesi için sporcuların sürekli nerede olduklarını bilmek istemesi. Hatta milli atletimiz Süreyya Ayhan’da bu şekilde yalan beyan verdiği için uzaklaştırma cezası almıştı. Rasmussen de, Tour de France öncesi, Meksika’da olduğunu bildirmesine rağmen, aslen İtalya’da olduğu ortaya çıkınca, doping kontrollerini atlatmak için yalan beyanda bulunmak suçundan incelemeye alınmıştı. 2007 haziranından 2009 haziranına kadar uzaklaştırma cezası almıştı.

 

Yaptığı açıklama da eğer 2007 yılında Tour de France’ı kazansaydı çok büyük sponsorluk anlaşmaları imzalayacağını söyleyen Rasmussen, Rabobank’tan kovulması sonucu tüm fırsatlarını kaybettiğini ve 6 milyon dolarlık kaybının sorumlusunun Rabobank’ın sorumlu olduğunu açıkladı.

 

2008 yılında 715.000 euro alan Rasmussen bunun yeterli olmadığını daha fazlasını istediğini sözlerine ekledi.

 

Çok iyi bir tırmanışçı olan Rasmussen, ana gruptan ani ataklarla kopması ve tırmanış etaplarını kazanmasıyla ün kazanmış bir bisikletçi. En çok öne çıkan özelliği ise kilo konusundaki hassasiyeti. 60 kg olan Rasmussen en hafif bisikletçilerden biri. Beslenirken yiyeceklerini tartan Rasmussen, sabah kahvaltısında pirinç yerken öncesi ve sonrasında bol miktarda su içiyor. Yarıştığı dönemde Livestrong bilekliği takmayan Rasmussen ekstra ağırlık istemediği için bilekliği kullanmadığını söylüyor. Bisikleti 6.81 kg ve minimum değerden yalnızca 10 gr. daha ağır.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın