Maxime Bouet Tur Dışı-Vande Velde Bırakabilir-Tour de France 5.Etap Kazazedeleri

04/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turunun 5.etabı bir çok kaza ve organizasyon komitesinin uzun kazazede listesi ile Marseille etabı tamamlandı. Çarşamba günü(dün) 228,5 kilometrelik Cagnes Sur Mer-Marseille rotasında gerçekleşen beşinci etabın son ve kategorize edilmemiş Col de la Gineste tırmanışında, finişe 16 kilometre yaşanan kazada bir çok sporcu etkilenmişti. Marseille finişine son kilometre içerisinde gerçekleşen kazada da sprint finişi hızı sebebiyle yaralanan bir çok sporcu oldu.

 

İlk bakışta günün en çok zarar gören isimleri Christian Vande Velde(Garmin-Sharp) ve sprinter Nacer Bauhanni(FDJ) görülüyordu. Ancak, gün sonunda Maxime Bouet(AG2R)’in kırık teşhisinin konması ile beşinci etabın kazalardan en çok etkilenen ismin Bouet olduğu kesinleşti. Maxime Bauet’in sol distal radius kırığı sebebi ile altıncı etaba start alamayacağı doğrulandı. Böylece kırık sebebi ile Tur’dan çekilen ilk isim Bauet oldu. Distal Radius kırığı, bisiklet sporunda en çok görülen kırıklardan biridir. Düşmeye bağlı, elin öne uzatılması ve düşme ile kolun baş parmak hizzasındaki kemiğidir. Kaza sonrası bilekteki şişkinlik ve morarma belirtileri ile sol elinde distal radius kırığı şüphesi ile hastanede kontrolü yapılan Fransız sporcunun Tur’a devam etmesinin mümkün olmadığı açıklandı.

 


 

Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) ise, finişe 16 kilometre kala Col de la Gineste tırmanışındaki kazada, diğer sporcuların ön jantına değmesi ile kötü bir düşüş yaşadı ve toparlama fırsatı olmadı. Uzun süre yerde kalan Vande Velde, etap sonrası hastane kontrolüne alındı. Medikal kontrol açıklamasında; daha önce geçirdiği ameliyatta konan vidanın çıkmış olmasına bağlı morluk ve boyunda sakatlanma olduğu açıklandı. Garmin Sharp takım doktoru Prentice Steffen, “Önce ki sakatlanmalarına bağlı olarak Christian’ın köprücük kemiğinde plakalar vardır. Bugünün
kazasında sonra, ultrason ve röntgen sonuçlarında boyun kası (SKM sol) ve
köprücük kemiğinde plakayı tutan vidanın gevşemesi sebebiyle bir kan pıhtısı görüldü. Vida, kasa saplanmış olabilir.”, “Röntgenlerinde her hangi bir kırık görünmüyor. Düşüşe bağlı kavis, vidayı bozmuş olabilir. Bu alışılmadık bir yaralanma. Gece onu izleyeceğiz ve altıncı etaba start alıp almayacağını yarın sabah değerlendireceğiz. Christian’ın sağlığı bizim için çok önemli, bu yüzden onu yarın tekrar değerlendireceğiz ve o zaman sonraki adımları belirleyeceğiz.” dedi.

 

Vande Velde’nin takım arkadaşı Ryder Hesjedal da uzun medikal listenin üyelerindendi. Hesjedal, finişe yakın gerçekleşen kazadan sonra kaburga ağrısını belirterek kaburga kırığı ihtimaline dikkatleri çekti. Hesjedal’ın açıklaması sonrası basın odasında Hesjedal’ın bu yıl yaşadığı talihsiz kazaların hareketliliği yaşanırken Jonathan Vaughters, bu kırığın 1.etapta oluştuğunu Twitter’dan açıkladı. Sonrasında Hesjedal yaptığı açıklama ile, “Birinci etap kazasından sonra kendimi rahatsız hissettim. Bugün kontrolü yapıldı ve kırık doğrulandı. En azından şimdi sonunun ne olduğunu biliyoruz. Kaburga kırığında rahatsızlığı kabul etmekten başka yapılabilecek birşey yok. Ben de kabullendim ve böyle yapmaya devam edeceğim. Sadece, Christian ve bugün kimler kazaya karıştıysa iyi olmalarını umuyorum.” dedi.

 

Nacer Bauhanni(FDJ), beşinci etabı oldukça zor geçirdi. Startta mide rahatsızlığı konuşulan Bauhanni’nin finişte Omega Pharma QuickStep takımından Matteo Trentin ile sert düşüşü günün zorluğunu katladı. Hastahane kontrolünde sırt yaralanmaları raporu tutulan genç Fransız’ın, röntgen ve ultrason kontrolleri ile kırık şüpheleri ekarte edildi. Öte yandan genç sprinterin sol bacağındaki asfalt yanığı dediğimiz, bacağının asfaltta sıyrılması ile zor bir gece yaşamış olacağını söylemek yanlış olmaz.

 

Beşinci etabın kazazedelerinden Haimar Zubeldia (RadioShack-Leopard)’nın ise röntgen sonuçlarında sol elinde kemik kırığı teşhis edildi. İki sporcu, bugün altıncı etaba devam etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

 

Fredrik Kessiakoff (Astana), finişe 16 kilometre kala Col de la Gineste tırmanışındaki kazada yüz üstü asfalta düşüp, kayarken ekranlara yansımıştı. Kessiakoff’da bir çok çizik ve morluklar rapor edildi. Sağ dizine buz kompresi yapılan sporcu Twitter’dan, “İlk kazamı yaptım. Umarım ilk ve son olur.” yazdı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın