Mark Renshaw Yeni Sezonda Rabobank ın Sprinteri Oluyor

10/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Mark Renshaw… Pist bisikleti kökenli 28 yaşındaki Avusturalyalı Sprinter yıllardır yıldızların domestikliğini yapıyor. Son 3 yılını Mark Cavendish’in süper domestiği olarak geçiren Renshaw’un gerek sprint gücü, gerek spor zekası, gerek tecrübesi ile aslında yıldız sprinterlerden hiçbir farkı yok. HTC-Highroad takımının yeni sezonda kapılarını kapatacağı haberi sonrası meşhur HTC treninin üyelerinin diğer takımlarla görüşmeye başladıklarını biliyorduk. Mark Cavendish’in SKY takımına geçeceği daha 2010 sezonu başından itibaren gündemdeydi. Ancak hep merak edilen Mark Renshaw olmuştu.

Mark Cavendish’in kariyerindeki etap başarılarında önemli etkisi olan isimdi Mark Renshaw. Zira Cavendish’i son 150 metreye taşıyan süper domestik Mark Renshaw’dan başkası değildi. Diğer sporcuların son 150 metrenin hızına dayanacak sprint gücü olmadığından Cavendish’i taşıyabilecek tek isimdi. Görevini başarıyla yaptı. Cavendish’in sprint yeteneğine uyumlu sprint gücü olduğu bilinen Mark Renshaw’a 2009 yılında soruldu… ‘Neden Cavendish’in domestikliğini yapıyorsun. Sen de etap galibiyetini alabilecek güçte ve yetenektesin.’ Mark Renshaw “Benim görevim domestiklik. Takım liderini finişe taşımak. Biz bir takımız. Takım liderimiz kazandığında bu bizim başarımızdır” dedi kalender sprinter. Takım liderine etap galibiyeti kazandırmak uğruna 2010 Fransa Bisiklet Turu’nun 11.etabında elenmeyi bile göze almış, gözü kara ve sadık bir sporcu.

2011 sezonu için HTC’den ayrılıp Omega Pharma Lotto takımına geçen Andre Greipel’i biliyoruz. İstediği treni oluşturamadı ve etap galibiyeti skalasında ciddi bir düşüş yaşadı. Çoğu yarışta Andre Greipel’i tek başına etap galibiyeti almaya çalışırken görmeye başladık. Greipel artık takımla değil tek başına çalışarak etap kazanmayı sezonun sonuna doğru öğrendi. Oysa Mark Cavendish olmadığı zamanlar Mark Renshaw, Andre Greipel’e domestiklik yapıyordu. Andre Greipel tek başına sprinterler sofrasından pay almaya çalışırken bu yıl Mark Cavendish’in Mark Renshaw’u almadan SKY’a geçmesi tarihin tekerrürü gibi görünüyor. Mark Renshaw açısından ise aslında durum hiç de kötü değil. Yıllardır başka isimlere zaferler kazandırırken bundan sonra sadece kendisi için çalışacak. 2011 Katar Turu’nu kazanan Renshaw‘un gücü ve tecrübesi sprinterler sofrasındaki pay hakkı için yeterli.

HTC takımının sahibi Bob Stapleton, 1 Eylül’e kadar sporcuların yeni takımlarla konuşmamasını rica etmiş. Ancak çoğu sporcu transfer sezonu olan 1 Ağustos’tan itibaren yerlerini ayarlamaya çalışır durumda. Mark Renshaw da her ne kadar “Hollanda’nın yıllarında yapılan yarış stresini sevmiyorum” dese de bir Hollanda takımı olan Rabobank ile 2 yıllık anlaşma yaptı. Avusturalyalı yıldız sporcuları almak için uğraşan yeni oluşum GreenEdge takımı, Mark Renshaw sihirini kaçırmış görünüyor.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın