Mark Cavendish, Montpellier’de Öfke Krizine Girdi

05/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Son yılların en güçlü, en hızlı sprinteri olarak görülen Mark Cavendish’in önemli sprint etaplarında galibiyeti kaptırması genellikle Cavendish’in öfke patlamaları ile sürüyor. Man Adalı sprinter için Perşembe günü Montpellier etabı kazanılması gereken etaptı. Fransa Bisiklet Turu’nun Champs Ellysees’de yapılacak final etabı hariç turun en düz etabının koşulduğu 6.etap galibiyeti ile Mark Cavendish kariyerinin 25.Fransa Turu galibiyetini hedefliyordu. Ancak, Cavendish’in istediği etap galibiyetini en hazmedemediği isim Andre Greipel 6.etabı, Cavendish’e açık ara bir sprint ile kazandı. Peki sonrasında ne oldu?

 

 

Mark Cavendish, kaybettiği sprint etaplarında doğruca takım otobüsüne yönlenir. Bu arada, bisiklet camiasında yeni olan gazeteci olur da, röportaj için yoluna çıkarsa Cavendish’in öfke patlaması ile hayal kırıklığı yaşar. Açıkçası tecrübeli basın bilir ki, Cavendish kaybettiyse ve kazanan Andre Greipel olduysa Cavendish’in öfkesini körüklemekten başka bilgi alınamaz. Perşembe günü Andre Greipel’in “Gorilla” gücü ile patlattığı sprintin gerisinde kalan Mark Cavendish etabı dördüncülükle tamamladı. Finiş sonrası, hızla takım otobüsüne yönlenen Cavendish’in takım otobüsündeki öfke krizi gündeme oturdu.

 

Turun en düz etabında beklenen toplu sprint finişine ilerlenirken, finişe 35 kilometre kala Mark Cavendish kaza yapmıştı. Sırtı ve omuzu yırtılmış Britanya şampiyonluk mayosu ile yarışa döndüğünde, onu ana gruba dahil edecek takım arkadaşı yoktu. Omega Pharma QuickStep takımı ana grup önünde Cavendish için ana grubun hızını düşürmek üzere çalışırken iyi iş çıkarmış, Cavendish finişe 28,5 kilometre kala ana grubu yakalamıştı. Cavendish’in istediği etap galibiyeti için Omega Pharma QuickStep takım treni kuruldu ancak Argos Shimano ve Lotto Trenlerinin temposu Cavendish’in trenini hızlı dağıttı. Karmaşada Cavendish sprintini erken başlatmak zorunda kaldı. Ancak Andre Greipel’in etaba konsantre olmuş, finiş için en doğru zamanı bekleyerek başlattığı muhteşem sprint atağını Cavendish yakalayamadı.

 

Sonrasında kendini hızla takım aracına yönlendiren Cavendish, sprintin hayal kırıklığını Omega Pharma-Quick Step otobüsünde öfke patlaması ve bağırarak kaos yarattığı bilgileri ulaştı. ETaba Specialized Venge ile start alan Cavendish, kaza anında ve takım otobüsünde bisiklete ve kalitesine sinirle saydırdığı küfürler, etap sonrası Fransız televizyonunda sakinleşerek verdiği röportaja kibar cümlelerle yansıdı. “Kavşaktan dönerek çıktım ve bisikletin ön lastiği altımdan kaydı gitti ve düştüm.” , “Bir çok faktör olduğunu düşünüyorum. Kaza iyi olmadı. Ana gruba gelmek için çok enerji harcadım. Kesin olarak konuşmak mümkün değil. Andre bugün gerçekten çok güçlüydü ve hakkıyla kazandı. Hayal kırıklığına uğradım. fakat biliyorsunuz dünkü etabı kazanmıştık ve moralimiz hala iyi. Her gün zor şartlarda yarışıyoruz. Neyse, önümüzde iki hafta var.” röportajını verdi.

 

 

Omega Pharma-Quick Step sportif direktörü Brian Holm, “Açıkçası bize benden aşağı vurmalar başladı. Bugün dersimizi aldık. Lotto Belisol bugün gerçekten mükemmeldi. Her şeyi doğru yaptılar. Bizimse benzinimiz bitti.” yorumunu takım otobüsü yanında verirken otobüste öfke fırtınası kopuyordu. Brian Holm, akıllıca davranarak otobüse girmedi ve Cavendish ile konuşmaya yanaşmadı. Holm, Cavendish’in hayal kırıklığına bağlı bu tarz çıkışlarında kendisiyle konuşmamanın en doğru yaklaşım olduğunu, konuşmanın bir işe yaramayacağını söyledi. Otobüste öfke bulutları altında kalan diğer takım sporcuların motivasyonları ve Cavendish’in gölgede kalan yüzüne tanık olanların bundan sonraki yaklaşımları merak konusuydu. Holm, Cavendish 2 saat sonra sakinleşir ve herkesin gönlünü almayı başarır.” demişti. 

 

Tecrübeli Danimarkalı sportif direktör Holm, “O maçtan sonra ringden inan bir boksör gibi. Adrenalin tüm vücudunu sarmış. Ben yarıştan sonra sporcuları yargılamam 2 saat beklemek lazım. Özellikle bu şekilde geçildiyseniz.”, “Evet şuan o çok sinirli, sinir bir genç adam görüyorsunuz. Ama her şey iki saatliğine. İki saat sonra yine mutlu bir aile olmak zorundayız. Akşam yemeğinde sakinleşmiş olacak ve herkesten özür dileyecek. O iyi bir delikanlı.” yorumunu basın grubu ile paylaştı. Holm’un kaos günündeki olayların gelişimine dair verdiği detaylarda, “Takımdan birinin düştüğü haberi geldi. Detaylı bilgi yoktu. Daha sonra Cavendish’in kavşak çıkışında yerdeki görüntüsü geldi. Bu kaotik günde her şey ters gitti. Telsiz de bugün sorun vardı. Sanırım birinin telsiz düğmesi basılı kalmış bu yüzden sadece gürültü geliyordu. Cavendish bisikletini değiştirdi ve ön grubu yakalamak üzere devam etti.”dedi.

 

Böylelikle Omega Pharma QuickStep takımından neden kimsenin Cavendish’in yanına gelip onu ana gruba taşımadığı anlaşılmış oldu. Telsiz problemi ile iletişimi kuramayan takım kadrosu, günün adamı Cavendish ortalarda görünmeyince ana grup önüne geçip, Cavendish grubun her neresindeyse yanlarına gelmesi için pelotonun hızını yavaşlatmaları, takımın telsizsiz koşullarda dahi iyi organize olduklarının belirtisi olarak yorumlanabilir. Mark Cavendish’ in dünya basınına yansıyan, bisikleti için küfürlü ve hakaret dolu yorumları ise açıkçası takım için tam bir skandal oldu. Takımın bisiklet sponsoru Specialized’in dünya basınına küfürlü hakaretli tanıtımına ise nasıl yaklaşacağı da büyük merak konusu.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın