Mark Cavendish MBE* Madalyası ile Onurlandırıldı

01/12/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Yol Bisikleti yarışlarında dünya şampiyonluğu ünvanını ve Tour de France’da yeşil mayo zaferini alan Mark Cavendish, geçtiğimiz Çarşamba günü Buckingham Sarayı’nda Kraliçe tarafından MBE* madalyası ile ödüllendirildi.

 

Dünyanın en başarılı sprinterlerinden Cavendish’in son başarılarına göz atacak olursak, bu sene Tour de France’da kazandığı 5 etapla toplam etap zaferlerini 20’ye çıkarttıktan sonra, 2012 sezonu için Team Sky ile anlaşma yapmıştı. Cavendish, Tour de France’ın Paris’teki son etabını kazanmasıyla, ara sprint kapılarında ve etap zaferleri ile en çok puanı toplayan yarışçı oldu ve Britanya’nın ilk yeşil mayo zaferine imza attı. Isle of Man doğumlu bisikletçi 2008 Beijing Olimpiyatları’nda madalya kazanamaması sonucunda hayal kırıklığı yaratmıştı fakat 2012 Londra Olimpiyatları’nın ilk altın madalyasını erkekler yol yarışının yapıldığı test yarışında kazanarak iyi bir açılış yaptı.

 

 

Cavendish yorumlarında Beijing’de altın madalya kazanan Britanyalı bisikletçilerin MBE ödülü almış olduğuna ve artık kendisinin de onlarla aynı ünvanı taşıdığına değindi.

“Beijing’de altın kazananların hepsi ödülü 2008’de aldı, bu yüzden ben biraz daha beklemeyi tercih ettim – bu ödülü almak gerçekten çok güzel, benim için bu şimdiye kadar aldığım en güzel ödül” şeklinde yorum yaptı.

 

 

Kraliçeyle aralarında geçen konuşmayla ilgili olarak “Bulunduğum noktaya gelebilmek için oldukça sıkı çalışmış olmam gerektiğine değindi” yorumunu yaptı. “Kraliçeyle Olimpiyatlar hakkında konuşuyorduk ve ona önümüzdeki sene etkinliklerin finişi için Buckingham Sarayı’nın önündeki alışveriş merkezinin geçerken benim için tezahürat etmesini söyledim.”

 

*MBE (Member of the Most Excellent Order of the British Empire) : Britanya İmparatorluğu Nişanı’nın bir kademesi. İngiltere’de 4 Haziran 1917’de Kral V. George tarafından verilmeye başlanan bir unvandır. Nişanın sivil ve askeri olarak beş kademesi bulunmaktadır. En yüksek rütbeden en düşüğe göre şu şekilde sıralanır:

Büyük Haç Şövalyelik Nişanı (Knight/Dame Grand Cross of the Most Excellent Order of the British Empire – GBE)

Komutan Şövalyelik Nişanı (Knight/Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire – KBE ya da DBE)

Komutan (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire – CBE)

Subay (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire – OBE)

Üye – (Member of the Most Excellent Order of the British Empire – MBE)

 

Bu ödülü alan diğer kişilerden örnek verecek olursak, 1998’de CBE madalyasıyla ödüllendirilen ve “Sir” (sör) ünvanını alan müzisyen Elton John, 2003 yılında yine Kraliçe tarafından OBE madalyasıyla ödüllendirilen futbolcu David Beckham, OBE madalyasıyla ödüllendirilen ve yine Sir ünvanı alan Manchester United futbol takımının menajeri Alex Ferguson (ünvanı Manchester United takımının taraftarlarının desteği sayesinde almıştır), Sir James Paul McCartney (Eski Beatles üyesi ve ünlü Yesterday şarkısının yazarı ve bestecisi), 1984-2000 yılları arasında 5 kez arka arkaya olimpiyatlarda altın madalya alan ve şimdiye kadar bunu başarabilen 4 kişi arasında yer alan atlet Sir Steven Geoffrey Redgrave (CBE) gibi isimleri sayabiliriz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın