Mark Cavendish Ceza Aldı mı? Almalı mı?

10/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu’nun en sakin en düz etapları dahi hareketli geçiyor. Salı günü gerçekleşen 10.etabın son metreleri de yine Mark Cavendish ile hareketlendi. Ancak, bu kez Mark Cavendish’in muhteşem sprinti diyemeyeceğimiz bir olay ile hareketlendi. Son 200 metre gerçekleşen, günün olayında Marcel Kittel’i son adam olarak finişe taşıyan Tom Veelers’ın Mark Cavendish tarafından düşürülüşüne tanık olmuştuk. Bisiklet camiasından bazı otoritelere göre Mark Cavendish, haklıydı. Ancak, bisikleti bilenler de arkadan gelip, omuzu ile düşürmenin de ceza gerektirdiğinin farkında.

 

Tom Veelers, Marcel Kittel’i finişe en yakın noktaya bıraktığında, Veelers’ın arkadan gelen var mı diye bakarak sağa çekildiğini görebilirsiniz. O sırada Mark Cavendish, Veelers’ın arkasında ve sağ tarafta Cavendish’in çok rahat ilerleyebileceği kadar da boşluk vardı. Ancak, finişe son 200 metredeki sola virajda sağ tarafta kalan Cavendish, sola geçip virajı içeriden almak istedi. Tom Veelers’ın varlığı işte bu sebeple sorun oldu (Veelers, viraj sola olduğu için sağa ve çok fazla açılmadan çekilirken görülüyor.) Veelers, Cavendish’in geriden gelip attığı omuz ile taş döşemeli zemine hızlı bir düşüş yaşadı. Finiş sonrası Veelers’ın açıklaması, kaza olarak kabul ettiği yönündeydi. Ancak, takım aracında kaza videosunu izledikten sonra, “Ben Marcel için leadout görevindeydim ve işimi yaptım, ben yolumdan gittim. Cavendish ise beni bisikletimden attı. Ben video’yu izlediğimde çok açık onun suçu olduğunu gördüm. Diskalifiye edilmesi gerekir. Bu sprint garipti, gerçekten inanılmaz.” dedi.

 

UCI jüri başkanı Vicente Tortajada, etap sonrası gazetecilerle yaptığı görüşmesinde, Man adalı için bir cezanın söz konusu olmadığını belirtti. Tortajada, “Hiçbir zaman düşmeye bağlı diskalifiye sorusu gündemde olmadı. Sprinti bir çok kez izledik. Veelers, işini tamamlayıp bitirdi. Burada birinin hatası var ise bu Mark Cavendish’in değildi.” yorumunu verdi.

 

Cavendish, etap finişi sonrası hatasını Twitter’dan kabul etti. “Ne olursa olsun ben hatalıyım, özür dilerim. Yol olmadığı için üzerine gitmek zorunda kaldım. Kasıtlı olarak yapmadım. Sprinte itirazım yok. Umarım Tom Veelers iyidir.” dedi. Etap sonrası Omega Pharma QuickStep otobüsü yanında gazetecilerle konuşan Cavendish, “Yol sona dönüyordu. “Şimdi sizin Mark Cavendish gerçekten kötü bir sprinter üzerinde çalıştığınızı biliyorum.” Fakat son 150 metredeki sola dönüş vardı ve ben sadece yolu takip ettim. Herkes çılgınca finişe gidiyordu ben sadece yolu takip ettim ve bariyerlere çarpmak istemedim.” dedi.

 


 

Andre Greipel’in Leadout’u Greg Henderson, “Gereksiz yere bisikletten attı. Bu profesyonelce değil.” diyerek olay üzerine görüşünü söyledi. Tepkileri takip eden Cavendish, sprint eksperlerine soruyorum 65 km/h ile giderken sola dönmeyi denesinler sonra gelip bana konuşsunlar.” diyerek sert cevaplar vererek Twitter’dan olayı yeniden ateşledi. Takımlar ve sporcular, bu tarz parlamaları ile Fransa Bisiklet Turu’nun olay adamı olmaya davem eden Mark Cavendish’i saygıya davet eden açıklamalar yaptı. Ag2r La Mondiale direktörü Gilles Mas, “Biz Cavendish’e biraz daha saygılı olabilir mi, mesajını gönderiyoruz.” dedi.

 

UCI Jüri başkanının kararına göre Mark Cavendish, ceza almadan devam edecek. Ancak düşen Mark Cavendish olsaydı ve düşüren Tom Veelers olsaydı? ikileminde yapılacak yaptırımın olası yüksekliği düşünülürse, bu yıl Fransa Bisiklet Turu hakem heyetinin kararları da tarihe geçecek gibi görünüyor.  Esasen, viraj ile sprint finişi bu derece yakın pek denk gelmiyor. Bu açıdan bakıldığında, sola dönen virajda, Veelers’ın sağa kayması daha doğru karardır. Veelers, sağa geçerken ve geriye bakarken ekranlara yansımış, Cavendish’in önünde ise yol açık ve geçebileceği mesafe var görünüyor. Ancak, olan yolunda gitmek değil, virajı içeriden almak isteyen Cavendish’in sola, Veelers’ın üzerine yanaşma tercih konusu. Üstelik, Cavendish’in daha fazla etap galibiyeti ve rekor hırsı uğruna aldığı kararlar, tarihe kaprisli, agresif geçmesine sebep olacak gibi görünüyor.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın