Luke Durbridge Avusturalya Zamana Karşı Şampiyonu Ünvanını Korudu

09/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Luke Durbridge, Mars Avusturalya Bisikleti Ulusal Yol Yarışı Şampiyonasında, geçen yıl ki zamana karşı şampiyonluk ünvanını korumak üzere start listesinin son sporcusu olarak start aldı. Orica-AIS takımı sporcusu Durbridge, Wendouree gölündeki 37 kilometrelik parkuru 43 dakika 26.71 saniyede tamamlayarak en iyi zamanlamayı elde etti ve şampiyonluk ünvanını korudu. İkinciliği 21 saniye fark ile Garmin Sharp takımının sporcusu güney Avusturalyalı Rohan Dennis (43:47.98) aldı. 2013 Avusturalya zamana karşı şampiyonasının üçüncülüğünü ise bu yıl Orica-AIS renklerine bürünen ve yeni forması ile ilk kez start alan Michael Matthews (44:11.85) oldu.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=TN1QtvuC03M:550:0]

 

Luke Durbridge; “Ulusal şampiyonluğu kazanmak, benim Ocak ayı ana hedefimdi. Aralık ayında bu hedef için çok çalıştım ve sonucun galibiyetle sonuçlanmasından çok mutluyum. Ulusal renkleri taşımak bir onurdur. Geçen yıl bu onuru yaşamıştım, bu yıl da taşıyacak olmak benim için çok büyük birşey. Şampiyonluk formasını giyerek çok fazla motivasyon kazanıyorum. Bunu bu yıl da yaşayacağım için sevinçliyim. 2013 sezonu benim için iyi başladı.” dedi. Şampiyonluğu savunma yolunda beklentiler ve sporcu motivasyonuna değinen Durbridge; “Galibiyet beklentisi olarak yarışmak çok farklı. Kazanmak dışındaki herşey benim için hayal kırıklığı olacaktı. Yarışta ve antrenmanda bu şekilde kendimi motive ediyorum.” dedi.

 

Pist ve yol bisikletinde yarışan Durbridge, 21 yaşında ve profesyonelliğinin henüz ikinci yılında. Durbridge çıkış yaptıktan sonra Sportif Direktörü Matt Wilson, Durbridge’nin arkasından parkuru takip etti. Avusturalyalı genç yetenek turbo benzetmesine uyarlanan ismi Durbo olarak anılıyor. Matt Wilson’da genç sporcusu için, “Durbo üst düzey bir sporcu. Zamanı çok iyi denetliyor. Parkurda sonlara doğru, radyo üzerinden teşvik ve bazı zamanlama bilgileri için talepte bulundu. Ancak parkurun son çeyreğinde telsiz bağlantısında sorun yaşandi ve ihtiyacı olan bilgileri alamadı. Ve o bölümü de süper güçlü sürüş ile tamamladı.” dedi.

 

Durbridge, dün yarış öncesi antrenmanında düşmesi sebebiyle kas sertliği yada ağrı oluşma ihtimalinden güne endişeli başladığına değindi, “Dünkü kazanın bugüne hiçnir etkisi olmadı ve ben hiçbirşey hissetmedim.” dedi ve bu yıl trafiğe kapalı yolda yapılan yarış parkuru için düşüncelerini ekledi. “Bu yıl parkurun trafiğe kapanması gerçekten harika. Böylelikle trafiğin kimseye bir etkisi olmadı. Bugün rüzgar oldukça güçlüydü. Sonuçlarda 51 Km/h ortalamayı kimsede göremedik. Ancak şartlar kesinlikle bana uygundu. Bugünkü başarıyı seneye de elde tutmayı ümid ediyoruz.”

 

Luke Durbridge, 21 yaşında olmasına rağmen 2 sezondur Elitler Kategorisinde yarışıyor. Son katıldığı U23(23 yaş altı) Avusturalya zamana karşı şampiyonasında da (2011) birinciliği almış olan Durbo aynı yıl zamana karşı da U23 Dünya Şampiyonu olmuştu, 2 sezondur Elitlerin şampiyonluğunu almayı başarıyor. 2013 Avusturalya U23 Zamana Karşı yarışını ise geçen yıl U23 gümüş madalyasını alan 20 yaşındaki Damien Howson kazandı. 29,2 kilometrelik parkuru 34 dakika 42:18 saniyede tamamlayan Howson, Avusturalya’nın gelecek yıllara yaptığı yatırımın güçlü bir örneği.

 

 

Bayanlarda ise Orica-AIS’in bayan takımında yarışan 25 yaşındaki Shara Gillow kazandı. 29,2 kilometrelik bayanlar kategorisi pakurundaki zamana karşı verilen mücadelede Gillow, 38 dakika 36.59 saniyede lider olarak tamamladı. Gillow bugünkü derecesi ile 3’de 3 yaparak (2011, 2012 ve 2013) Avusturalya bisiklet tarihine geçti. Daha önce Avusturalya şampiyonluğunu 3 yıl üst üste kazanmış ve şuan 48 yaşında olan
Kathryn Ann Watt ile Shara Gillow’un adı birlikte anılacak. Gillow seneye de zamana karşı şampiyonluğunu alır ise Avusturalya tarihinde 4 yıl ardarda kazanan tek sporcu olacak. Gillow, “Bugünkü sürüşümden memnunum, elbette yeniden şampiyon olmak da çok güzel. Parkur bu yıl değişti ve şampiyonluk ünvanımı korumakta beni zorladı. Her zaman daha iyi gitmeye gayret ediyorum. Bugün çok rüzgar vardı ancak bunu sevdim çünkü rüzgar benim lehime çalıştı. Bugünkü galibiyet oldukça özel oldu orası kesin.” dedi

 

Orica-AIS takımı, hem bayanlarda hem de erkekler kategorisinde Avusturalya’nın ulusal zamana karşı şampiyonluk ünvanlarını toplayan takım oldu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın