Lotto-Belisol 2012 Sezonu için World Tour Onayını Aldı

23/11/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Belçika’nın 1985 yılında kurulan Profesyonel Takımı Omega Pharma-Lotto’nun iki sponsorunun ayrılmasıyla iki ayrı takım olarak devam edecekleri açıklanmıştı. Omega Pharma, Quickstep ile anlaşarak birleşme kararı aldı. Lotto ise tek başına bir güç olmayı tercih etti. Alınan bu ciddi karar sonrası Omega Pharma’nın Quickstep ile işbirliğine bağlı birleşmesinde Quickstep sağlam bir takım kurmayı bu atılımla hızlandırdı. Lotto takımında ise, Lotto ile kalmayı tercih eden sporcular ve yeni transferlerle, Profesyonel yarışlarda boy gösterebilecek bir takım oluşturma çalışmalarına girdi. Takım aslında 1985 yılında ilk kurulduğu zaman Lotto adı ile kurulmuştu. Yani Lotto(Belçikanın şans oyunları şirketi) yeni takım kurma ve geliştirme tecrübesine olabildiğince sahip. 1985’te başlayan uzun süreli ana sponsorluk görevi bisikilet tarihinin en  uzun süreli sponsorluğu olarak geçiyor. 9 Kasım’da Lotto takımına yeni sponsor desteği olarak katılan Belisol firması ile 3 yıllık sponsorluk sözleşmesi imzalandı. Belisol yine Belçika’da pencere ve kapı üretimi yapan bir şirket. 2 sponsorunun da Belçika’lı olduğu takımın yeni adı Lotto-Belisol oldu.

 

Takımın idari yöneticisi Bill Oliver, “Bu zor ekonomik kriz döneminde birçok şirket, spor sponsorluk önemi ve yararları konusunda ikna kalsa da, uzun vadeli bir sponsor  ve bir taahhüt elde etmek kolay değildir.” , “Belisol saygın bir Belçikalı şirket, aynı zamanda uluslararası hırsları olan ve spor sponsorluğu deneyime de sahiptir. (Bunlar) tarihi sponsorluğu sebebi ile Lotto için ideal bir ortak. Birlikte takım için Belçika ankraj sağlamak; hedefimiz Belçikalı sporcuların en üst düzeyde olduğunu kanıtlamak için fırsatlar vermektir” dedi.

 

2005 ylında Omega Pharma’nn ürettiği bir vitamin, Davitamon ile başlayan ortaklık ile takım adı Davitamon-Lotto, daha sonra Predictor-Lotto, Silence-Lotto ve son olarak Omega Pharma-Lotto adlarıya 7 yıllık ortaklık sona ermiş oldu. 2009 yılına kadar kullanılan takım bisikletleri Belçika’lı bisiklet firması Ridley iken 2009 yılından bu yana Canyon bisiklet firması sponsorluğuna geçildi. Omega Pharma-Lotto takımının bölünmesiyle yeni sponsor 2012-2019 için Ridley olacak. Ridley firması aslında geçtiğimiz sonbaharda Vacansoleil ile 3 yıllık bisiklet sponsorluğu anlaşması imzalamıştı.  2012’de Lotto Cycling Team’in bisiklet sponsoru yine Ridley’e dönüş olarak devam edilecek. Belçika’nın bisiklet firması takıma özel yeni model Noah Fast kadroları ile destek olacak. Yeni nesil bisiklet hedefinde kadro üzerine kadro ile bir donanımlara doğru ilerlenirken, Lotto’nun önümüzdeki sene kullanacağı Ridley-Noah Fast kadrosundakı fren sistemi de kadroya full entegre edilmiş fren sistemi olacak.

 

 

Ridley Bisiklet firmasının CEO Jochim Aerts; “Takım ile çok köklü bir geçmişimiz var. Takım direktörleri, mekanikleri ve sporcularını tanıyoruz. Lotto ile çok yakın olduğumuz ve çok iyi bildiğimiz için, takıma destek olmamızın bize büyük avantaj sağlayacağını da biliyoruz.” ” Dünyaya açılım ve pazarlama startejilerinde takım desteği vermenin büyük oranlı etkilerinin de bilincindeyiz. Bu pazarlama startejisinde takımlara sponsorluk kapıyı açan anahtar olarak görünüyor” dedi.

 

Lotto’nun diğer sponsoru Lazer firmasının CEO’su Sean van Waes, “Lazer ürünlerini tanıtarak, bir takıma destek vereceğimiz için mutluyuz. 90’ların sonunda çalıştığımız Robbie McEwen, Van Petegem and Andreii Tchmil sonrasında şimdinin daha hızlı ve üst düzey, yeni jenerasyon sporcularına kasklarımız ve gözlüklerimizle destek olacağız” dedi.

 

Takımın sportif direktörü Marc Sergeant,”Takımımız bu şekli ile UCI sıralamasında 13.sırada bulunuyor. İlk hedefimiz ilk 0’a girmek olacak” dedi. Takım Protur lisansı için yeni kurulan takım statüsünde değerlendirildiği için ilk listede isimleri kesinleşen 8 şanslı takım arasında yer almadı. Ve UCI Lisans Komisyonunun değerlendirme aşamasına dahil oldu. 21 Kasım Pazartesi günü UCI’nin geç saatlerde duyurduğu 2. listede World Tour takımları arasında yerini alan takım 3 yıllık lisansını garantiledi. 2012 sezonunda izleyeceğimiz 28 sporcuya sahip takım kadrosu ise geçen sezon Omega Pharma – Lotto kadrosunun teknik, disiplin anlamında bir benzeri.

 

2011 sezonunda sprint trenini oluşturmakta zorlanan Omega Pharma Lotto takımı, Lotto Belisol olarak devam edeceği yeni sezonda HTC-Highroad takımında Andre Greipel’in sprint treninde domestik olan arkadaşı Gregory Henderson’u SKY takımından transfer etti. Andre Greipel’in tek eksiği tren formuna takviye için 2011 sezon sonunda kapılarını kapatan Greipel’in eski takımı HTC-Highroad’dan Lars Bak da Lotto Belisol’e transfer oldu. Bu sezon Greipel’i daha güçlü izleyeceğiz.

 

 

Lotto-Belisol 2012 Kadrosu:

 

1-Kenny de Haes(Belçika)

2-Marcel Sieberg (Almanya)

3-Olivier Kaisen(Belçika)

4-Jurgen Van Den Broeck (Belçika)

5-Frederick Willems (Belçika)

6-Jelle Vanendert (Belçika)

7-Jens Debusschere (Belçika)

8-Jurgen Van De Walle (Belçika)

9-Vicente Reynes Mimo (İspanya)

10-Adam Hansen (Avusturalya)

11-Andre Greipel (Almanya)

12-Francis De Greef (Belçika)

13-Maarten Neyens (Belçika)

14-Jurgen Roelandts (Belçika)

15-Gert Dockx (Belçika)

16-Bart Der Glerckq Belçika)

17-Joost Van Leijen (Hollanda)***Vacansoleil-DMC takımından transfer

18-Brian Bulgac (Hollanda)***Omega Pharma Lotto Davo***Yetiştirme takımından transfer

19-Leif Hoste (Belçika)***Katusha takımından transfer

20-Frederique Robert (Belçika)***Quickstep takımından transfer

21-Lars Ytting Bak (Danimarka)***HTC*Hisghroad takımından transfer

22-Dennis Vanendert (Belçika)

23-Jonas Vangenechten (Belçika)*** Wallonie Bruxelles Continental takımından transfer

24-Gregory Henderson (Avusturalya)*** SKY takımından transfer

25-Mehdi Sohrabi (İran)***Tabriz Petrochemical Continental takımından transfer

26-Sander Cordeel (Belçika)***Colba-Mercury-Dourphonie Belçika Continental takımından transfer

27-Gaetan Bille (Belçika)***Wallonie Bruxelles Continental takımından transfer

28-Tosh Van der Sande***Omega Pharma Lotto Davo***Yetiştirme takımından transfer

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın