Lojistik İsyanına Rağmen Fransa Bisiklet Turu Direktörü Korsika’dan Memnun

01/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu’nun 100.kez düzenlenişine özel, Korsika adasının büyük açılışa ev sahipliği yapması detayı büyük anlam taşıyordu. Ancak adada yapılacak büyük açılış ve ilk üç etabın en kuşku çeken yanı adadan, 4.etap için Nice’e yapılacak transferin lojistik problemiydi. İlk üç etabı geride bırakırken, transferin aksaksız yapılmasına imkan tanımak üzere erken başlatılan ve 145,5 kilometre ile kısa tutulan Korsika’nın son etabı lojistik problemlerde ne kadar etkili oldu? Tepkiler nelerdir? Fransa Turu direktörünün Korsika seçimi için yorumları nelerdir? Soruları takipçilerin merak ettiği konulardan.

 

Dünya’nın, üç büyüklerden en ünlüsü olarak kabul edilen Fransa Bisiklet Turu’nun 100.startının şanlı açılışının, küresel ilgiye maruz kalacağı beklenendi. Ancak Cumartesi günkü büyük açılışta, Orica GreenEdge takım otobüsünün pelotona ve tura kattığı panik ve karışıklığın, komediye dönüştüğü 100.Fransa Bisiklet Turu unutulacak gibi değil. Korsika Milliyetçilerinin, Pazartesi günü adadaki son etabın start çizgisini bloke etmeye yönelik tehditleri ile unutulmaz Korsika hatıralarını izledik.

 

 

Ayrıca, Korsika adasının tozlu seleler üzerinden engebeli kıyıları, muazzam manzarası ve yine muhteşem hava şartları altında geçilen 514,5 kilometrelik mücadelesi ilk haftanın keyifli ilk hafta rekabetini ağırladı. Ajaccio-Calvi arasında gerçekleşen Korsika’nın en zor etabı sonunda Turun direktörü Christian Prudhomme duyduğu memnuniyeti ve Korsika halkının verdiği desteğe olan şaşkınlığını AFP aracılığı ile paylaştı. “Bu gerçekten sıkı bir etaptı ve manzara kesinlikle muhteşemdi. Bu açılıştan memnunum, gerçekten muhteşem oldu.  İnsanlar yol boyunca Tour de France’a eşlik ederek coşku ve gerçek şevklerini yansıttı.” diyerek Korsika katılımına gösterilen ilgi karşısındaki şaşkınlığını basınla paylaştı.”Bu kadar çok sayıda -Teşekkür ederim- diyen insan görmedim. Hatta bugün bir adam elimi öpmek istedi. Bu inanılmazdı. Gerçekten Turu ağırlayıp ev sahipliği yapmaktan gurur duyan insanların arasında olduğumu hissettim.  dedi.

 


 

Bu arada yarış sonrası, sporcular duş almak ve masajlarını yaptırmak üzere sıkışık trafik arasında lojistik trafiğin endişesini hakimdi. Adadan çıkış için sporcular uçak ile takım destek ekibinin bir kısmı ise feribot transferi planlaması yapılmıştı. Yoğun geçen lojistik programda, sporculardan yarınki takım zamana karşı gerçekleşen bu transfer için isyan dolu Twitter mesajları gelmeye başladı.

 

Korsika’dan çıkış mesajı olarak Pazartesi günü transfer Twitter’dan Amerikalı Ted King (Cannondale), “Hrmm. Etabın 5’de biteceğini kim düşünebilirdi? Duş alıp, hava alanına doğru otobüse binip, Nice’e uçup yarın ki takım zamana karşıda takım olarak nasıl bitirilebilir?”

 

Fransa Bisiklet Turunda 23 etap galibiyeti almış olan Mark Cavendish(Omega Pharma-Quick Step) ise; “Korsika’dan Nice’e doğru ayrıldık. Sonunda. Bir süre uçakta bekledik. Bu da @opqscyclingteam’de isyana sebep oldu.” dedi.

 

Tur bu akşam anakaraya hareket etti. Yarın (Salı günü), 25 kilometrelik Takım Zamana Karşı performansıyla 4.etap Nice çevresinde gerçekleşecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın