Lance Armstrong’un Cevaplamadığı 7 Önemli Soru

20/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Lance Armstrong, yıllar süren inkarın ardından, en sonunda Amerikalı Tv sunucusu Oprah Winfrey’ in programında, performans arttırıcı doping kullandığını itiraf etti. Program dünya çapında 3.5 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Ancak şovun ardından kilit role sahip 7 sorunun cevabı halen verilmemiş durumda. Bu sorular ise şöyle;

 

1. Şimdi USADA ya da WADA ile masaya oturup her şeyi anlatacak mısınız?

 

Skandalın ardından, adı geçen diğer doktorlar, takım direktörleri ve diğer destekleyiciler sporda çalışmaya devam ediyorlar. Bu Armstrong için de geçerli olacak mı? Oprah Winfrey, bu soruyu direk olarak Texaslı’ya sordu ancak tam bir cevap alamadı. Armstrong, kendi isteğiyle gerçekleri söylemek ve uzlaşma için konuştuğunu söylemesine rağmen neden hala bekliyor?

 

Bisiklet sporu şu andan itibaren nasıl değişecek olursa olsun eğer Armstrong kefaret ödemek istiyorsa, anlatacakları herşeyi açıklamalı. Kimlerle çalıştığını söylemeli. Sonuçta sporda doping kullanabilmesi için tek başına çalışması imkansız ve bu isimleri vermeli.

 

2. USADA raporuna göre doping testi sonuçları ve doping kaçakçılığının örtbas edildiğini söylüyor. Bunu sen mi yaptın?

 

Armstrong bu soruyu cevaplamadı. Ancak ona karşı yapılan suçlamalarda önemli yere sahip olanlardan biri de bu. Ayrıca doping kullanımı ile doping maddelerinin kaçakçılığını yapmak arasında suç değeri bakımından dağlar kadar fark var. 

 

Armstrong ömür boyu spordan uzaklaştırma cezası alacak. Bu konuda yapacağı açıklamalar belki davada büyük değişikliğe yol açmayacak ancak. doping kullanırken kullandığı yöntemin açıklığa kavuşması için önemli bir role sahip. Ayırca doping maddelerin kaçakçılığı sportif bir soruşturmadan çıkıp gerçek bir suç olduğundan dolayı işin içine federal ajanlar da girebilir.

 

3. Neden Doktor Michele Ferrari’ ye Yüzbinlerce Dolar Ödediniz?

 

Bu ödeme performans arttırıcı doping maddeleri ve ilgili birimler için miydi? Ferrari spordan ömür boyu ceza almasına rağmen, hala doping skandalına karışmadığını söylüyor. Peki gerçek ne?

 

Ferrari, USADA’ nın raporunda çıkan bulgulara itiraz etmedi. Ancak yanlış bir şey yaptığını da kabul etmedi. Ferrari, Armstrong alehine tanıklık yapacak mı?

 

4. Neden şimdi ortaya çıkma kararı aldınız?

 

2005 yılında hakkında açılan davanın zamanaşımı süresi 2012 yılında son buluyordu. Bunca yıl beklemesi zamanaşımının gerçekleşmesi için miydi yoksa sadece tesadüf müydü? Geçen yıl USADA kendisine itiraf etme hakkı vermesine rağmen neden Ocak 2013′ ü bekledi? Bu sorunun cevabını da Armstrong vermedi.

 

5. 2005 yılından itibaren doping kullanmadığı konusunda da yalan mı söylediniz?

 

Armstrong yalan söylediğini kabul etti. Ancak spora döndüğü 2009 yılında hiç doping kullanmadığını da üstüne basarak belirtti. Ancak 38 yaşında spora geri döndükten sonra kan dopingi yaptığı iddia ediliyor. 

 

WADA başkanı John Fahey, Armstorng’ un kan dopingi yapmadığına inanmadığını daha öncede söylemişti. Spora döndüğü 38 yaşında verdiği kan örneklerinde, kan dopingi yaptığına ilişkin bazı sonuçlar çıksa da tam bulgular elde edilememişti. Bu konu da hala belirsizliğini koruyor.

 

6. Finansal açıdan zarar verdiği kişilere geri ödeme yapacak mısınız?

 

Armstrong bir çok kişiyi dava ettiklerini söylemişti. Şimdi ise o insanlar yeniden savaş açtı.  Armstrong doping konusunda açtığı ve kazandığı bu davalar ile toplamda 1.5 milyon dolar kazanmıştı. Bunların yanı sıra bazı sponsorluk anlaşmalarıyla aldığı ödülleri de geri ödemesi gerekebilir. Örneğin; Dallas merkezli bir firma Armstorng’ un Tour de France şampiyonluğunun ardından 12.5 Milyon Dolarlık bonus ödemesi yapmıştı. Ayrıca UCI’ dan toplam 4.2 Milyon Dolar ödül ödemesi almıştı.

 

Armstrong bugüne kadar bisiklet sporunda en çok kazanan isim konumundaydı. Forbes Dergisi’ nin en çok kazanan 50 sporcu listesine de girmişti. Ancak tüm bu kazandıkları görünen o ki yalan üzerine kuruluymuş. Bundan sonra ne olacak bunun da cevabı hala verilmedi.

 

7.  Aldığı Ömür Boyu Spordan Uzaklaştırma Cezası Sizin İçin Makul mu?

 

Armstrong için aldığı ömür boyu men cezası kabul edile bilir mi? Gerçekten sporun herhangi bir seviyesinde geri dönmeyi düşünüyor mu? Yoksa artık geri çekilip unutulmayı mı bekleyecek?

 

Armstrong genç yaşlarında spora triatlonla başlamıştı. Daha sonra dağ bisikleti ve ardından da yol bisikletine geçerek farklı branşlarda başarılar elde ettiği bir kariyere sahip oldu. Cevaplanmayan sorulardan biri de bu 40′ lı yaşlarının ortasında WADA veye USADA ile anlaşarak tekrar spora dönmesi mümkün mü?

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın