Lance Armstrong Sponsorlarından Oakley’in Örnek Şirket Politikası

09/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

USADA raporu düşer düşmez, sert yorumlarla, efsaneyi terk eden Armstrong sponsorlarını sizlerle paylaşmıştık. Bu sponsorların aksine, Oakley’den örnek bir şirket politikası geldi. Diğer sponsorların aksine, sabırla bekleyen Oakley, UCI’ın Armstrong üzerindeki kararını beklemiş. Yıllardır, firmanın başarılı yüzü olan Armstrong’un, Oakley gözlükleri ve ürünleri ile muhakkak karşılaşmışsınızdır. Şirket için önemli olan, sponsorluğun hakkını verip vermediği değil midir? 1999-2007 yılları arasındaki jenerasyonun bulaştığı doping suçları bir yana, neredeyse pelotonun yarışından fazlasını silip süpürmekle uğraşmakta olan UCI, WADA, ICAS bir yana, o jenerasyonda reklam ve sponsorluk mantalitesini bisiklet sporuna sokmuş bir isimdi Lance Armstrong.

 

Dolayısıyla, doping kasırgasının başladığı Ekim ayı başından beri gemiyi ilk terk eden sponsorlara çoğu kez şaşkınlık, kırgınlık hissetmişizdir. En azından haber yorumlarından öyle anlaşılıyor. Gemiyi terk eden sponsorlar, bir de Armstrong’a manevi tazminat davaları açtılar ki, milyon dolarlık davalar kapıda bekliyor. Sadece bir sigorta şirketinin açtığı tazminat davasının 2 milyon dolar olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Sözün kısası, en yapıcı ve kaotik durumu en başarılı şirket politikasına çeviren Oakley oldu. Oarkley firmesı, Lance Armstrong’dan herhangi bir para iadesi davası açmayacağını, Armstrong’dan nefret etmediğini sadece büyük hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Şirket olarak, yasaları çiğneyen sporculara destek vermelerinin mümkün olmadığını kibar bir dille aktaran Oakley, raporlar ne derse desin, pelotonun dışından, uzaklarından izleyen Armstrong fanatikleri için takdirleri toplayıp, gönülleri fethetti.

 

Oakley CEO’u Colin Baden’in izlediği ılımlı şirket politikası, kariyerinin ilk zamanlarından beri ilerledikleri Lance Armstrong ile duygusal bağlarından kaynaklandığı biliniyor. Oakley ayrıca, Armstrong’un kanser olduğu dönemde, tedavisi için ödemelerine de yardımcı olmuştu.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın